2 Cities 1 Woman

Yeni Yıl Kararları

Pek çok insan gibi benim için yıllar sonbaharla başlıyor aslında. Malum ömrümüz sonbaharda başlayan okul dönemleriyle geçtiğinden ve benim iş değişimlerim de genelde hep bu dönemlere denk geldiğimden benim kafamda bütün anıların dosyalaması bu zaman çizelgesine göre. Bir şey  ya 7. sınıfta olmuştur, 9. sınıfın yazıdır, üniversite mezuniyeti zamanıdır, bilmem nerde çalıştığım ilk yıldadır vs.

Ben Almanya’ya Kasım’da taşındım, bir sonraki sene Ekim’de Vera doğdu yine benim kafa aynen çalışmaya devam ediyor haliyle.

Tatilde, güzelim Atlantik Okyanusu’nda uzun uzun yüzerken bazı aydınlanmalar yaşadım. Bir süredir amaçsız zannediyordum kendimi. Yani ne bileyim söyle bir işim olsun çalışayım, şu şekil bir dükkanım olsun, blogum şöyle olsun falan gibi düşüncelerim yok diye acaba depresyonda mıyım diye bile düşünmeye başlamıştım. İşte yüzerken aydınlandım ki benim amaçlarım var, hem de pek çok fakat senelerin kurumsal hayat alışkanlığıyla bana küçük ve önemsiz geldiğinden kaale almıyormuşum, ki aslında oldukça önemli amaçlarmış.

c15fe1589d175d15337298a565619fdf

Başlayalım o halde:

1. Bu sene kendimi fazla zorlamamak, daha doğrusu kendi kendimin fazla üzerine gitmemek istiyorum. Amacım yoksa da yoktur ne olacak yav (Ya Avrupa Yakası’ndaki Azim karakterine bayılıyordum ben).

2. Bu sene sağlıklı beslenme alışkanlığımı artık oturtmak istiyorum. Son zamanlarda bir çabam vardı, zaman zaman oldu, zaman zaman olmadı. Artık olsun. Kendimi zorlamadan, sıkıntıya girmeden ama artık sağlıklı beslenme rutinim otursun. Şeker ve beyaz un hayatımdan tamamen çıksın.

3. İnsanın ruhuna işlemiş bazı şeyler vardır. Benim için kitap okumak öyledir mesela. Pek çok anne aman vaktim yok derken ben illa ki vakit yaratır kitap okurum. Neden çünkü kitap okumak ruhlarına işlememiş. Bazı insanların da spor yapmak ruhlarına işlemiş mesela. Onlar da benim gibi aman spora vakit ayıramıyorum diyenlere ben ayırıyorum diyecektir. İşte bu yıl ben sporu ruhuma işlemek istiyorum. Yavaş yavaş, gerçekçi bir şekilde. Mesela önce haftada bir gün parkta yürüyüş yaparak başlamak istiyorum. Gideyim bir saat yürüyeyim. Onun dışında da ulaşımda da bolca yürüyeyim ve bisiklet kullanayım. Vera’sız olduğum zamanlar ve ağır yüküm olmadığında asansöre binmiyorum zaten ama daha da dikkat edeyim. Mesela Edirne ziyaretimde anladım ki eskisine nazaran daha hareketli olmak ruhuma işlemiş. Asansör yerine merdiven kullanmak, yürümeye üşenmemek gibi. Bu iyiye işaret. İşte biraz düzenli egzersiz de katayım istiyorum. Önce yürüyüş, sonra pilates veya yoga, araba kullanmaya başladığımda da yüzme. Olmayacak şey değil bunlar, olsun ya, yaparım bence.

9a12edb181f4cf36101da893d1c85590

4. Daha az tüketmek, daha az alışveriş, daha çok sadeleşme. İşte bu da son zamanlarda baş koyduğum bir dava. Ne yazık ki sağlıklı beslenme gibi bunu da zaman zaman başardım zaman zaman başaramadım. Ama bakıyorum da spor da, sağlıklı beslenme de sadeleşme de cidden niyetine girdiğim, en azından ruhuma sızmaya başlamış yenilikler. Tamamen olmadı ama bir süredir kendimdeki değişikliğin farkındayım. Bir süredir gerçekten ihtiyacım var mıyı kendime soruyor ve çok daha az alıyorum ama hala yeterli değil. Eskiden çook alıyordum şimdi ço alıyorum. Evet ”k”sini bilerek yazmadım. Neyse ara sıra kaçan abur cuburlar burada da var. Mesela kitaplarımı bile eleyebilmeye başladım ama tam değil. Kıyafetleri veriyor insan da kitapları pek veremiyorum. Hala çok alıyorum halbuki Bremen Şehir Kütüphanesi’nde de okuyabileceğim bir sürü Türkçe ve İngilizce kitap var. Daha yolum var ama bu yolda olmak ve az da olsa ilerleme kaydetmiş olmak bile güzel.

5. Bu senemin en büyük amaçlarından biri ”an”da kalabilmek. Evet çok klişe geliyor biliyorum ama Vera doğduğundan beri çok kaygılı bir insan oldum. Halbuki anda olsam daha çok, daha az kaygılanırım ya da hiç kaygılanmam biliyorum. Kendimi sevmeyi öğrendim, bu sene de ”an”da kalmayı öğreneceğim inşallah.

Ölü Ozanlar Derneğini okuduğumda bütün her yere Carpe Diem yazıyordum. Şimdilerde çok klişe oldu ama o zamanlar benim için çok anlamlıydı. Belki de yeniden yazmaya başlamalıyım.

3e0c5034677e115cd910cf5108a333d2

6. Daha az sinirli olmak istiyorum bir de. Daha fazla sabırlı. Daha az öfkeli. Çok ihtiyacım var buna. Daha fazla affedici, daha az kafama takıcı, daha az kişisel algılayıcı.

Bak bu şiiri çok seviyorum. Her sabah okusam keşke bunu dua gibi.

En büyük korkumuz yetersiz oluşumuz değil
En büyük korkumuz ölçüsüz güçlülüğümüz.
Bizi en çok korkutan karanlığımız değil, ışığımız.
Kendimize sorarız, ben kimim ki parlak, güzel, yetenekli ve harika olayım?
Aslında siz ne değilsiniz ki?
Siz Tanrı ‘nın çocuğusunuz.
Küçük oyununuz dünyaya hizmet etmiyor.
Sinmenin aydınlık bir tarafı yok ve insanlar sizin yanınızda güvende hissetmeliler kendilerini.
Hepimiz, tıpkı çocuklar gibi ışıldamalıyız.
İçimizde olan Tanrı ‘nın ihtişamını göstermek için doğduk.
O sadece bazılarımızın içinde değil, her birimizin içinde.
Kendi ışığımızın parlamasına izin verdiğimizde, bilmeden diğer insanların da aynı şeyi yapmasına izin veririz.
Kendi korkumuzdan kurtulduğumuzda varlığımız kendiliğinden özgürleştirir diğerlerini de.

Marianne Williamson

9393992fb3c66d2d1f28b16f746aef11

7. Hani ergenlik coşkusu vardı ya hepimizde, çocukluğumuzda da vardı da sonra bir şekilde ortaya çıkamaz oldu. Hani hayatı daha az ciddiye aldığımız, hani ota boka saatlerce güldüğümüz, işte yeniden o coşkuyu yakalamak imkansız değil. İşte ben yeniden sahip olmak istiyorum o coşkuya. Daha az ciddiye almak istiyorum hayatı. Bunun için bana yardım edecek şeylerden biri sağlıklı beslenme ki fazla toksin olmasın bünyemde, diğeri hareket (mümkünse doğada, cevaplarım doğada biliyorum, ne zaman parkta uzun uzun yürüsem, denizde uzun uzun yüzsem aydınlanıyorum) bir diğeri de Art of Living sayesinde öğrendiğim nefes egzersizleri ile toksinlerden kurtulmak. En büyük detox nefes çünkü. Bir de meditasyon yapabilmek istiyorum. Nefes ve sonrasında meditasyon. Hhhm bir meditasyon CD’si alarak başlayayım o vakit, var mı öneriniz?

8. Doğa, doğa doğa. Doğada daha fazla olmalıyım ben. Ben kendimi hep şehir insanı olarak niteledim, hala da severim ama doğada olmalıyım ben. Daha fazla. Canım istedikçe şehre inmeli, kalabalığa karışmalıyım ama esas habitatım doğa olmalı. Parka yürüyüşe gitmeliyim evet, evet evet.

9. Bu yıl biraz teknoloji öğreneyim artık yaw. Bir de çalışmak istemiyorum diyordum ya vallahi heyecanla çalışasım var bu ara yine. Akdeniz insanıyım ondan oluyor hep bunlar herhal 🙂

Öyle işte, var mı sizin aranızda sonbaharı yeni yıl kabul eden? Var mı sizin de yeni yıldan istek ve arzularınız? Bana önerileriniz var mı peki? Sizin kararlarınızı da merak ediyorum.

Resim 1 / 2 / 3

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Cana

  Çok güzel kararlar 🙂 benim bu yıl istekerim “olumlama” ve şükür. Olumlamaya alışmak istiyorum,bunu yapamadım değil onu yaptim/yapabildim demek istiyorum.İyi yönünden bakmayı,bir Eksi’nin tum artilarimi karartmamasini istiyorum. Şikayet etmemek istiyorum, daha çok sukredebilmeyi ve Batu’nun varlığının nasıl bir lütuf olduğunu hep hatırlamak istiyorum… Çok şey istemiyorum bence 🙂

  | Cevapla
 • Esra

  Bu dileklerin ve temennilerin hepimize nasip olmasi dileği ile… herkesin bayramında kutluyorum… bir de konu hakkinda çok donanımlı bir ekip tarafından yazılmış ” kansere çözüm var “diye harika bir kitap okuyorum… dudagimiza surduğumuz rujun bile neler yapabilecegini anlatiyor..sadelesmek demişsin ya gereksiz kozmetik satın almak benim için artık OUT

  | Cevapla
 • Fulya

  Ahhh ben de yeniden üretmek istiyorum, yeniden işe dönmek aslında part-time bir iş, ücreti umurumda değil. Sadece seveceğim bir iş, yemek yapmak gibi. Sonra evet daha az öfkelenmek, daha az şikayet etmek. Gerçi bunların hepsi uzakta tek başına çocuk büyütmenin verdiği zorlukla baş edememe alametleri ama iyi gelecek biliyorum hele bi dönelim şu sonbahar bitmeden İzmir’e herşey çok güzel olacak…

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   aaa sen de öfkeleniyor musun Fulya? Senin hep çok pozitif ve az öfkelenir bir halin var gibi geliyor ana nedense 🙂 bu arada yazamadım geçmiş doğumgünün kutlu olsun ve de kolay gelsin taşınma işlerinde. Herşey gönlünce ve hayal ettiğin gibi olsun. Öperim çok çok

   | Cevapla
 • Bilsev

  Sevgili Zeynep,

  spor ve sağlıklı beslenme benim de en çok istediklerim. Kilolu olmaktan sıkıldım,3-5 kilo fazlam var ve hayatımı engelliyor çünkü tüm dünya sıskaları yücektiyor. Her gün 10.000 adım atmayı, 5 kilo vermeyi ve bu sene bir bebeğimin olmasını istiyorum( bunu da ilk defa dile getiriyorum)!

  | Cevapla
 • Esra

  Kitap aslında bilmediğimiz için sorgulamadığımız, endsütri tarafından aldatıldığımız, görmezden geldiğimiz yalnış beslenme,kimyasallar ve manyetik alanların sebep olduğu son 20 yılda tıpkı bir salgın gibi artan, artık yaşlılıkta görülen türlerin bile 20 li yaşlarda görülmeye başlandığı çağımızın vebası kanser hakkında..Hayy yayınlarından çıkmış KANSERE ÇÖZÜM VAR ismi ve 6. baskıyı yapmış..
  evde kullanmadığın zaman wireless kapatmak veya elektrik kablollarını prizden çekmekten tut,bu dalga kirliliği ürünlerinin ileride üzerine sigara gibi sağlığa zararlıdır yazılması gerekebileceğine kadar bir çok konu akademisyenler tarafından çıkar gözetmeksizin masaya yatırılmış, öneririm.. bir de YEMEZLER diye bir kitap aynı yayınevinin Yavuz Dizdar ın kaleme aldığı o kitap beni çatır çutur yediğim tavuk, yumurta süt, et konusunda birazcık dehşete düşürdü:))

  | Cevapla
 • Serap

  Sahane kararlar! 🙂
  Tv’siz hayatimizin dorduncu saglikli beslenmemizin birinci yilini bitirmek uzereyiz, her iki kararimiz icin de cok mutluyum. Bu sene ise daha az esya ve az tezcanli, rahat olmayi kendime ogretmek istiyorum 😉

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir