2 Cities 1 Woman

Tatil, Plan, Program ve Zinciri Kırma

Yeniden merhaba,

Biz dün tatilden döndük. Harika iki hafta geçirdik Seyşeller’de. 2 hafta boyunca sadece anda kaldım desem inanır mısınız? Hiçbir şey düşünmedim, dertlenmedim, tasalanmadım, Vera büyüdü, 3 yaş, tek çocuk olunca biz de dinlendik. Özetle gerçekten çok güzel bir tatil geçirdik. Güneş de yaramış olabilir bilemiyorum ama dönesim gelmedi inanır mısınız?

Tatil enerjisini korumak için bu sabah altıda uyandım. Çünkü dün gece saat sekiz buçuk gibi uyaya kalmıştım sanırım 🙂 Neyse altıda kendiliğimden uyandım o yüzden. 20 dakika kadar internetten yoga yaptım. Bel ağrılarım başladı yine, o yüzden düzenli pilates ve/veya yoga yapmam lazım. O yüzden de zinciri kırmamam lazım. Hadi bakalım.

Geleceğimle ilgili endişelenmek yerine artık aksiyon zamanı. Evren hareketi alkışlar. Nerde hareket orda bereket. Her gün amacımla ilgili en az 10 dakika bir şeyler yapacağım. Amaçlarım neler?

 • Yoga veya pilates yapmak.
 • Sebze ağırlıklı beslenmek. Ve hatta çiğ beslenme üzerine biraz da araştırma yapmak.
 • Hergün kendime doktora tezi olarak seçtiğim konu üzerine okuma yapmak (hayır doktoraya başvurmadım, çünkü konum yoktu, sonunda buldum).
 • Kurmakta olduğum web sitemle ilgilenmek.
 • Almanca öğrenmek.
 • Part time iş bulmak.
 • Neredeyse 2 yıldır yazılmayı bekleyen kitabımla ilgilenmek.
 • Blogumla ilgilenmek.

Şimdi diyebilirsiniz ki bunların hepsini birden nasıl yapacaksın? Ben 2012 yılında işimi bırakana kadar 10 yıla yakın bir süre deliler gibi çalıştım. Emeklerimin karşılığını da her anlamda aldım çok şükür. Elbet yıprandım da ama en azından karşılığını aldım. O sayede de son beş yıldır rahat rahat yayabildim, kızımla kendim ilgilenebildim. Elbet kocamın desteği de büyük.

Şimdi o yüzden bu kadar yatmak yeter. Ben belirsizlikten, akıntıya kapılmış ölü balık gibi sürüklenmekten bıktım. Şu son 4,5-5 yılı çok verimsiz geçirdim diyemem tabi. Çocuğumu büyüttüm, onun yanında oldum, ben de hayatın başka alanlarında pek çok yeni şey öğrendim, yeni bir ülkede yaşamaya başlayıp dünya vatandaşlığına adım attım falan filan neyse saymayayım şimdi ama özetle bu kadar tatil yeter. Artık sıkı sıkı çalışıp yeni bir gelecek yaratmanın zamanı. Dolayısıyla hepsini nasıl yapacaksın sorunuza birinci cevabım bu. Sıkı çalışacağım.

Çağımızın en büyük belalarından biri bu bence. Herkes emek vermeden her şeye sahip olmak istiyor, kuantumu sadece isteyip yan gelip yatıp isteklerine ulaşmak sanıyor. Sosyal medya çıktı çıkalı herkes başkasının hayatı kolay sanıyor. Aranızda eminim beni bile maddi durumu iyi koca bulup yan gel Osman takıldığımı sananlarınız vardır. Ama bir kısmınız benim bir zamanlar ne kadar çok çalıştığımı çok iyi bilir. Hiçbir zaman çalışmaya erinmedim ben. Çok çalıştığım için söylendiğim zamanlar oldu elbet ama çalışmayı da işimi de sevdim. Çalışmak güzeldir yani, işleyen demir ışıldar. Ama mesela kuantum dileklerim var elbet benim de. Artık mesela dünyanın her yerinde zaman ve mekandan bağımsız çalışabileceğim bir iş sahibi olmak istiyorum. Esnek çalışma saatlerim olsun, aileme ve kendime zaman ayırabileyim istiyorum. Dünyaya daha faydalı bir iş yapayım istiyorum, daha az kazanmamda bir sakınca yok. Kaç yıl sürecek buna sahip olmam bilmiyorum ama başlıyorum.

3ed3dd019862afe7f7cfe6134ac5eb5a

İkincisi 10 dakika kuralım. Amaç zinciri kırmamak. Çoğuna belki günde sadece 10 dakika ayıracağım ama en azından zinciri kırmamış olacağım. Başlamış hevesim körelmemiş olacak.

Bunları başarmak için nasıl planlı programlı disiplinli olacağım ile ilgili sizinle de paylaşımlarda bulunacağım. O yüzden öncelik spor ve sağlıklı beslenme zaten. Ben çalıştığım son yılımda çok geç saatlere kadar çalıştığımdan işe her gün geç gidiyordum. Bunu düzenli pilates yaparak aştım. O yüzden yine aynısını yapacağım. Ev işlerinde yardım almaya başladım, Vera’yı da vicdan azabı çekmeden anaokulunda bırakacağım. Çünkü ben Vera’nın ev dışında da bir şeyler üreten bir annesi olsun istiyorum. Amaçlarıma ulaşana kadar belki bir kaç yıl para kazanmayacağım ama olsun sonrasında yine emeklerimin karşılığını alacağımı biliyorum. O halde başlayalım gençler 🙂

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Öğrenen Anne

  Harikasın! Bana bile motivasyon verdin <3 Yaşasın Seyşeller bu arada, insanı baştan mı yaratıyor ne yapıyor bilmiyorum ama cennet gibi.. "Biz yine gelecek" 😀

  | Cevapla
 • yelda

  Merhaba,
  Seyşellerin etkisi muazzam olmuş, çok sevindim. Zaten akıllı bir kadının üretmeden durabilmesi çok mümkün değil. Bir Seyşeller gezi yazısı yazsanız ne güzel olur,sevgiler yelda

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir