2 Cities 1 Woman

Patlıcan Pizza

Pinterestte gördüğüm bu tarifi sonunda denedim ve sonuç tek kelimeyle leziz. Pazardan etine dolgun bir patlıcan aldım. Pijamalı soyarak silindir dilimledim. Biraz kalın dilimledim. Sonra acısını salsın diye tuzlu suda beklettim. Kurulamak lazım sonrasında ama ben her zamanki gibi üşendim. Yağlı kağıt serdiğim fırın tepsisine dizdim patlıcanları. Üzerine yine silindir kestiğim mozarellaları koydum ki taze kaşar da olur. Sonra da küçük domatesleri koydum zira büyük domatesler şu anda tatsız. Gerçi Almanya’da o büyük domateslerin tatlı olduğu en fazla bir ay var. Ah memleketimin domatesleri sizi ne çok seviyor ve özlüyorum bir bilseniz.

IMG_9229

Üzerlerine zeytinyağı ve kekik gezdirip haydi fırına. 200 derece patlıcanlar pişine kadar fırında kaldılar sonra sıcak sıcak servis. Vera bile bayıldı. Çok pratik çok lezzetli. Misafire başlangıç da olur bu ki sonraki denemelerimde daha da estetik yapmaya çalışacağım. Ayrıca mısır, mantar gibi farklı çeşitler de olabilir. Tıpkı bir pizza gibi bir çok farklı çeşit yapabilirsiniz.

Önce kocaman plazalarda çalışan işkolik bir avukattım. Yüksek ökçelerim üzerinde ise tam bir “Sosyal Kelebek“. Sonra aşık oldum, Ale’ye… Evlendim… İstanbul’u bıraktım, Bremen’e taşındım. Bir de baktım “Domestik” olmuşum. Sonra ise anne… Vera’nın annesi… Şimdi yeniden hayata karışma zamanı. Ve işte karşınızdayım, iki şehirden Zeynep, anne, kadın, avukat, insan, okur yazar, öğrenmeye aç, seyahate aşık...

Yorumlar

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir