2 Cities 1 Woman

Yargılamak Üzerine

Kadının kadına, annenin anneye yaptığı en büyük kötülük bence. Yargılamak. Bir tür kendini aklamak.

Geçen gün Julio Cortezar’ın Mırıldandığım Öyküler kitabına başladım. Rahmetli Tomris Uyar kitabı hem çevirmiş, hem de önsöz yazmış. Cortezar’ı överken başka yazarları boklamış. Yani sen kimsin Tomrus Uyar’ı eleştiriyorsun derseniz ben okuyucuyum ve kitaptan soğudum derim. Başarılı br edebayatçı olmasına lafım yok. Ama birilerini övmeyi başkalarını kötüleyerek yapmayı çok yanlış buluyorum. Hele ki bunu para kazandığın, kitlelere mal olacak bir iş yaparken yaptığında. Beğenmediğini yine eleştir ama orası yeri değil sanki. Bilmiyorum belki de ben hassas davranmışımdır.

Yine aynı şekilde annelerin ve hatta tüm kadınların kendini temize çekmek için diğer kadınları bokladığını düşünüyorum. Kendini namuslu göstermek için öteki kadının ne iffetsiz olduğunu konuşmak, kendi çocuğunun televizyon izlemesini meşrulaştırmak için Montesorri’yi eleştirmek, çok iyi Montoserrici olduğunu iddia edip çocuğuna tv izlettireni eleştirmek. Falan filan.

İnsan hep kendi işine bakmalı bence. Senden daha iyileri ya da kötüleri her zaman olacak. Tabi o iyi kime göre neye göre? Farklı koşullarda farklı karakterlerde farklı insanlar elbette farklı davranacak. Ve eğer çok intikam istiyorsan karma var efendime söyleyeyim ”hayat her şeyin tersini gösterecek kadar uzun”.

Sen kendi çizginden şaşma, iyiliğinden ödün verme.

… demişim bir zamanlar. Taslaklarda durmasın yayınlayayım bari 🙂

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir