2 Cities 1 Woman

Vera’nın Uykusu

Dikkat çok uzun bir yazı. Ama bebeği olanların okumasına değer.
Nazım Hikmet Vera’nin Uykudan Uyanışı diye şiir yazmış ben de Vera’nın uykusu diye dram yazacağım. Aslına bakarsanız dram demek büyük nankörlük olur zira çocuğum çok güzel uyuyor. Sorun uykuya dalması, idi. Ben bu taslağı yazmaya başladığımda öyleydi. Bir haftadır o da değişti artık. İsterseniz baştan başlayalım:

uyku

0-2,5 Ay

Ilk iki buçuk ay düzensiz olmakla birlikte yine de gece de üç defadan fazla kalkmıyordu. İki veya üç defa emip uyumaya devam ediyordu. 2,5 aydan sonra düzene girdi.
Hatta hiç unutmam yılbaşı gecesi, ki tam 2,5 aylıktı, gece 23:30’dan sabah 07:00’ye kadar aralıksız uyuyarak geceleri güzel uyuyacağının sinyalini vermişti bana.
Fakat gündüz uykuları 4 aylık olana kadar korkunçtu. 20 dakika falan ancak uyuyordu. Şanslıysam 40. Hatta hiç unutmam bir gün saat 16:00 civarı uyudu. Ben de yazık canım kek istemiş ilk defa kek yapacağım. İlk defa dediysem doğumdan sonra. Mikserin çırpıcısını takarken takamadan elimden düştü. O çıkan sesten Verushkam korktu ve ağlayarak uyandı. Kek senin neyine tabi, zaten şişkosun soy bir havuç ye. Alexander da gece 22:00’de geldi. O vakte kadar ne uyudu ne sustu. Pilates topunun tepesinde, kucağımda Vera, zıplaya zıplaya hal oldum. İlk zamanlar sakinliyor çocuklar bu yöntemle. Kesin bilgi. Aslında çocuğun rahatlayamamasının sebebi benim stresim.
Hastaneden eve ilk geldiğimiz gece Vera sabah dörde kadar sürekli emmişti. Sabah dörtte ağlayarak Vera’yı Alexander’a vermiş ve biraz uyumuştum. Bir kaç akşam böyle zor olmuştu. O zamanlar ne zaman yengem Vera’yı kucağına alsa çocuk susuyordu. Kafayı yemiştik biz neyi yanlış yapıyoruz diye. Meğer bebecikler bizim tetenekliğimizi (bir Trakya deyişi 🙂 anlayıp kendilerini güvende hissedemiyorlarmış. Yani ebeveyn olarak duruma alışıp kendinize güveniniz artıkça bebeğe de daha fazla güven veriyorsunuz. O da daha mutlu ve huzurlu oluyor.

2,5-4 Ay

Gece uykuları süper gündüz perişan.

4-6 Ay

Gündüz uykuları süper gece perişan. Bu dönem sanırım dişler sebiyle gece uykuları korkunçtu. Bazen saat başı uyanıyordu. Allahtan geçici bir dönemmiş de ben kafayı yemeden çocuğum yetim kalmadan o dönemi atlattık.

Bu dönemin başında bir de başarısız Tracy Hogg yatır kaldır yöntemi denemem var. İkinci gün Allah belanı versin Tracy diye gerçekten kelime anlamı ile saçımı yolarak bıraktım. Okunduğundan daha zor bir yöntem. Yalnızken ve sabırsızken denemeyin. Ayrıca bel ağrısına sebep oluyor.

6 Ay ve Sonrası

Artık gece uykuları da düzelmeye başladı. 7-7,5 aylıktan sonra Vera geceleri hiç uyanmadan sabaha kadar uyumaya başladı. Gece bir kez emiyordu onu da kendisi bıraktı. Ben zorlamadım, doğal olarak gelişen bir süreçti. Gündüz uykuları iyiydi.

Diş çıkarma, seyahat sonrası ve hastalık istisnaları her zaman oldu tabi. Örneğin San Fransisco sonrası gece uykusunun düzene girmesi, araya giren bir de hastalıkla, toplam 1 ay sürdü. Kabus gibi bir aydı. Ama pişman değilim yine olsa yine giderim. Bu arada zorluk eve dönünce. San Fransisco’dayken üç gecede alıştı yeni sisteme.

Hatta Eylül’de Türkiye’ye gitmeden önce yani 10-11 aylık civarı gündüz tek uykuya düşmüştü bazen üç dört saate kadar uyuyordu. Cennet gibi günlerdi kıymetini bilememişim.
Bodrum’da tatilde yoruldu tabi çocuğum deniz, güneş, kum 🙂 günde üç uykuya çıktı.
Velhasıl kelam şu anda Vera gece 19:30 civarı uyuyor sabah 8:30 civarı da uyanıyor. Bazen 10:00’a kadar uyuduğu oluyor. Kreşe gideceği günler özellikle geç uyanıyor ki uyandığında anası sabah stresine girsin zaten adrenalin hiç yok hayatında.

Gündüz de bazen yarım saat genelde 1 saat bazen de 1,5 veya 2 saat uyuyor. Aslında saat 16:00’dan sonra genelde tekrer uykusu geliyor ama o saatte artık uyutmuyorum.

Neyse sonuç olarak buraya kadar tablo şahane değil mi? Uyuyor da bu çocuk uykuya nasıl dalıyor? İşte dananın kuyruğunun koptuğu nokta.

Vera 6 aylık civarıyken de Ale Ferber yöntemine benzeyen bir yöntem denedi. Her Çocuk Uyumayı Öğrenebilir adli bir kitap var burada. Hatta bir arkadaşım da yaptı bunu ve başarılı oldu. Önce üç dakika sonra beş sonra yedi dakika bekleyerek içeri giriyorsun. Maksimum 10 dakika bebeği yalnız bırakacak bir yöntem. Ben bu yöntemin travma yarattığına inanmıyorum. Bebeğim hergün sürekli benimle. Onu kimsenin terketmeyeceğini çok iyi biliyor. Ama yine de ben bu yönteme sıcak bakamadım. Çünkü Vera’nın o yılbaşı gecesi işaret verip de sonradan deliksiz uyumaya başlaması gibi bir gece de kendi kendine uyuyarak bana işaret verdi. Bunu yapacak. Sadece henüz hazır değil. Kızıma hep güvendim ve hep hissettim. Çocuk hazır olduğunda kendisi yapıyor herşeyi. O yüzden onu zorlamak istemedim. Sanırım benim inançsızlığım yüzünden de başarısız olduk. Fakat ne inat çocukmuş arkadaş 5 inci günün akşamı hala 1,5 saat ağlıyordu. Açık söyleyeyim ben internette kimi okusam çocuğu üçüncü gece uyumuş diye üçüncü gecede alışır diye bekledim. Meğer onlar da pozitif doğum hikayeleri gibi pozitif Ferber hikayeleriymiş. Normali iki hafta sürüyormuş bu işin. Ah ne ağladım sormayın. O son oldu. Bir daha hiç başka bir şey denemedim. Bana ihtiyaç duyduğunda da yanına yatmaktan çekinmedim. Hiç de alışmadı. Kendini iyi hissetiğinde yine kendi kendine uyumaya devam etti.

Bu arada 6 ncı aydan sonra odasını ayırdık biz. Vera kendi kendine daha güzel uyuyor. Her çocuk farkli işte. Sıkıntısı olduğunda da gece uyandığında kendi kendine dalamayıp ağlıyor biz de onun odasındaki misafir yatağında beraber yatıyoruz. Vera da alışıp ertesı gece yok yere uyanıp ağlamıyor. Sadece derdi varsa. Bunu bildiğim için de onunla uyumaya gocunmuyorum.

Neyse o eğitimden beridir yöntemimiz şu. Vera’yı yatağına koyuyorum ben de misafir yatağına uzanıyorum. İlk zamanlar boş bulunup elimi verdim. Elimi vermemem gerektiğini bildiğim halde verdim. Şimdi kolumu kurtaramıyorum sayın seyirciler. İlk zamanlar elimi tutarken bir süre sonra çimdiklemeye başladı. Hem de ne çimdiklemek. Kollarımın halini görseniz inanamazsiniz. Aile içi şiddet. Hatta kabuklar düşünce hepsinin beyaz beyaz izi kaldı kollarım benek benek. Neyse bu süreç beş dakikayla 1 saat arasında değişiyor. Genelde yarım saat. Fakat düşününki yarım saat boyunca biri derinizi deşmek ister gibi çimdiriyor size. Ay için şişiyor. Tarif edemem. Bir akşam,  kötü hasta oldu ve tam üç saat sürdü uykuya dalması. Yemin ediyorum ödem topladım şiştim ve o odadan daha şişko çıktım ben. Fiziksel olarak bunu hissettim. Abartmiyorum. O gün anladim ben az yesem de niye kilo veremediğimi. Stres.

Gündüz uykusunda daha beterdi. Gündüz yeni yeni bu yöntemle uyumaya başladı ondan önce saatlerce bebek arabasında dolaştır, hanımefendi dükkana girince uyanır, durunca uyanır. Geçen kış Bremen’i tavaf ettim ben saatlerce. E niye zayıflayamadın kadın derseniz stresten diyeceğim size. Bir de abur cubur. İki saat bebek arabası iterken insan çikolata kurabiye falan yiyor işte. Yürümeyi severim ama hiç oturamayınca da kötü oluyor. Bende tik oldu sürekli durunca bile ssst yapıp bebek arabası itiyorum. Vera uyumasa bile. San Fransisco’ya vardık pasaport sırasındayız. Vera ağladı bir ara ama bebek arabası Ale’de bende valizlerin arabası var. Bir baktım ssstleye ssstleye valizlerin arabasını ileri geri itiyorum. Anlayın halimi.
Türkiye’de Maya (iki hafta süreyle bana yardimci olan geçici bakıcımız) sağolsun ayakta salladı bir süre de öyle denedim dönünce alışmadı merak etmeyin. Çocuğumun alıştığı tek şey annesinin elini çimdiklemek. Genelde yan yana uzandık, ben bir yandan poposuna pat pat yaptım kah bir yandan ssstledim ve öyle uyuttum.

Şimdi bence biraz daha kolaylaşmaya başladı çünkü gece yöntemi gündüz de çalışmaya başladı. Artık Gündüz de yatağında uyuduğu için odayı terkedebiliyorum. Tabi eski yöntemde kolunu çıkar, yatağına koy derken çakılı kalıyordum yanında. Şimdi genelde 20 dakikada tın tın müziği eşliğinde elimi çimdiklemeden, onu da iki haftadir falan kendi kendine birakti, uyuyor.

İşin özü, bu iş düzeliyor, Vera bence 1,5 yaş civarı kendi kendine uyumaya başlayacak. Ya da belki biraz daha geç ama olacak. Biliyorum.

Artık Ale de erken gelmeye başladı. Erken dediğim 19:00 ama Vera’yı uyutabiliyor en azından. Bu da benim hayat kalitemi artırıyor.
Özetle benim çocuk bakımında en ama en zorlandığım konu Vera’yı uyutmak oldu.
Not: Kendi kendine uyuduğunda nasıl uyudu derseniz. Yatağına koydum. Kitap okudum. Bence o beni dinlemedi yatağında oynadı ama okudum. 20 dakika kadar. Sonra çıktım. Kendi kendine uyudu arkamdan. Milattır o. Sonra ne yapsam olmadı. Kitap falan sallamadı. Ama bana umut verdi. Canım kızım 🙂

Önemli hatırlatma: Vera gece uyandığında bazen iki saat uyumadığı oluyordu. Düşünüm gece dörtte uyanmış sabah 06:00’ya kadar uyumuyor veya jet lagken, asla ve asla ışığı açmadık, oyun oynamadık. Gece uyku zamanıdır, yayakta kalınır. O bizim aramızda oynaya oynaya uyudu. Biz hep uyuyor numarası yaptık. Bence bu çok önemli.
Bir iki istisna dışında uyku rutinine ve uyku saatine hep sadık kaldık. Her seyahatimizde en az birimiz bütün geceyi otel odasında karanlıkta geçirse de her zaman 19:00’da banyosunu yaptı ve sonrasında yataktaydı. Aman uykusu yok, aman oynasın, aman gezelim, aman misafirlere ayıp olmasın demedik. Diğer bir çok önemli husus da bu.

İlk aylar Vera’yı White Noise uygulaması ile uyuttum. Hatta eski i phone 3’ümü uçuş modunda bu iş için kullanıyordum. Almanlar da Türk teyzelerden aşağı kalmadığından arkadaşım bana resimdeki baykuşu dikmişti, telefon içinde olunca kimse görmüyordu da uçuş modunda diye anlatmak zorunda kalmıyordum. Üstelik saç kurutma makinesinde cep telefonundan daha fazla radyasyon varmış. Her yerde wi fi var onu ne yapacağız sahi?

baykus

Telefonu bu baykusun icerisine koyuyordum

baykus 2

Sonrasında uyuttuğum tın tın ise şu. Ben misafir yatağında yatarken yanıma saklıyorum tekefonu zira görürse telefon için ağlıyor. Bu ses ilk aylarda pek etki etmiyor. İlk aylar aspitator, elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi gibi white noisede yer alan sesler daha etkili.

app

music box uygulamasi – tin tin tin dedigim 🙂

 

Sorusu olan 🙂

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

  • Geri İzleme: Bebek ve Cocuk Kitapları | 2 Cities 1 Woman

  • Geri İzleme: Uyku Egitimi ile 10 Gün – Tracy Hogg | 2 Cities 1 Woman

  • Geri İzleme: Vera’nın Uykusu 2 | 2 Cities 1 Woman

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir