2 Cities 1 Woman

Vera’nın Uykusu 2

Vera’nın Uykusu yazısından sonra bir güncelleme şart oldu. 5 Ocakta yazmışım ben o yazıyı. Moleskine’ime 12 Ocak’ta not düşmüşüm, Vera bugün kendi kendine uyudu diye. Evet Vera kendi kendine uyumaya başla-mış-tı. Şubat ayında yeni kreşe başladı. İkinci hafta ilk defa 14:30’a kadar kaldı ve o akşam Vera’yı yatağına koyduğumda ağlamaya başladı ve misafir yatağında benimle birlikte uyumak istedi. O zamandan beri her akşam yatağında uyumamak için ağlıyor. Hastalıktı, oydu buydu derken biz tutarlı bir şekilde yatağında uyutmadık Vera’yı. Bazen misafir yatağında, bazen kendi yatağında uyudu Vera. Kendi yatağına koyunca biraz ağlıyor, sonra susuyor ama çabuk uyumuyordu. Ben de en sonunda odadan çıkıyordum, arkamdan 1 ile 10 dakika arasında değişen bir aralıkta ağlıyor ve sonra uyuyordu.

Geçenlerde düşünüyordum, Vera’nın küçücük olduğu günlere dönsem, kucağımda uyumasına hiç kasmazdım, yerine koymaya çalışmaz, kucağımda uyumasının tadını çıkarırdım. çünkü artık mümkün değil kucakta uyumuyor, ne var iki üç ay kucağımda uyuyunca yerine koymaya çalışmasam, uyanınca sinir olmasam diyordum ki, birden aydım. Peki şimdi neden tadını çıkarmıyorum? Bir süre sonra zaten yine yatağında kendi kendine uyuyacak. Bunu yapabildiğini biliyoruz. Demek ki şimdi bana ihtiyacı var, özlüyor beni kreşte ve benim bedenimin sıcaklığı ile bana dokunarak, sarılarak vs koynumda uyumak istiyor. Ben de artık koynumda uyutmaya veya minicik kuşumun tadını çıkarmaya karar verdim. Varsın akşam o uyuduktan sonra daha az zamanım kalsın, çünkü sonra ben istesem de o benimle uyumak istemeyecek. Vera iyice dalınca, ki ben de genelde bir posta uyumuş oluyorum, yatağına bırakıp çıkıyorum.

Tatilden önce bir akşam kriz geçirdim gülmekten, hatta Vera için tuttuğum sarı Moleskine’e de yazdım 🙂 Misafir yatağına hemen konuşlandı Vera, iki yastık arasına suyunu koydu, ben elimle onun yatağına pat pat yapıyorum, o da o gün ilk defa hayır demişti, yine hayır deyip yanındaki yastığa pat pat yapıyordu. O gün hatta bir kez de ”no” dedi. ”Nein” değil ”no”. Böylece aslında Vera’nın üç dille büyüdüğünü daha da iyi gördüm 🙂 ”ok”den sonra ikinci İngilizce sözcüğü oldu 🙂 Neyse bu durum 10 dakika falan böyle devam etti ama çok güldüm, çok eğlendim. Nasıl da çabuk büyüyorlar yahu, herşeyi anlayıp, kendilerini de ifade etmeye başladılar.

IMG_0020Dün akşam beraber misafir yatağına yattık, hemen ıh ıhh diye kitaplarını göstermeye başladı, çok şaşırdım çünkü akşam kitap okumak rutinimizin bir parçası değil, arada bir yapıyoruz, baktım hemen alışmış, ıh ıhh istedi, aldım elime kitabı, kitap mı istiyorsun dedim, kafasını salladı 🙂 Tabi kitap okuyoruz sanmayın, o eline alıp hızlıca sayfaları karıştırıyor, bazen parmağımı alıp bazı resimlerin üzerine tutuyor, o kadar yani yoksa ona hikaye okuyamıyorum, öyle bir hayat yok henüz. Sonra Vera yeter uyku vakti dedim, kitabı kapattı bana verdi 🙂 Sonra yan yana uzandık, üstümde döne döne uyudu kuş.

Sizin nasıl uyku durumları?

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Cana

  Bizim de yalan oldu eğitim kreş sonrası, şimdi ben yanına yatarsam 2 dakikada sızıyor kendi yatağında terör. İyice yorulunca kucağıma kıvrılıyor, uyuyor ben de yatağına bırakıyorum sonra. Ben de ihtiyacının bu olduğuna karar verdim aynı şekilde, ben 9 saat çalışıyorum o 11 saat uyuyor, ne kadar görüyoruz ki birbirimizi? Hasret giderelim biraz!

  | Cevapla
 • aslı

  1 yaşı geçene kadar nerdeyse her uykusunu meme emerek uyudu sonra annanesi ben bunu alıstırıcam dedi artık annaneyle yada babayla uykuya dalıyor ve gece uyanınca ben yine emzirerek uyutuyorum ama aynı senin gibi bunu mesele etmiyorum emmeyi bırakınca uykusuda yoluna girer diyorum

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   Ah Aslı bakma sen benim şimdi rahatladığıma çok stres yaptım bu konuyu hala da biraz yapıyorum bazen 🙂 ama yoluna giriyor gerçekten, eninde sonunda 🙂 o yüzden en iyisi anne nasıl rahat edecekse öyle yapmak

   | Cevapla
 • Geri İzleme: Vera'nın Uykusu | 2 Cities 1 Woman

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir