2 Cities 1 Woman

Secretın Atası Türk Ataları

Bizim ne kötü bir kültürümüz var değil mi? Anamız babamız demese bile bir koca toplum bizi ”çok gülme çok ağlarsın” diye büyüttü. Allah aşkına şu hayatta bir çocuğu daha boktan bir felsefe ile büyütebilir misin? Evet, elbette, ırkçı falan büyütebilirsin mesela. O daha fena.

Şöyle söyleyelim o halde bir çocuğun başkalarına zarar vermeden salt kendine zararı dokunacak şekilde yetiştirilmesinde yer alacak en kötü felsefelerden biri.

İşte gerçek secret. Her hücremize öyle bir yerleşmiş ki mantığımız hayır dese de tüm benliğimiz mutlu olduğumuzu söylemeye korkuyor. Anksiyete değil de ne?

Kırk kere söyleyeceğim, kırk gün söyleyeceğim. Çok gülen çok mutlu olur. Gülmek şahane bir şeydir. Hep çok gülelim inşallah.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • ceren

  Bizim gibi doğu kültürlerindeki insanlar batıl inançlara daha açık oldukları için, “kötüyü an ki kötü senden uzak dursun” anlayışı içindeyiz. Oysa batı dünyası “iyilik yap, iyilik gelsin seni bulsun, katlandıkça artsın” anlayışıyla devamlı “herşey iyi olacak, daha da iyi olacak” falan diyorlar. Benim eşimle aramızdaki en büyük farklardan biridir bu pozitife ve negatife odaklanma halimiz. Ben çok batıl inançlı değilim ama yine de bazen saçmalıyorum, eşim kızıma bu sıra harika davranıyor, şöyle iyi, böyle süper dedikçe ay deme öyle bozulacak diyiveriyorum.. Halbuki çocuğa aferim harikasın, çok iyi davrandın, şöyle yardımcı oldun, böyle güzel yaptın dedikçe daha da motive olup daha da iyi olmaya çalıştığını bildiğim halde işte, sanki bişi olacak kader dönüverecek gibi saçma bir his.. Bu huyumuzu değiştirmek lazım 😉

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   Hem de nasıl saçma. Aklım saçmalama derken hücrelerim panikliyor. Kendimi ne zaman çok mutlu hissetsem hemen korkuyorum sanki hemen kötü bir şey olacak diye. Kesinlikle bu huyumuzu değiştirmek lazım kesinlikle

   | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir