2 Cities 1 Woman

Onkologlar

Bir yakınıma kanser teşhisi kondu. Çok çok üzgünüm. Duyduğum günden beri eski günlerimiz kafamda dönüp duruyor. Bazen herşey sürreel gibi geliyor. Zamanımızın bu illeti giderek artıyor maalesef. Eski blogumda 20 Temmuz 2009’da yazdığım onkologlar yazım hala çok okunuyor. Bir kaç güncelleme ile yeniden yazmak istedim.

Umarım ki hiçbir zaman ihtiyacımız olmaz.

Annem için yaptığımız araştırmalarda en çok karşılaştığımız isimler bunlardı. Doktor tavsiye edilmez denir ama ben tecrübemizi yazacağım. Seçim size ait elbette ama yaşadığım tecrübeden gördüğüm kadarıyla bir kanser hastasının iyi olacağı varsa hangi doktor olursa olsun iyi oluyor, olmayacaksa da nerde ve kimle tedavi olursa olsun olmuyor. Kadercilik değil elbette ama çok da kafanıza takmayın yani aman Amerika’ya gitsek iyi olur muydu falan diye. Zaten artık tüm dünya teknolojileri birbirinden haberdar. Kemoterapi denen şey heryerde aynı. Alternatif farklılıklar olabilir elbette, örneğin Almanya’da bir doktor kendi vücut ısısını artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmiş ve kendi kendini kanserden kurtarmış diye okumuştum bir yerlerde.

Kanser tedavisinde alkali beslenme çok faydalı gibi anlıyorum. Hatta ben Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun kitabını okurken hep annemi düşündüm. Alkali Diyet kitabını okurken gözleri dolan tek insan benimdir herhalde. Şekeri bırakmak çok mühim tabi, kanser hastaları için kırmızı eti de.

Biz aşağıdaki isimlerin arasından Prof. Dr. Adnan Aydıner’i seçtik. Seçiminizi yaparken hastane değil doktor araştırması yapmanız en önemli husus. Bir de özel hastaneler yerine eğitim ve araştırma hastaneleri ve tıp fakültelerini seçmeniz daha fazla öneriliyor. En iyi isim de Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü. Sonuçta çok pahalı bir tedavi olduğu için suistimale çok açık. Belirtmeliyim ki Çapa ve Cerrahpaşa’ya telefonla ulaşmaya çalışmak sonuçsuz bir işkence.

1. Prof. Dr. Süheyla Serdengeçti: Cerrahpaşa’nın profesörü. Orada muayene yapıyor mu bilmiyorum Cerrahpaşa’dan veya muayenehanesinden öğrenebilirsiniz. Bazıları kendisini artık biraz yaşlandığını söylese de hala büyük bir çoğunluk çok iyi olduğunu söylemekte.
Nişantaşı Muayenehane telefonu: 0 212 231 33 73 ve 0 212 219 87 72
Cerrahpaşa telefou ise: 0 212 414 32 29

2. Sühalp Tansan: Kendi poliklinik/enstitü (adından emin olamadım)’sü var. Bazıları fazla ticari olduğunu söyledi, ama çok beğenenler de var. Yakın bir arkadaşımın komşusu Sühalp Bey’e tedavi olmuş ve sonrasında USA (ABD)’ya gittiklerinde, Amerikalı doktarlar, Sühalp Bey’in herşeyi fazlasıyla iyi yaptığını hatta henüz orada kullanılmayan teknolojileri kullandığını söylemiş. Ama camia doktorları arasında ek tutulmazmış. Yeni ekleme: Bizim alkalici doktorumuz Dr. Ayşegül Çoruhlu da Sühalp Bey hakkında iyi konuşuyor.
Tel: 0 212 225 27 52

3. Prof. Dr. Sevil Bavbek: Çapa’nın profesörlerindenmiş. Nişantaşında’da muayenehanesi varmış.

4. Prof. Dr. Adnan Aydıner: Elek üzerinde kalan nadir insanlardan olduğu söyleniyor. Tıp ve ilaç sektörünün öncelikle önerdiği isim. Dediğim gibi biz Adnan Bey’i seçtik.

Yeni ekleme: Ama sonrasında annem kemoterapiyi Edirne’de almak istedi. Edirne’de Tıp Fakültesi’nde kemoterapi gördü. O zaman Doç. Dr. Hakan Alagöl Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeydi. Kendisinden çok memnunduk. Annemin son dönemlerinde İstanbul’da bir özel hastaneye geçmişti. Medikal Park olabilir. Kendisi de camiada beğenilen isimler arasındaydı.

Kemoterapiyi dilerseniz kendi muayenehanesinde alabiliyorsunuz. Dilerseniz Çapa’nın Onkoloji Enstitüsü’nde yaptırabilirsiniz, o zaman da sizi takip ediyor doktorunuz olarak
Muayenehane Adres: Valikonağı Cad. Erden Apt. No: 47 Kat: 1 D: 2 Nişantaşı/İstanbul
Tel: 0 212 296 33 88 – 89
Çapa tel: 0 212 414 24 34 (34118)
Adnan Bey Çapa’da muayene yapmıyor bu arada. Çapa’nın profesörlerinden Çapa’da muayene yapan çok az kişi var bildiğim kadarıyla.

Yeni Ekleme: Annemle aynı dönemde çok sevdiğim bir teyzem ve yakın bir arkadaşım da geçen yıl Adnan Bey’de tedavi oldular. Allah uzun ömürler versin maşallah ikisi de çok sağlıklı şu anda.

5.Prof. Dr. Evin Büyükünal: Cerrahpaşa’nın profesörlerinden.
Nişantaşı muayenehane tel: 0 212 231 74 74

6. Prof. Dr. Fuat Demirelli: Cerrahpaşa’nın profesörlerinden. Adnan Bey kadar çok önerilen bir isimmiş. Hararetle önerilenlerden. Cerrahpaşa’da muayene yapmıyormuş Fuat Bey de.
Muayenehane tel: 0 212 249 23 86 – 79
Cerrahpaşa tel: 0 212 586 15 91

7. Prof. Dr. Nil Molinas Mendel: Cerrahpaşa’nın profesörlerinden.
Cerrahpaşa tel (Asistanı Remziye Hanım): 0 212 414 34 00/22889
Aynı zamanda Amerikan Hastanesi’nde de çalışıyor. Oradan da randevu alabilirsiniz.

Adnan Bey tarafından tedavi edilen arkadaşımın annesinin doktoru idi. Pek memnun değillerdi, özellikle de tavırlarından.

8. Prof. Dr. Mustafa Özuğurlu: Prof. Dr. Fuat Demirelli yerine artık Mustafa Bey Cerrahpaşa’daki hastaları muayene ediyormuş. Muayenehanesi vardır eminim ama bende iletişim bilgileri yok. Cerrahpaşa’dan ulaşabilirsiniz. Mustafa Bey için de referanslar çok iyi.

9. Prof. Dr. Mert Başaran: Mert Bey de Çapa Onkolji enstitüsünün doktorlarından.
Çapa tel: 0 212 635 99 21
Muayenehane Tel: 0 212 635 99 21

özetleyecek olursam, doktor önerilmez derler, siz de tabi ki eminim ihtiyaç duyarsanız araştırma yapacaksınzıdır. Benimki de bir kaynak olsun, en azından iletişim bilgileri açısından. Ama bize önerilen bu isimler arasından en elek üstü olanların Adnan Bey ve Fuat Bey olduğunu da belirtmek isterim.

Hiç ihtiyaç duymamanız dileğiyle…

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Ogrenen Anne

  Anneni kanserden kaybettiğini bilmiyordum Zeynep’çim, mekanı cennet olsun, Allah sabır versin.. Şimdi daha iyi anlıyorum alkali ve sağlıklı beslenme taraftarı yazılarını ve daha çok hak veriyorum sana.. Nedense böyle bir örnek olmadan çoğumuz anlayamıyoruz bunların önemini 🙁 Bunu da hatırlattığın için teşekkürler..

  | Cevapla
 • Graceful

  Okuyanlar için bir düzeltme yapmak istedim.
  Anneciğinin kemoterapi aldığı doktorun ismi Hakan Karagöl ve güncel olarak Kurtköy Emsey Hospital’da çalışıyor. SGK ile anlaşmalı bir hastane ve tomografi gibi uygulamalar haricinde hastadan herhangi bir katkı payı alınmıyor.
  Dediğin gibi umarım kimsenin ihtiyacı olmaz.. Sana ve kızına sağlıklı mutlu günler diliyorum 🙂

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir