2 Cities 1 Woman

Yaşlanınca Saçlarımızı Kestirmeli miyiz?

Sizce uzun saçın artık yakışmadığı bir yaş var mıdır? Belli bir yaştan sonra kadınlar hakikaten kısa saç mı kullanmalıdır? Var mıdır böyle yazılı olmayan toplumsal kurallar? Peki ya siz bunlara uymayı düşünüyor musunuz?

Long Beach Island plajında Harika, Tuğba ben tartışıyoruz bu konuyu. İlk Harika soruyor, sizce kaç yaşında kısa saça geçmeliyiz ya da geçmeli miyiz?

Malum yaş mefhumu pek değişti. Eski 20’ler şimdi ki 30’lar oldu diye kendimizi mi kandırıyoruz yoksa komik giyinen bir grup kadın mıyız bilmem ama eskiden 36 yaşında koca kadınlar dediğimiz insanların yaşındayız şimdi. Saçlarım lepiska, kendimi de hiç 36 hissetmiyorum 🙂 ya da koca kadın hissetmiyorum diyeyim.

23201eebb25db36f6cfde979fc3a7aba

Annem 36 yaşındayken saçları kısaydı, ben 12-13 yaşında falandım, demek ki kardeşim de 7-8. Kız koca kadınmış annem hakkaten 🙂 Ama onlar ortaokul formalarının altına o seksi kombinezonları giyen nesil. Onlar kadın gibi büyümüş biz çocuk gibi.

Biz daha küçükken, yani annem daha da gençken, yani annem ve arkadaşları, bizim komşular falan 30 yaşında falanlarken hepsinin saçı kısaydı. Bir tek bir annenin saçları uzundu. 32 daireden oluşan sitemizin kadınları aşağı yukarı aynı yaşlardaydı. Ve bir tek o kadın uzun saçlıydı. Zaten o, farklıydı. Kimseyle gidip gelmezdi, öyle pek yemek yapmaz, evi de Türk standartlarında temiz değildi sanırım. Diğer kadınların kendisi hakkında söyledikleri bunlardı en azından. Üç kızı vardı hepsi de uzun saçlıydı. O üç kız da sitenin çocuklarıyla pek oynamazdı. Nedenini bilmiyorum. Çok mu cooldular, çok mu çekingen bilmem.

Annemin uzun saçlı fotolarını çok güzel bulur, yine uzatsana derdim, o da ben bebekten saçlarını çektiğimi, o zaman kestirdiğini ve böyle rahat ettiğini anlatırdı. Benim saçlarımı uzatmama da izin vermezdi. E tabi çalışan kadın, eve gelir ev işi, yemek, çocuklar da üstünde, böylesi daha rahattı sanırım.

36ff22114b1cd33f46b2b25bd34d9edd

Bense uzun saçı hep sevdim. Saçım çabuk uzadığından aralarda kısa saç kestirmeye öykünmedim. Canım sıkılınca kısa, tekrar uzun. Misal bu ara uzun modumdayım ama bir kaç yıla kısa isteyecek canım biliyorum. Yine bir bob patlarım artık 🙂

İlk kez, üniversite zamanımızda arkadaşım Aslı’dan duydum bu koşullanmayı. Ne zaman saç kestirme muhabbeti olsa ”ileride nasılsa hep kısa kullanıcam şimdi uzun dursun” derdi. Hala uzun saçları. Ne zaman kestiricen Aslı?

Yaşla saçın kalitesinin düştüğü kesin. Herhalde belli bir yaştan sonra hakikaten kestireceğiz saçlarımızı ama bu annelerimiz kadar erken olmayacak sanırım. Ne zaman mısır püskülü olur o saçlar o zaman daimi kısa saça geçerim sanırım ben. Peki ya siz?

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • sibel

  Ben de 32 olucam yakin da.Uzun saçtan yana oldum şu ana kadar.Bence boyle de devam eder.Kadini ćok hoş gosteriyo.Ayri bi havasi var ya uzun saçin…

  | Cevapla
 • ceren

  Su an kisa sayilir sacim cunku omuzlarimdan 6-7 cm asagida, bana kisa geliyor ama uzunmus bazilarina gore. Kestirmemin nedeni cok dokuldu bir ara cunku hep topuz yapiyordum, sandim ki kestirirsem acik kullanirim, simdi kisa yine topuz! Ay yapisti bana bu topuz, dur salayim acayim birakayim haline.. Bu arada 37yim ne olmus 🙂 Ben cok severim beyaz upuzun sacli entel kadinlari, topuz da olur :))))

  | Cevapla
 • Nikki

  Toplumun bireylere cinsiyetlerinden dolayı koyduğu her kural bence yıkmak için var. Kadın istiyorsa, kaç yaşında olursa olsun saçını uzatabilir, kestirebilir, kazıyabilir, boyatabilir, piercing takabilir, dövme yaptırabilir, siyah ve beyazdan başka renkler giyebilir… Topluma çok kulak asan delirir valla, bu tarz mevzularda en güzeli kendi bildiğini okumak 😉

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir