2 Cities 1 Woman

Yurtdışına Taşınmak

Benim durumda olduğu şekilde yurt dışına taşındığınızda hayata yeniden başlıyorsunuz resmen. Hele ki bizim memleketin daha gelişmişine gelirseniz tam olarak hayata yeniden başlıyorsunuz.

Ehliyetiniz geçerli değil yeniden teori ve yazılı sınava girmeniz lazım.

Oturum izninizin uzatılması için belli bir Almanca seviyesine ulaşmanız ve bir de integrasyon kursuna gidip bir sınava daha girmeniz lazım. Hayır tabi işin özünde bunlar güzel şeyler yeni lisan öğrenmek vs de, işin içine zorunluluklar, deadlinelar, sınavlar girince vallahi bazen isyan edesim geliyor.

fff955caf6068fcd2199132589755b55

Evet konfor alanından çıkmak hayatta insana kazandırıyor. Evet emek olmadan yemek olmuyor ama bazen çok bunalıyorum. Yani ehliyet derdi, teorik kısmı, bitti hadi pratiği halledeyim biraz nefes alayım derken integrasyon derdi sardı şimdi bir de.

Düşünsene yani Türkiye’de zaten zilyon tane sınavlara girmiş, okullar okumuş, 10 sene aslanlar gibi kariyer yapmış, kimseye eyvallah etmeyen ayaklarının üzerinde duran bir kadınken şimdi bir sürü şey için yardım almak zorundasın, her bir şeyleri yeniden yapman lazım, daha master, doktora, iş hayatı kısmına başlamadık bile. Temel hayattayız henüz.

Aslında bütün bunlara yarın sabah pozitif kısmından bakabilirim ama bu akşam bakamıyorum. Bu akşam şiştiğim bir akşam bunların hepsini zulüm olarak görüyorum.

O yüzden bu mübarek kadir gecesinde Allah’tan şükredemediğim zamanlarda şükretmeme yardımcı olmasını diliyorum. Vera konusunda her zaman şükranla doluyum, orda hiç istisna yok. Kandiliniz mübarek olsun.

Foto şurdan

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Esra

  Sizi cok iyi anliyorum… subat ayinda esimden dolayi geldim Almanyaya bir de bebek.Turkiyede uzman doktor ol hayatini kur ehliyetini al.38 yasinda buraya gel yeniden basla hic almancasiz ve yapayalniz…

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   Ne tesadür dün üç hafta önce Bremen’e taşınan bir doktorla tanıştım. Çalışma şansınız olabilir, o çalışabileceğini söyledi ama bebel varken istemeyebilirsiniz de tabi ve evet bazen gerçekten insanın zoruna gidiyor ama ben bu emeklerimizin karşılığını alacağımızı düşünüyorum ki şu anda çocuğumla bu kadar çok vakit geçirme lüksüm olduğu için bile aldığımı düşünüyorum. Siz hangi şehirdesiniz? İngilizce biliyor musunuz? Çocuğunuz kaç yaşında/aylık?

   | Cevapla
   • Esra

    Gronau dayım, kücük bir yer ve İstanbuldan gelen biri için hayli sıkıcı ama bebekle zaten çok fazla bir sosyal girişimde bulunamadım bebek dediysem 2 yaşına girdi ama yine de bana çok bağımlı, bu ağustosta kreş denemesi yapacağız bakalım, ondan sonra dil kursuna gidip mesleki anlamda bir şeyler deneyebilme şansım olacak, aslında dili çok iyi biliyorsanız diploma denkliği ile önünüzü açıyorlar ama bu yaştan sonra o derece bir dil hakimiyeti gözümü korkutuyor, özellikle evin tüm işi,
    gücü ve çocuğun bakımı sizin üzerinizdeyse…ingilizcem var ve hala dışarıda Almanca iletişim kurmaya çalışıyorum ve bu durum hem almanların hem de benim canımı sıkıyor:)ben de tıpkı sizin gibi çocuğumla vakit geçirebilme ve ona bakabilme şansıma şükrediyorum, ama tabi şimdilik, uzun vadede çalışan insanların ev hanımı gibi bir duruma girmesi özellikle çocuğun bize olan bağımlılığı gittikçe azaldıkça sıkıntılı bir hal alabilir, ama yine de buna da şükür, benimle aynı durumda kimse yok sanıyordum ve sizi tanıdığıma çok memnunum:)

    | Cevapla
 • Burcu

  Bugunlerde ayni psikolojiyi yasiyorum buralarda (2 ay once ABD ye yerlestim). 16 yillik meslek hayatindan sonra bir cirpida hayata sifirdan baslamak..

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   Zamanla daha iyi hissedeceksin Burcu ilk zamanlar daha zor ama insan alışmışsa çalışmaya ve seviyorsa hep özlüyor. Umarım kısa zamanda istediğimiz gibi işler ayarlarız kendimize

   | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir