2 Cities 1 Woman

Salatalar

Geçtiğimiz günlerde yaptığım üç salatanın tarifini vereceğim. Salatada tarif önemli değil de neler koyduğum ilham olsun diye yazıyorum.

IMG_1593İlki bildiğimiz çoban salata. Ben kırmızı soğanla yapıyorum çünkü normal soğan sevmem. Çoban salatanın olmazsa olmazı sirke ve bol zeytinyağıdır benim için. Burda bizim salatalarımızdan farklı olarak Yunan usulü beyaz peynir de var benim çoban salatamda. Bir de bir tutam sağlık için çörek otu. Bir de Türkiye domatesi olsa başka ne isterim.

IMG_1594

 

Çiğ dabak yeşil salatalarımın olmazsa olmazıdır. Havuç ve biraz salatalık da var burada. Allta kalmış canları çıkmış gözükmüyorlar 🙂 Pancar, ceviz ve beyaz peynir de lezzete lezzet katar.

IMG_1617Son olarak da tahıl salatası. Burada satılan buğday, fasulye, mercimek vs türlü bakliyatla dolu karışımdan almıştım. Dilerseniz siz kendi karışımınızı yapabilirsiniz ya da tek buğday kullanabilirsiniz. Varsa kara buğday daha iyidir.

IMG_1616

Bir önceki akşamdan biraz haşlayıp suda beklettim. Ertesi sabah biraz daha haşladım. Bol taze nane, maydanoz, salatalık ve şeftali doğradım. evet doğru duydunuz. Şeftali ve buğday inanılmaz yakışıyor. Fikir benim değil Kempinski the Dome Belek’te yemiştim. O zamandan beri yaparım. Nar ekşisi olmazsa olmazım ama üşenmediğim bir gün bu kısırın sosundan yapacağım bence bu salataya çok yakışır.

 

 

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Esra

  tarifler müthiş görünüyor, hepsini deneyeceğim, bu ara Karatay mutfağına taktım, bol zeytinyağı ve sebze belki ömrümüze ömür katar:) teşekkürler

  | Cevapla
 • Ozge

  Ben de tahil salatasini denemek istiyorum! Almanya’da o karisimdan nerede bulabilirim acaba, marketlerde gozume carpmadi nedense?

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir