2 Cities 1 Woman

Terapi Defteri

Size bugün hem instagram ve twitter hesabını hem de blogunu severek takip ettiğim birinden bahsedeceğim. Uzman Klinik Psikolog Deniz Bolsoy Erdem nam-ı diğer Terapi Defteri. Kendisi bir anne ama sadece annelere yönelik yazmıyor. Malum hepimiz özellikle 30’lu yaşlarımızdan sonra kendi iç hesaplaşmalarımıza, kendimizi iyileştirme çalışmalarımıza başlıyoruz.

Deniz Erdem psikoloji üzerine yazarken kendinizi bok çuvalı ve her şeyi yanlış yapıyormuşsunuz gibi hissettirenlerden değil. O yüzden de onun yazılarını çok seviyorum. Ne zaman bir yazısını okusam sürekli arkadaşlarıma mutlaka okuyun diye gönderdiğimi farkettim. O zaman herkese burdan yazayım siz de eğer kendinizle olan serüveninizde güzel yazılar okumak isterseniz buraya tık tık.

Bugün okuduğum en güzel yazılarından küçük bir alıntı ile yazımı bitirmek istiyorum. Eski yazılarımı okuyanlar bilir anne olduğumdan beri ”evladıma kendisini sevmesini öğretmek için kendimi sevmeyi öğreniyorum” diyordum. Şu an durduğum noktada artık kendimi seviyorum. Şimdi başka amaçlar peşindeyim 🙂

Bir çocuğun en büyük ihtiyacı kendisini değerli bulan ve seven bir anne. “Kendisini” derken hem çocuğu hem de annenin kendisini kast ediyorum.

Ve buradan oldukça iddialı bir şey söylüyorum; kendisini sevmeyen bir anne çocuğunu da sevemez. Ona çok iyi hizmet edebilir, koruyup kollayabilir, görevlerini tamamıyla yerine getirebilir belki… ama hakkıyla sevemez.

ÇÜNKÜ KENDİ KENDİNİZE NE VEREBİLİYORSANIZ ÇOCUĞUNUZA DA ANCAK ONU VEREBİLİRSİNİZ…

KENDİNİZE VEREMEDİĞİNİZ, YANİ KENDİNİZDE OLMAYAN BİR ŞEYİ ÇOCUĞUNUZA DA VEREMEZSİNİZ…

Bu hem iyi hem de kötü haber. Kötü haber, çünkü farkındalığı olmayan biri için iş çok zor. İyi haber, çünkü kendini sevmek öğrenilen bir şey.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir