2 Cities 1 Woman

Vera’nın Uykusu 3 – Yükselme Devri

Maşallah diyin, poponuzu kaşıyın lütfen. Bir anne olarak Vera doğduğundan beri günde kaç kez kulağımı çekip dişime tak tak yapıyorum, kaç kez gözlerimi şaşı yapıp popomu kaşıyorum inanın sayısını bilmiyorum. Annelik biraz da koca karılıktır. Yapacak bir şey yok.

Vera 20 aylık. Takribi 2 haftadır belki biraz daha fazladır çok emin olamadım şimdi Vera’yı uyutmak çok keyifli. Evet bu cümleleri ben kuruyorum. Doğru okuyorsunuz.

IMG_6595

Akşamları Vera’yı odasına götürüyorum. Yatağına bırakıyorum. En sevdiği kitabı olan Ayşegül Ata Biniyor veya içinde hayvan resimleri olan küçük kitabını eline veriyorum. Bazen ikisini birden veya bazen tüm Ayşegül serisini. O kitaplarla oynuyor, bıdır bıdır okur gibi konuşuyor, ben de ona kitap okuyorum. Beni dinliyor gibi gözükmüyor ama bu rutin hoşuna gidiyor. Bazen tekrar diyor. Sonra elinde kitabındaki atlara bana gösterip anlattırıyor. Atlara taktı bu ara çok seviyor. Bir de kedilere.

Sonra hadi bakalım uyku vakti geldi diyorum. Elinde sadece bir kitap kalıyor. Ben yandaki misafir yatağına uzanıyorum, o da elindeki kitabıyla oynaya oynaya konuşa konuşa uyuyakalıyor. Çok uzun sürerse Vera ben çıkıyorum iyi uykular canım diyorum, o da bana Almanca Tchüss daha ziyade çüü diyor ve ben çıkıyorum. Sonra o kendi kendine uyuyor.

Ben içerdeyken uyduğunda bazen çok eğleniyorum. Mesele şarkı söylerken kafasını öbür tarafa çevirip küt uyuyor. Geçen gün hayvanlı kitabıyla oynarken miyavlaya miyavlaya uyudu mesela.

Uyku arkadaşı olarak yumuşak bir oyuncak yerine kitap seçti kendine 🙂

Ha unutmadan uyku tulumunu bıraktık yorganla uyuyor. Bu sürece geçişte yorganın çok faydasını gördük. Yatağına yatmak istemediğinde büyük insan gibi yorganla örtünmek onu motive etti. Seve seve yatıp üzerini örttü.

Öyle işte şahane bir dönem yaşıyoruz şu anda, anlatıyorum ki size de umut olsun.

Diğer Vera’nın uykusu yazısı için buraya tık tık

Not: Ayşegül kitaplarının iki tanesinde aynı tipli Ayşegül yok neredeyse. Hayır aynı tipi çizmek bu kadar mı zor yahu? Ayşegül kitapları da dönemin Vogue’u gibiymiş maşallah herkes yakışıklı, herkes güzel, herkes zayıf.

Artemis Çocuk Yayınlarından çıkan ve çevirisini canım Müge Atalay’ın yaptığı ve kızıma hediye ettiği Alice Miranda serisini okuyorum Vera’ya. Biliyorum yaşına göre büyük ama bana da biraz eğlence lazım yani ne yapayım. Alice Miranda da çok özendirici bir kitap, insanın Alice Miranda olası geliyor vallahi 🙂

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Fulya

  Ahh darısı başıma, 6 aylık olan bizim oğlan 1,5 haftadır gündüz uykularını uzattı derken gece gitti, hayır gece uyuyamadığı için mi gündüz uyuyor, yoksa gündüz uyuduğu için mi bilemiyoruz En son ailecek ataktır bu ataktır diyip sıradaki zorlu parkuru bekliyoruz

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   Sevgili Fulya,
   Diş durumu nedir bilmiyorum ama Vera’da da 4-6 ay arası dişler damak içinde çıkarlarken (yani görünürde çıkmadılar) gündüz uykuları uzamış gecelere kabusa dönmüştü. Hiç geçmeyecek sanmıştım ama 6. aydan sonra normale dönmüştü. Hepsi dönemsel, hepsi geçiyor. O yüzden yazdım bunu da eski yazıları okursanız nerelerden nerelere geldim diye 🙂 ha gayret biraz sabır 🙂
   sevgiler,

   | Cevapla
 • Özlem Varli

  Selam:)harika bir yazi olmus…yürekten katiliyorum o popo kasima duvara vurma ve masallah kisimlarina:)kizima bende böyle kitap okuyup bir hikaye yada bir masal anlatip uyutmaya basladim ve birde la le lu sarkisi..tavsiye ederim…hala ayni ritüel devam ediyor 4 bucuk yasinda benim Cananim….keyifli uykuya gecme zamanlari dilerim…

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir