2 Cities 1 Woman

Tuvalet Eğitimi

Vera 23 aylık. Yaşıtlarına göre uzun boylu olduğundan, uzun bir süredir kendi kendine yemek yediğinden ve genel olarak çoğu işini kendi yaptığından çoğu insan Vera’nın artık bezi bırakabileceğini düşünüyor. Bense bu konuda acele etmiyorum. Sağda solda denk geldiğim bir iki yazı dışında bu konuda bir şey okumadım bile. Sadece zorlamamam gerektiğini biliyorum ve hiç öyle bir niyetim yok. Zamanı geldiğinde Vera’nın bu işi kendi başına halledeceğini biliyorum.

Vera bir süredir kakasını söylüyor. Söylüyor dediğim gidip lazımlığa yapmıyor. Ne zaman başladı bilmiyorum ama pırt yaptığında, kakası geldiğinde veya kaka yaptığında bazen çiş için kaka diyor. Bu aralar daha belirgin bir biçimde kakası geldiğinde kaka diyor. Lazımlığa oturacak mısın dediğimde çok net bir şekilde hayır diyor ben de tamam diyorum. Kesinlikle zorlamıyorum.

Ben ne zaman tuvalete gitsem hep yanımda olması anneleri şaşırtmayacaktır eminim de bu aralar oldukça ilgili. Baya arkama eğilip bakıyor ne var, neler oluyor orda diye, ben altını değiştiriken kakasını görmeye çalışıyor falan.

Bu yaz eve lazımlık ve klozet üzerine konan tuvalet aparatından aldım ben. Vera arada oynuyor, bir iki kez salona gelmişliği de var, Vera salonda olmaz o banyoda duracak dedik, şimdi taşımıyor.

0aa65a00760fd498725164406f9fc03a

Eylül başında kreşte lazımlığa oturtmaya başladılar. Kahvaltı ve öyle yemeğinden sonra bir de galiba ikisinin arasında bir kez lazımlığa oturtuyorlar.

Almanya’da hiç zorlama yok, öyle bez bir kez atıldı mı bir daha yok diyenini de duymadım. Kreşte Vera’dan daha büyük olanlarına baktığımda kreşte lazımlığa yapıp onun dışında hala bezle geziyorlar. Bir arkadaşımın kızından gördüğüm de 2,5 yaş civarı kendi kendine artık hep lazımlığa yapmaya başladığıydı. Gayet kolayca geçtiler süreci bez ve lazımlığı birlikte götürerek.

Tabi bunu yazdığım için Türkiye’de söylenen bez bir kez çıkarıldı mı tam çıksın denen uzman görüşünü yanlış bulduğumu sanmayın. Bu konuda fikir beyan edecek kadar bilgili değilim ama benim bu ülkedeki gözlemlerimi paylaşmayı da görev bilirim.

Ama zannımca yemek gibi bunu da olay haline getirmemek lazım ki çocuk anne babaya karşı bu durumu kullanmasın.

Biz de şimdilik bu şekilde devam ediyoruz. Vera kendini hazır hissedip de bezini istemediğini beyan edene kadar da böyle devam edeceğim sanırım. Zaten bez de kolayıma geliyor açıkçası. Sizde durumlar nasıl?

Foto şurdan

Önce kocaman plazalarda çalışan işkolik bir avukattım. Yüksek ökçelerim üzerinde ise tam bir “Sosyal Kelebek“. Sonra aşık oldum, Ale’ye… Evlendim… İstanbul’u bıraktım, Bremen’e taşındım. Bir de baktım “Domestik” olmuşum. Sonra ise anne… Vera’nın annesi… Şimdi yeniden hayata karışma zamanı. Ve işte karşınızdayım, iki şehirden Zeynep, anne, kadın, avukat, insan, okur yazar, öğrenmeye aç, seyahate aşık...

Yorumlar

 • Ogrenen Anne

  Ya bişeyi merak ettim, bizim kreşte çocuklar “özel hayata saygı” diye asla aynı anda bez değişimine ya da tuvalete götürülmüyor, sizde de öyle mi.. Ben de heveslenmiştim bizimki görürse belki özenir falan diye 😀

  | Cevapla
 • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

  Bizde de tam tersi çocuklar yan yana dizili lazımlıklarda. Ötekiler de görüyor. Doğrusu nedir bilmiyorum ama bizimkilerinkini biraz tuhaf buluyorum doğrusu.

  | Cevapla
 • Geri İzleme: Uyku ve Tuvalet Konusunda Yeni Gelişmeler | 2 Cities 1 Woman

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir