2 Cities 1 Woman

Sevgili Almanlar, sizinle pek çok şey yaparım ama oryantal dans onlardan biri değil

Şekerim ben Edirne’liyim, kapı gıcırtısına oynarım. Annem derdi ki ben küçükken ezan sesine bile oynarmışım. Şimdi de kilise ilahilerinde oynayan bir evlatçığım var sağolsun. Ana kız evde müzik açar dans ederiz. Severim yani. Edirne’mde bir kısım arkadaşlarımın ve kuzenlerimin kıçı başı ayrı oynar tabir-i caizse. Ben onların yanında orta karar kalırım ama kötü de dans etmem yani. Kulağım ve ritm duygum vardır. Kocam zaten salon danslarının adamı. Kızımız da geçen hafta baleye başladı.

Benim de İstanbul’da bir zamanlar aldığım flamenco derslerinden başka ders almışlığım yok. Bir kez de Mayadrom’a üye olduğum zamanlarda, tee 2006, bir kaç kez oryantal sınıfına girmişliğim var. Senelerdir isterim oryantal dersi almak, kısmet olmadı. Ben üniversitedeyken Nesrin Topkapı’nın kursu vardı Bilgi’de ama benim öğrenci halime epey pahalıydı. Gerçi her boka param vardı da bir ona ayıramamışım işte.

02e3edf9ae45e64e8cdc5c9f6157c764

Ne anlatıcan be kadın sadede gel dediğinizi duyar gibiyim. Geliyorum 🙂 Şimdi malum yeni şehre taşındık, Vera’ya kendime aktiviteler arıyorum, baktım göbek dansı var bir spor salonunda. A ha dedim benlik gideyim. Hemen mail attım, dün cevap verdiler, pazartesi akşamı 19:30’da varmış. Ale de pazartesi işten geç çıkacağım demişti ama öteki pazartesiler için sordum ben. Pek umut vaad etmedi bana ama bir baktım yediye çeyrek kala geldi. Ben unutmuşum bile, gitmeyecek misin dedi, dedim nereye, göbek dansına. Aaa dedim fırladım. Yollar buz. Yavaş yavaş sürüyorum arabamı, radyoda çok güzel bir şarkı çıkmış, hemen suratıma bir gülümseme geldi, şükranla doldum.

Sınıfa gittim Hocayla beraber beş kadınız. Başladık, böyle ağır etnik müzikler, daha çok esneme hareketleri falan. Sonra yavaş yavaş oryantale başladık gibi oldu hoca bir müzik açtı serbest dans dedi. Biri gitti ışığı kıstı, abicim koca salonda beş kadın doğaçlama oryantal dans ediyoruz. Hepsi döndü kıçını başka tarafta dans ediyor kendi halinde. Kötü de dans etmiyorlar öğrenmişler epey ama Allah aşkına tek tek oryantal dans mı edilir? Alman’ın oryantal dansı da böyle oluyormuş demek ki. Ayol geçersin karşılıklı gerdan kıra kıra, en olmadı sırayla birini ortaya alırsın falan. Ay bana bir kal geldi o ruhsuz sınıfta anlatamam.

Sonra böyle Mahmut Tuncer gibi bir adam çıktı daha ziyade Almancı gibi, çıktı derken sahneye çıkmadı tabi, Hoca çaldı. Halayımsı bir şeyler öğretmeye başladı kadın kağnı hızında dedim ”ben şu an ışınlanayım burdan n’olur ya”. Dersin sonunu zor ettim vallahi bitse de gitsem diye. Hayatımın en ruhsuz dansı olarak kayıtlara geçsin.

Sevgili Almanlar, sizinle pek çok şey yaparım ama oryantal dans onlardan biri değil. Yarın pilatese gitçem.

Önce kocaman plazalarda çalışan işkolik bir avukattım. Yüksek ökçelerim üzerinde ise tam bir “Sosyal Kelebek“. Sonra aşık oldum, Ale’ye… Evlendim… İstanbul’u bıraktım, Bremen’e taşındım. Bir de baktım “Domestik” olmuşum. Sonra ise anne… Vera’nın annesi… Şimdi yeniden hayata karışma zamanı. Ve işte karşınızdayım, iki şehirden Zeynep, anne, kadın, avukat, insan, okur yazar, öğrenmeye aç, seyahate aşık...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir