2 Cities 1 Woman

Salatalar

Geçtiğimiz günlerde yaptığım üç salatanın tarifini vereceğim. Salatada tarif önemli değil de neler koyduğum ilham olsun diye yazıyorum.

IMG_1593İlki bildiğimiz çoban salata. Ben kırmızı soğanla yapıyorum çünkü normal soğan sevmem. Çoban salatanın olmazsa olmazı sirke ve bol zeytinyağıdır benim için. Burda bizim salatalarımızdan farklı olarak Yunan usulü beyaz peynir de var benim çoban salatamda. Bir de bir tutam sağlık için çörek otu. Bir de Türkiye domatesi olsa başka ne isterim.

IMG_1594

 

Çiğ dabak yeşil salatalarımın olmazsa olmazıdır. Havuç ve biraz salatalık da var burada. Allta kalmış canları çıkmış gözükmüyorlar 🙂 Pancar, ceviz ve beyaz peynir de lezzete lezzet katar.

IMG_1617Son olarak da tahıl salatası. Burada satılan buğday, fasulye, mercimek vs türlü bakliyatla dolu karışımdan almıştım. Dilerseniz siz kendi karışımınızı yapabilirsiniz ya da tek buğday kullanabilirsiniz. Varsa kara buğday daha iyidir.

IMG_1616

Bir önceki akşamdan biraz haşlayıp suda beklettim. Ertesi sabah biraz daha haşladım. Bol taze nane, maydanoz, salatalık ve şeftali doğradım. evet doğru duydunuz. Şeftali ve buğday inanılmaz yakışıyor. Fikir benim değil Kempinski the Dome Belek’te yemiştim. O zamandan beri yaparım. Nar ekşisi olmazsa olmazım ama üşenmediğim bir gün bu kısırın sosundan yapacağım bence bu salataya çok yakışır.

 

 

Önce kocaman plazalarda çalışan işkolik bir avukattım. Yüksek ökçelerim üzerinde ise tam bir “Sosyal Kelebek“. Sonra aşık oldum, Ale’ye… Evlendim… İstanbul’u bıraktım, Bremen’e taşındım. Bir de baktım “Domestik” olmuşum. Sonra ise anne… Vera’nın annesi… Şimdi yeniden hayata karışma zamanı. Ve işte karşınızdayım, iki şehirden Zeynep, anne, kadın, avukat, insan, okur yazar, öğrenmeye aç, seyahate aşık...

Yorumlar

 • Esra

  tarifler müthiş görünüyor, hepsini deneyeceğim, bu ara Karatay mutfağına taktım, bol zeytinyağı ve sebze belki ömrümüze ömür katar:) teşekkürler

  | Cevapla
 • Ozge

  Ben de tahil salatasini denemek istiyorum! Almanya’da o karisimdan nerede bulabilirim acaba, marketlerde gozume carpmadi nedense?

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir