2 Cities 1 Woman

Vera’nın Bez Çantası

Leyla‘dan sonra bizim Vera kuşun bez çantasına geldik.

IMG_1359

Vera’nın bez çantası Hamburg’lu Le Petit Beurre firmasından. İçinde Pampers bezleri, yine Pampers alt değiştirme örtüsü gibi olan o şeyden, küçük silindir kapta Penaten pişik kremi, Mustela Bebe Yağı, küçük bir parça yapak (şurada bahsetmiştim) ve ateş düşürücü fitilleri var. Küçükken gaz için fitil ve mama kaşığı da vardı.

Pampers’ın alt değiştirme örtüleri Türkiye’de var mı bilmiyorum ama buradakiler kaka rengi desenli. Aman çocuğa bulaşacak falan diye gereksiz bir panik yaratıyor. Temiz örtüyü atmaya kalkmak da cabası. Duy feryadımı P&G.

Penaten bildiğimiz Johnson & Johnson. Buradaki adı böyle ve ürünlerinin çoğunun test sonuçları çok iyi. Islak mendilleri dahil. Ben ıslak mendilde bazen Penaten bazen Pampers kullansam da Rossmann’ın kendi ürünü olan Babydream marka ıslak mendilleri kullanıyorum. Pampers kadar kalın değil, fiyatları uygun ve test sonuçları çok iyi.

Türkiye’deyken de Uni Baby ıslak mendilleri kullanıyorum.

Pişik kremi olarak normalde Weleda Baby Cream kullanıyorum ama Penaten’in küçük boyu denk geldi o yüzden hala onu kullanıyorum. Normalde pişik kremini çok sık kullanmamak lazım. Biz de başlangıçta sadece kızarıklık olduğunda kullanmıştık ama sonra bir şekilde sürekliye döndü, şimdi mecburen sürekli kullanıyoruz. O yüzden size tavsiyem gerekmedikçe kullanmayın.

IMG_1344

Evdeyken Vera’nın altını her zaman büyük pamuk pedlerde alt değiştirme komodinin üzerinde bulunan bu fincanlardaki zeytinyağı ile siliyorum. Fincanlardaki dediğime bakmayın biri su, biri de zeytinyağı. Kaka yaptığında önce su ile siliyorum sonra zeytinyağı, kaka yoksa sadece zeytinyağı. O yüzden uzun süreli ıslak mendille silmek canikomun hassas poposunu tahriş ediyor. Ben de Mustela’nın yağını yanımda taşıyorum ki dışarıdayken krem süremeye vakit yoksa, hanım çok kıpraksa falan hemen yağı sıkıp bezini bağlıyorum.

Pampers yani Türkiye’deki Prima bez markamız. Doğduğundan beri hiç değiştirmedim ve Pampers bezlerinin buradaki test sonuçları iyi. Rossmann’ın kendi markası Babydream’in bezleri de çok iyi ama ben değiştirmeye cesaret edemiyorum. Yeni başlayanlar için daha uygun fiyatlı bir alternatif. Tabi Rossmann Türkiye pazarına kendi ürünlerini soktu mu bilmiyorum ama tahminim sokmuştur. Rossmann’ın kendi ürünlerinin test sonuçları çoğunun çok iyi veya iyi, o yüzden ben çok güveniyorum.

IMG_1360

Soldan başlıyorum. Rossmann’ın kendi markası olan Babydream’ıin bebe yağı ve losyonunu kullanıyorum. Losyonunu Türkiye’de bıraktım zira serin serin iyi olur diye losyonu yazın kullanıyorum. Yağı da sıcak sıcak olur diye kışın kullanıyorum. Bu da benim mantığım işte 🙂 Sizin de gördüğünüz üzere test sonuçları çok iyi. Şimdi efendim tatilde az eşya taşımak için bebenizin bebe yağını yüzünüze sürüp ardından ılık suyla ısladığınız pamukla yüzünüzü silerseniz makyajınız çıkar, ekstra makyaj temizleyici taşımanıza gerek kalmaz. Aynı losyonla kendiniz de kremlenebilirsiniz. Ben Vera’yi her akşam yıkıyorum ama her banyodan sonra kremlemiyorum/yağlamıyorum. Test sonuçları çok iyi olsa da boşu boşuna çocuğun cildiniz rahatsız etmeye gerek yok. Kuruluk varsa anlıyorsunuz zaten o zaman kullanıyorsunuz. Ben öyle yapıyorum yani.

Weleda Calendula Baby Cream bu markanın ikonik kremi. Koca koca kadınlar yüzlerine sürüyor, yabancı blogları okuyorsanız mutlaka görmüşsünüzdür. İşte bu bizim Veruş’un esas pişik kremi.

IMG_1361

Üçüncü sıradaki küçük mavi şampuan yine Rossmann’ın kendi markası Babydream’ın seyahat boyu şampuanı. Ben Vera’yı ilk 6 ay hiç şampuanla yıkamadım. İşte yalnız olmanın avantajlarından zira Türkiye’de babam ve yengem çocuğumu zorla şampuanla köpürte köpürte yıkadılar. Hayır sanırsın ki çocuk her gün pastırma yiyip koşuya gidiyor, ne kokacak ne kirlenecek el kadar bebek Allah aşkına ne gerek var. Her akşam yıkıyorum ben onu. Türk mantalitesine anlatamadım bunu. O çocuğa gereksiz kimyasala bak Hollywood ünlüleri bile şampuansız yaşama geçti bizimkiler bizim çocuğa iki şampuan üst üste yapıyorlar. Neyse özetle ben Vera’yı her akşam yıkıyorum. 1 aylık olana kadar istisnasız her gece yıkandı. ilk 6 ay tamamen şampuansız, ondan sonra da hafta bir şampuanla hatta bazen daha uzun. Şimdi ise bazen her akşam yıkamıyorum da gün aşırı yıkıyorum zira kış, kreş falan burnu akıyor çokça. Şampuanı da en fazla haftada iki kez kullanıyoruz.

Türkiye’de de bir nostalji olarak Dalin şampuan aldım.

Ortada gördüğünüz üç küçük krem de Weleda’dan. Biri yüz kremi, biri bakım kremi, biri de pişik kreminin seyahat boyu. Malum soğuk memlekette yaşıyoruz. Bu yıl bebek arabasında oturuyor ve surat kabak gibi meydanda. O yüzden de cildi bildiğin kuruyor kuşumun. eve dönünce ve akşamları uyumadan önce ihtiyaç halinde bu kremi sürüyorum. Bakım kremini de emeklerken dizlerine sürüyordum.

IMG_1362

Mustela’nın yanındaki küçük olam Weleda’nın duş kremi ama hemen hemen hiç kullanmadım. Babylove ise Rossmann benzeri başka bir drugstore olan DM’nin kendi markası. DM’yi Rossmann’a göre daha çok seviyorum. Kendi markası açısından değil de diğer markalar ve ürün çeşitliliği açısından. Yoksa Babydream ürünlerinden çok memnunum. Babylove’ın bu kresmi soğuk hava ve rüzgar kremi. Dışarı çıkarken ki hergün (kışın tabi) bu kremi sürüyorum hatta bazen kendime de sürüyorum. Başarılı krem. İstanbul’da çok ihtiyacınız olmaz belki ama kayağa gideceklere lazım.

En sondaki Burt’s Bees pişik kremini de Amerika’dayken almıştım. Biraz fazla sert bir krem. İyi ama Weleda Babydream kadar iyi değil.

IMG_1335IMG_1338

Canımın şampuanı da yine Weleda’da. Bu da Mutlu anne ürünlerinde bahsettiğimiz Ok marka küvetimiz. İkisinden de çok memnunuz. Veruş da kuzu ve ördeklerinden çok memnun. Süngeri Türkiye’de Watsons’dan almıştım sanırım markasını hatırlamıyorum.

IMG_1339IMG_1340

Gördüğünüz üzere küvetin kendi termometresi var. Uzaktan görünüşü de böyle. Sağdaki kırmızı küçük tıpa ile kapatıp su doldurup, tıpayı açınca da suyu boşalıyorsunuz. Böylece küvet üzerinde herşey çok pratik. Kendinden eğimi de çok küçük bebekleri bile rahatlıkla tek başınıza yıkamaya olanak veriyor.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir