2 Cities 1 Woman

San Fransisco Restaurant Rehberi

Başlığı böyle atınca sanki San Fransisco restaurant gurusuyum gibi oldu 🙂 Şaka bir yana seyahate gitmeden önce şahane araştırma yaparım. Yine öyle yaptım ama elbette bebekle seyahat edince hepsine gidebilme fırsatımız olmadı. Bire kere akşam yemeklerini kafadan eleyin. Aman San Fransisco’ya geldik geç uyusun yapmadık, bunu sebebi çok cefakar anne baba olmamız değil kendi huzurumuz da düşünmemizdi. Neticede hiç gece çıkmamış insanlar değiliz. Zaten biz de yorgunuz. Yanlız bugünki aklım olsa otelde kalmaz ev kiralardım.

Pizzeria Delfina

IMG_7012

San Fransisco`nun trendy caddelerinden biri olan Fillmore Caddesi’ne yakındı otelimiz ve biz de bu caddede bol bol vakit gecirdik. Birden fazla kez gittiğimiz restaurant Pizzeria Delfina oldu. Bir kere kapıda sürekli kuyruk var. Resimdeki Vera’yı bulunuz 🙂

IMG_6997IMG_6959

Icerisi tipik bir medeni ülke hali olarak bebek ve çocuk dolu elbette. Biz de Vera ile çok rahat ettik,  şekersiz ice tealerimizi hüpletip pizzalarımızı yedik. Olsa da yine yesek. Yolunuz düşerse sıra beklemeye değer.

Crab House

IMG_6994

Ben susayım resim konuşşun. Bu şiir gibi tabak en turistik bölgelerden biri olan Pier 39’da. Burada yengeç yiyebileceğiniz pek çok yer var, biz iki tanesini denedik ve bence Crab House en iyisi. Yengeç kabuklarını kırmaya çalışırken kendinizi paçoz bir pretty woman hissetme durumunuz söz konusu olabilir.

Fog Harbour Fish House

Biz San Fransisco’dazken, New York’ta yaşayan liseden en yakın arkadaşlarımdan biri olan Harika da bizi ziyarete geldi. Pek tabi bu benim için şahane ötesi bir durum oldu. Bir de lise mezuniyetinden beri görmediğim Palo Alto’da yani Silikon Vadisinde yaşayan matematik dehası arkadaşım Burcu da (dalga geçmiyorum Stanford’da öğretim üyesiydi, özel sektöre geçti) zaman zaman bize katılınca dünyanın öbür ucunda eğlencenin dibine vurduk üç koca Trakyalı. Haliyle bizim için mekan çok önemli olmadı hatta ilk buluştuğumuz gün saatlerce Starbucks oturduk, Vera yanımızda uyudu biz de dedikodu ve bolca kahkaha ile şahane bir gün geçirdik. Bir gece çıktık biz kız kıza ve çok güzel bir restaurantta çok lezzetli Yunan mezeleri yedik ama neresi oldugunu hatırlamıyorum. Burcu sen biliyorsan yorum olarak ekler misin?

IMG_5095

Bir gün Ale yani eşim Vera’yı da alıp teyzesini ziyarete gitti. Sabah da Harika’yla bizi Golden Gate köprüsünün öbür ucuna bıraktı. Biz iki koca kadın ne güneş koruyucu sürmüşüz ne bir şey saatlerce yürüdük sahilde taa Pier 39’a kadar. 7,5 km sanırım. Pier 39’a vardığımızda kendimi camış gibi çimenlere bir atışım var ki Harika gülme krizine girdi ve o anı ölümsüzleştirdi ama elbette paylaşmayacağım 😉

Bizim Crab House’ta (hemen de sahiplenirim böyle) yer olmayınca biraz daha şık gözüken Fog Harbour Fish House’u denedik orası da güzeldi ama benim favorim kesinlikle Crab House. Maalesef yemeklerin resmi yok ama orada portakalla içtiğim Blue Moon birası enfesti.

The Spinnaker

Burası San Fransisco’nun biraz dışında yer alan küçük Sausalito kasabasında yer alan çok şık bir restaurant. Ale’nin teyzesi davet etti bizi. Elbette yine yengeç yedim, yemekler lezzetli, ortam şık, manzara şahaneydi. Bizim boğaza sıfır balık lokantalarımıza benziyor biraz.

l

Chez Panisse

Son olarak da bir dünya starı Chez Panisse. Burası Berkeley’de ama ne yapın ne edin mutalaka gidin. Chez Panisse dünyada kendi bahçesinde yetiştirdiği ürünlerle yemek trendini ilk başlatanlardan. Alt kat restaurant ve sadece akşam yemeği var ve haftalar öncesinden rezervasyonla ancak yer bulunabiliyor. Biz öğle yemeği için üst kattaki cafesine gittik ve üç gün öncesinden arayarak rezervasyon yaptırabildim.

Yemekleri gerçekten lezzetliydi, favorim Harika’nın yediği kabaklı pizzaydı. Tabi San Fransico ekşi mayalı ekmeği ile ünlü. Buranın da kendi taş fırını vardı ve ekmekleri muhteşemdi. Ne ekmek yedim San Fransico’da var ya, her yerde.

Whole Foods

Son dedim ama Whole Foods’u eklemden olmaz. Evet bildiğiniz organik market zinciri whole foods. Biz aslında o gün Zuni Restaurant’a gidecektik. David Lebovitz bizden önce San Fransico’ya gitmişti, instagramda görünce gittiği her yeri yazmıştım 🙂 Neyse Vera’nın altını değiştirme molasını verdiğimizde Whole Foods da gezdik o sıra da günlük yemek bölümündeki yemeklere dibimiz düştü, ilk Harika söyledi aslında, kaldık orda yedik vallahi ne yapalım. Whole Foods yıkılıyor gençler öyle böyle değil.

Gitmek isteyip de gidemediğim Tartine Bakery çok aklımda kaldı. David Lebovitz ve Cafe Fernando San Fransico restaurantları konusunda iyi birer kaynak. Onlarca güzel restaurant, cafe ve pastane vardı listemde. Bunlara şükür 🙂

Bu mekanların hepsinin bebek dostu mekanlar olduğunu da belirtmeliyim. Son olarak şimdi kalk deseniz San Fransico’ya taşınırım, öyle güzel ve medeni bir sehir. Havası biraz sinir ama bir saat uzaklıkta her yer yaz.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Duygu

  ayni yerlere gitmis miyiz acaba diye baktim ama i-ih 🙂 bana kalk gidelim deseler gidelim. birbirimize mi desek napsak? hep aklimin ucunda orasi.

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   vallahi Duygu aynen ama su Verus azıcık büyüsün de gidelim gündüz kendisini kindergardene gönderme planlarım var 🙂 sen nerelere gittin beğendiklerini yazsana sen de buraya ya da senin bloga

   | Cevapla
 • Duygu

  ben neredeyse 10 sene once tek basima seyahat ederken gitmistim. ne yedim ne ictim hic hatirlamiyorum bile, her sey biraz flu 😉

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir