2 Cities 1 Woman

“sonra bir gün değişmeye & değiştirmeye karar verdim”

Çiğdem benim nerden baksanız 24 senenlik dostum. Birbirimizin herşeyine şahidiz. İlk krem kullanmaya başladığımız günü, tüm ergenliğimizi, üzüntülerimizi, sevinçlerimizi. Sessizliği dahi paylaşabildiğim dostlarımdan. Şimdi burda ne yazsam eksik kalacak. Bilen biliyor Çiğdem o. Çiğdem kararında bir kokoştur. Çok değil ama mutlaka gerektiği kadar. Ürünleri ben daha çok biliyor olabilirim ama benim saçımı bigudiyle ilk saran odur. Ben devamını getiremedim. Ama o çok bol olan doğal sarı saçlarını her daim havalı yapmayı başarıyor. O yüzden saç yazısını da heyecanla bekliyorum. Ama şimdi cilt ürünlerini paylaşıyor bizimle. Cildinde lekeleri olanlar iyi okuyun zira leke uzmanı konuşuyor.

”çok uzun süre önce bir söz vermiştim zeynep’ime. gecikmeli de olsa sözümü tutmaya çalışacağım.

doğrusu bloğun sahibi sevgili arkadaşım zeynep kadar bilgili değilim kozmetikler konusunda. ama son iki yıldır acayip geliştirdim kendimi. artık fena sayılmam. özellikle 30 yaş sonrası cildimde ortaya çıkan lekelenmeler farkındalığımı zorunlu olarak artırdılar. güneş koruması olmadan hiçbir adım atmaz oldum.

baştan söyleyeyim; bu yazı cildi açık renk, kuru, lekelenmeye açık bir kadın tarafından kaleme alınıyor. bilginize ☺

bir yaz tatilimde sadece bir günde yüzümde birden bire leke oluşmasıyla başladı. evet nurtopu gibi bir bıyığım olmuştu. son yıllarda kadınların kronik bıyık -pardon leke problemi ☺

çok çeşitli ürünler kullandım; skincode essensials “cool-white essence” ilk kullandığım ürün. yaklaşık bir buçuk belki iki yıl bu ürünü kullandım. faydasını gördüğümü düşünüyorum. kullandığım o dönemde (2010-11 dan bahsediyoruz) birden eczanelerde bulamamaya başladım. sonrasında uzunca bir süre Clinique kullandım. lekeyi azaltıcı ürünlere ara verdim ama güneş korumaları olmazsa olmazım oldu hep. o tarihte nemlendirici sürmediğim zamanlarda (evet üşendiğim zamanlar oluyor herkes gibi) güneş korumamı mutlaka ve mutlaka kullanıyordum. Clinique ile yatıp kalktığım günlerdi onlar ☺ yeni serüvenime başlamadan önce Clinique in şu yumurta daki lekeleri de yok eden serumunu da kullandım, nemlendirici ile birlikte. pozitif referans veririm.

sonra bir gün değişmeye & değiştirmeye karar verdim. cildimin kuruluğu -zaten yıllardır var olan mimik çizgilerimin daha da artmasına sebep olmaya başladı. yani mevcut ürünler bana yetmeme başladı. bir de ne zaman bir bilir kişi ile karşılaşsam ” ayyy ne kadar kuru bir cildiniz var! ” diye üzüntüsünü paylaşıyordu. bıraksanız ağlayacaklar (yok vallahi o kadar de diildi) yaşamayan bilmez. tam o anda kendini dünyanın en çirkini, en bakımsızı hissedersiniz. bi de ilgilenmesem kimbilir ne diyecekler diye düşünürdüm hep ☺

anlayacağınız benim sizle şimdi paylaşacağım ürünlerim şu A+ eczanelerdeki “ayyy” diyen ürün tanıtımı ve bakım yapan görevli kadınlarla başladı 🙂

gelelim ürünlere.. yaklaşık 6 aydır, elimdeki mevcut ürünleri de tüketerek kademeli bir şekilde darphin e geçtim.

IMG_3420

ilk ürünüm yoğun nemlendirme etkili Hydraskin Rich. cildiniz kuru ise bu ürünü kesinlikle öneririm. cildimde gözle görülür bir canlılık oldu.

bu nemlendiriciyi uzun bir süre serumlar ile birlikte kullandım. ilk “Wrinkle Minmizer” ile yola çıktım. sonrasında yaz dönemine denk geldiği için “Clear White” serisine geçtim. hem sabah (güneşe çıkmadan)  hem akşam kullanılabiliyor. ihtiyacınıza göre, size kalmış!

IMG_3424

şu an rutinde kullandığım ürünler yine sabah akşam nemlendiriciden önce “Darphin / Anti-dark spots perfect treatment” serum, üzerine nemlendiricim. evet anti-aging bir nemlendiriciye geçtim ☹

yüzümü hiç ihmal etmeden temizliyorum, ama hergün yüz yıkama jeli kullanmıyorum. aralıklarla… haftada bir yada 10 günde bir peeling yapmaya çalışıyorum. Darphin’in peelingi alışıla gelmiş içinde pupuçuklar olan peelinglerden değil. cildinize ince bir tabaka olarak sürdükten sonra uyguladığınız küçük hareketlerle kurutup dökülmesini sağlıyorsunuz. cildinizi çok yormadan canlandırıyor.

IMG_3426

Günlük makyaj temizleme icin hem göz hem yüz ortak kullanılan ürünleri tercih ediyorum. Ağır makyaj yapan biri değilim ama son zamanlarda temizlemeyi gerektirecek derecede yapıyorum. ayrıca makyaj yapmasam da alışkanlık haline getirdim cildimi temiz tutmayı.

temizleme solusyonu olarak “Bioderma White Objective H2O” kullanıyorum. inanılmaz memnunum. ama suya dayanıklı göz kalemi kullandığım zamanlarda yetersiz kalıyor, o zamanlarda “La Roche Posay – Tolariene” tercih ediyorum. yine La Roche un “Physiological Micellar Solution” solusyonu da kesinlikle öneririm.

IMG_3421

toniği yine Darphin olarak sabitledim. sonrasında taaa yukarıda bahsettiğim serum ve nemlendiricim ile rutinimi tamamlıyorum.

hala bazı Clinique ürünlerimden vazgeçebilmiş değilim. arada –özellikle haftasonları cildimin bilgisayar ışınlarına daha az maruz kaldığı zamanlarda bu nemlendiriciyi kullanıyorum.

IMG_3428

göz çevresi için de bunu: “Clinique – All About Eyes“. tabi eğer unutmazsam ☺

IMG_3429

nemlendirici ne olursa olsun güneş korumam şart! hem Clinique hem de Darphini kesinlikle öneririm. ben La Roche tan çok memnun kalmadım. avene denedim malesef yine memnun kalmadım. ama bu ürünlerle ilgili geri bildirimleriniz çok kıymetli. ürünü aldığım eczanede menuniyetsizliğimi paylaştığımda iade edebildim. thanks to supportive suppliers!

IMG_3425-1

umarım ilerleyen günlerde size makyaj malzemesi yazısı da yazabilirim ama şimdilik makyaja ön hazırlıkla yazımı sonlandırmaya başlamalıyım yoksa yazının sonu gelmeyecek ☺

makyaj bazı kullanıyorum bir süredir. öyle kalın tabaka halinde fondöten falan kullanmıyorum ama kullandığım ürün altına incecik bir tabaka baz, cildimin kuru kuru olmasını engelliyor. aşağıdaki ürünler arasından en çok beyaz olandan memnunum. o azaldığında yine yüzümdeki olası dalgalanmayı düşünüp renk dengeleyici olanı yani pembeyi aldım ama doğrusu onun hissiyatı beyaz olan gibi değil. (fırsat olursa bareMinerals ten bahsetmeye çalışacağım makyaj yazısında) bareMinerals in de makyaj bazını denedim. bu üç ürün arasında bareMinerals ikinci sırada diyebilirim.

IMG_3484

ve son adım.. ciltlerine en uygun fondöteni bulup öyle tüm gün kaymak gibi bir ciltle gezenleri hep çok kıskandım ☺ ama öyle çok ta ihtiyacım olmadı doğrusu hiçbir zaman (şükür). o yüzden bu alanda çok yeniyim.

IMG_3430

Clinique fondöten almıştım bir heves, ama olmadı bana hiç.. cildimi ağırlaştırdı. Darphin Melaperfect eh biraz biraz. Clinique e nazaran daha iyi geldi. tabaka halinde durmuyor. Ama o kadar nadiren kullanıyorum ki!

benim favorim BB krem. “La Roche Posay Hydreane“ Medium & light. Oldukça açık tenli olmama rağmen medium şık duruyor. çok ince sürüyorum. avucuma nohut kadar alıp önce elimde dağıtıp yüzüme öyle dağıtıyorum. bazen de ikisini karıştırıyorum.öneririm!

efenim cildiniz makyaja hazır! bir allık ve bir rimel, başka birşeye gerek bile olmadan ışıltılı bir güne başlayabilirsiniz siz de!

kocaman öpücükler!”

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • elif

  çok biyendim, çok faydalı bir yazı olmuş, benim de cildim son 1-2 senedir şu tiroid amliyatından sonra çok problemli bir cilt olmaya başladı, hormonal bir şey diye düşünüyorum, seborik egzama dedi gönül ergenekon kendi cilt bakımı yaptı kaymak gibi oldu ama verdiği kremleri kullanmama rağmen şuan yine baştaki kadar berbat cildim, krem d e hiç kullanmıyorum, bu darphinlerden ben de mi denesem acaba?

  | Cevapla
 • elif

  evet kullanıyorum valla ama duş olunca , ılık da duş alsam o gözenekler yüzme havuzu oluyor maşşalh, bir iğrenç bu ara cildim, gerçi çook çekirdek de yadim son günlerde umarım düzelir.

  | Cevapla
 • Geri İzleme: Işıltı Her Yerde - Sarı Saçlar İçin Bakım Önerileri | 2 Cities 1 Woman

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir