2 Cities 1 Woman

Paskalya ve Berlin

Malum Avrupa’da paskalya zamanı, hani şu yumurtaların boyandığı zaman. Bu bayramın dini anlamını pek bilmiyorum ama bildiğin pagan bahar bayramına dayanıyor. Nevruz, hıdrellez, paskalya bence hepsi aynı. Paskalyada da ateş yakılıyormuş örneğin. Bir ay öncesinden oruç tutuluyor, baharın uyanışıyla paskalyada körpe kuzular yeniyormuş. Kocam kutlamadığından bizim evde bir aksiyon yok ama sanırım Vera büyüdükçe biz de en azından yumurtalı aktivitelere başlayacağız.

Şimdilik bize güzel olan kısmı tatil olması. Avrupa’da yaşamanın şöyle bir avantajı ve dezavantajı var. Türkiye’deylen senede en az bir iki ke Avrupa’ya tatile gitmeye çalışırdım. Şimdi vatan hasretiyle tüm tatillerimi Türkiye’de geçirmeye çalışıyorum. Eeee Avrupa’nın göbeğindeyken ve henüz görmediğim pek çok yer varken, biraz da buralarda gezmek lazım diye düşünmekteyim. Dresden’i çok uzun zamandır merak ediyordum. Önce Dresden ve Prag birlikte olsun dedik ama sonra Vera ile yolu uzatmanın hiç alemi yok diye Prag’dan vazgeçtik. Malum arabada oturmaktan sıkılıyor çocuk ve yolculuk hepimize zulüm oluyor.

IMG_9761

Bremen-Dresden arası 6 saat. Biz de gidiş ve dönüşü bölmeye karar verdik. Bu arada ek bilgi Dresden ve Prag arası da iki saat ama artık Prag başka bahara.

Biz de Vera’nın öğle uyku saatinde çıktık 4 saatlik Berlin yoluna. En son uzun araba yolculuğumuz da 4 saatti ve Vera 3 saat uyumuştu. Bu sefer o kadar şanslı değildik zira 40 dakika sonra uyandı.  Hala gidecek iki saat yolumuz vardı, ben de kek verdim. Evet doğru duydunuz anası şeker diyetinde kızı kek yedi. Arada istisna yapıyoruz n’apalım iki saat mızırdanacağına. 1,5 saat kadar iki dilim kekle oyalandı. Son yarım saat mızırdandı. Sürekli Alman çocuk şarkıları dinleyerek, Vera’nın mızırtıları ile panayır arabası gibi girdik Berlin’e. Fakat çocuk şarkıları direkt susturuyor çocuğu. Yarım saat rahat oyalıyor. Dördüncü veya beşinci defadır Youtube’dan ”baby einsten”i açtım. İlk izlettiğimde 15 dakikadan fazla izletmeyeceğim demiştim nitelim kendisi de 10-15 dakika sonra sıkılıyor zaten. Ben ki hiç televizyon izletmedim diye iftihar ederdim ben de ucundan bulaştım. Baby einsteinin bir faydası yokmuş diye okudum ama zararı da yok. Zaten evde televizyon izlemediğinden böyle nadir durumlarda istisna yapabiliyorum ki o da zaten herhangi bir alışkanlık, anne aç falan gibi olaylara da girmedi. Elinden alınca da sallamıyor. O yüzden mutlu ve huzurluyum.

IMG_9772

Berlin’de Ale’nin kuzeninde şu üstteki ve alttaki manzarayla karşılaştık. Bak çöpünü atmadım ağzıma. Mutluyum, gururluyum. Ale’nin kuzeninin 4 çocuğu var yemin ediyorum evin her yerinden çikolata şeker fışkırıyor. Ne kadar zorlandım var ya, sabah da kahvaltıda nutella. Bir yerim şişmedi ya daha da şişmez herhalde.

IMG_9771

Şekersiz bir haftanın sonunda farkettiğim en ama en büyük değişim cildim. Cildim çok güzel. Ciddiyim.

Kilo verdim mi, evet en son tartıldığımda 800 gram. Şeker harici alkaliye devam. Karbonhidratı akşam yemeği hariç kısmadığım, öğlenleri çok sık makarna yediğim halde, ki bir de seyahatteyiz, insan her zaman kafasına göre bir şeyler bulamayabiliyor. Şimdilik iyi durumdayım. Karnım düzleşiyor, kendimi daha iyi ve ince hissediyorum. O yüzden gördüğünüz manzara karşısında motivasyonum büyük.

Ek bilgi: 56,8 kg ile başladım diyete. Aslında çoktan 56 olmuştum ama Türkiye’den 57,5 dönmüştüm 🙂 İşte kalan 800 gr da gitti. 56 benim hamilelik öncesi kilom. Eski pantolonlarımın hepsine bir süredir giriyorum, yani 34-36 beden ama üst bedenim henüz eski haline dönmedi maalesef. Yani zaten kilolu hamile kaldığım için benim normalim olan 52’ye düşmek istiyorum ama hiiç kamsıyorum zira amacım sağlıklı beslenme tarzını oturtmak. Haydi bakalım 🙂 Sizin nasıl gidiyor?

Dresden gezi notları gelecek, izlemede kalın bebikler.

Not: Güzel Türkçe çocuk şarkıları olan bir CD önerebilir misiniz bana?

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • gufran

  Selam.Biz türkçe şarkıları youtube’da bir adresten dinletiyoruz.Aldığımız bir kaç CD de çok tuhaf düzenlemeler vardı, kulaklarımız acıdı:
  çoçuk(2 ç ile niyeyse 🙂 ) şarkıları 2014 en popüler 10/20 çocuk şarkısı-AfacanTV

  Çok zorda kalınca animasyonlarını da azıcık izletmeye başladık maalesef 1-2 haftadır.16,5 aylık bu arada bizim oğlan 🙂

  Sevgiler.

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   yaaaa desenize Türkçe güzel cd yok. Youtube’dan ben de bakayım bari, youtube’dan gurbette yorgun düştüm be ceylanı açıyordum ben bayılıyor Vera ona 🙂 Allah bağışlasın sizinkini de sanırım ancak bir ay araları Vera ile ne güzel, çok eş zamanlı ilerliyoruz demek ki pek çok şeyde.
   Sevgiler,

   | Cevapla
 • Arzu

  Merhaba,
  Yıldız İbrahimova’nın ‘ Çocukça Şarkılar’ CDsi var. Ben oğlum küçükken dinletiyordum. Almanya’daki yeğenlerime de götürmüştüm,beğenmişlerdi.

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir