2 Cities 1 Woman

Vera Kuşumun Dördüncü Yaş Günüsü

IMG_1706Geçen seneki doğumgnünden beri her Allah’ın günü sordu bana ”ne mazan benim doğumgünüm diye”. Sonunda heyecanla beklediği gün geldi. O bu kadar heyecanlı olunca ben de heyecanlandım vallahi 🙂

Vera kuşumun ilk doğumgünüsünü burada yazmıştım. Dört yıldır aynı pastayı aynı sosla ve farklı dekorlarla yapıyorum. İkinci yıl naked cake yapmaya çalıştım ama görüntü fecahat oldu ama tadı güzeldi. Geçen yıl da ilk yılınkinin bol meyvelisini yaptım epey güzel oldu. Bu sene pasta beş dakika içinde bitti, yemelere doyamadık. Bu yıl da ilk yıl için kullandığım Ulm’deki kankim Elif’in gönderdiği süsleri kullandım. Geçen yıl sadece bir sürü uçan balonla süslemiştim. İkinci doğumgününde sadece 4-5 çocuk vardı ama maşallah geçen yılki epey kalabalıktı. Babysitter da çağırmıştım kızanlar acayip eğlenmişti, biz analar da prosecco içip eğlenmiştik.IMG_1660

Bu yıl Vera dört olacağından 4 yaş itibariyle burada işler değişiyor, aileler çocuklarını kapıdan bırakıp gidiyorlar. Ama bizim ailece görüştüğümüz bazı kimseler de kalmak istediler böylece 9 çocuk 11 yetişkin olduk evde. Amsterdam’dan Aslı’yla Ömer geldi kızları Alin ile ki Vera’dan iki hafta büyük sadece Alin. Ya nasıl güzel oldu hem eski dostum hem kızçemin doğumgünü doyamadık o haftasonuna. Amacası vs derken yetişikinler de epey oldu. Vera kuşun şansına hava da çok güzel oldu böylece bütün çocuklar bahçede oynayabildiler. Tramolinde zıp zıp zıpladılar. Babysitter’ı boşuna çağırmışım.

Vera benim arkadaşım Steffi’yi resmi olarak doğumgününe davet etti. Yukarıdaki minik hediye paketlerinden Steffi için de hazırlattı. Steffi’nin çocuğu yok çift olarak çocuk sahibi olmak istememişler ama aşırı tatlı bir insan olduğu için ben çocuk istemiyorum çocuklu insanlarla işim olmaz demiyor, arkadaşlarını çocukları ile birlikte seviyor. Bu sevgi de karşılıksız kalmıyor tabi.

Çocuklar için hediye paketlerini İkea’dan aldım. Kalem, balon, jelibon vs bir sürü vırt zırt doldurduk içine. Kızanlar beğendi.

IMG_1742

Evlatçığım kendisini prenses sanıyor, biz de bozmuyoruz. Halbuse barones aslında keh keh keh. Çok süslü oldu ama tadi nefisti pastanın. Kekini akşamdan pişirdim. Sabah kremasını hazırlayıp süsledim.

IMG_1743

Çocuklar böyle minik cupcakeleri çok sevdiklerinden Magnolia Bakery’nin cupcake’inden yapayım dedim aynısı olmadı tabi ki ama fena değildi.IMG_1754

Bir gün böyle saç örmeyi öğrenebileceğim hiç aklıma gelmezdi.IMG_1760

Hava o kadar güzeldi ki bahçede bile böyle cıbıl gezdiler.
IMG_1772

Hediyelerini şişe çevirerek açtı böylece o da bir oyun oldu. Arkadaşı Emma’nın doğumgününde görmüştü geçen Mart’ta unutmamış bugünü beklemiş 🙂 Biri şişeyi çeviriyor, şişe kime gelirse hediyesini Vera’ya veriyor, sonra da o kişi şişeyi çeviriyor. Takdir edersiniz ki evlatlar bu aktiviteyle çok eğlendiler.IMG_1773

Ben bir de hazine sandığı hazırlamıştım. Herkes bahçede çok eğlenirken gelmek istemezler sandım ama ona da ilgi büyüktü. Şöyle ki, Vera kuşumla bir gün, bir ayakkabı kutusunu Vera paket kağıdı ile güzelce kapladık. İçerisine plastik yüzük, kolye, çikolata vs gibi gibi şeyşer koyduk bir sürü. Ale tebeşirler sokaklara ok çizdi. Biz o okları takip ederek hazine aradık ve mahallede bir tur attıktan sonra evin önüne geldik. Biz çıkınca Ale de evin önüne bir aksiyonla saklamış kutuyu. Evlatçıklar çok sevindiler, hazineyi kapış kapış paylaştılar.IMG_1774Hazine dönüşü biraz dinlensinler diye masaya oturttum ben bunları, oya kalemlerini getirdim ve geçen seneden kalan boyamalık maskeleri çıkardım. Hepsi bir maska seçti, boyadı, hem biraz sakin dinlendiler hem de eğlendiler.

Akşam 18:00 gibi sosis, patates, söğüş domates, salatalık ve havuçtan oluşan bir akşam yemeği ikram ettim ben bu kızancıklara. Sonra da aileleri gelip aldılar.

Pastanın tarifi için youtube’da Berna Gürşen’in doğumgünü pastasını aratın lütfen. Kreması da Jamie Oliver’ın keklerinden birinin kreması. Bulması biraz zor yazıyorum buraya:

 • 100 gr maskarpon peyniri
 • 200 gr krem peynir
 • 85 gr pudra şekeri
 • 2 lime’ın kabuğunun rendesi ve suyu

Yalnız çok çırpmayın yoksa cıvık oluyor. Pürüzsüz olsun yeter. Sonra dolapta soğusun yarım saat kadar. Muazzam hafif bir krema. Pastadan yaparsanız ve beğenirseniz yazın bana da lütfen.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Asli

  Her sey cok guzeldi Zeynepcim. Alman tarzi dogumgununu cok sevdik biz. Vera ve Alin’in iyi anlasmasi da cok iyi oldu tabi 🙂 Sizi de bekliyoruz en kisa zamanda

  | Cevapla
   • Serav

    Merhaba , biz de 3 dilli çocuk yetistiriyoruz ve kizimin dilleri ogrenme ve konuşma konusunda endiselerim var . Merak ediyorum, Vera diller konusunda ne durumda ? 3 dile de şu an hakim mi ? Kızımız 10 aylık ve 3 dile birden maruz kalıyor , ben Türkçe , eşim İtalyanca , eşimle ben de İngilizce konuşuyoruz . Cevabını rica ediyorum, teşekkürler.

    | Cevapla
    • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

     Merhaba Serav,
     Vera su anda Almanca ve Turkce`yi sorunsuy anliyor ve konusuyor ama Almancasi bir tik daha iyi. Turkiye”ye yaptigimiy 3 haftalik seyahatlerde hep aciliyor ama donunce Almanca yine one geciyor. Ingiliyzce`ye hakim diyememne kadra anliyor ondan bile emin degilim ama Ingilizce Peppa Pig izlemeyi sorun etmiyor mesela, arada bana ingilizce cevaplar vermeye basladi bu ara ama bizim onceligimiz Ingilizce degil zaten o konuda bir cabamiz yok simdilik. Ama tahmin ettigimizden daha fazla anliyor galiba 🙂 Sevgiler

     | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir