2 Cities 1 Woman

Nasıl Daha Şık Görünebilirsiniz?

Nasıl Daha Bakımlı Görünebilirsiniz‘in gördüğü ilgi üzerine bu yazıyı yazmak farz oldu. O yazı çok temel bir bakım yazısıydı.  Bu yazıyıyla o yazının biraz ötesine geçeceğiz. Yine bu yazı da nasıl trendy olursunuz yazısı değil, bakımlı, temiz pak gördündükten sonra nasıl daha şık görünürsünüzün yazısı olacak.

Benim felsefem az ama öz almaktır. Yani gidip moda diye Zara’dan bir sürü şey almak yerine klasik kaliteli tek bir parça almayı tercih ederim. Ama tabi hep böyle değildim. Ben de vakti zamanında saçma sapan alışverişler yaptım. Hatta geçen kış nasılsa zayıflayacağım diye Zara’dan bir sürü şey aldım, ilk yıkamada hepsinin ağzı yüzü dağıldı. Zaten hemen de zayıflamadım. O yüzden mottomuzdan şaşmamak lazım.

Şimdi biliyorum gençsiniz, güzelsiniz, almak, takmak, takıştırmak istiyorsunuz, lakiiiin biraz ekonomi sayfalarını okursanız görürsünüz ki zaman kötü, parayı harcamamak, elde tutmak lazım. O yüzden bana kalırsa almayın ama illa alacaksanız da akıllı alışveriş yapın. Zamansız, klasik ve kaliteli parçaları alın ki kriz gelip de artık alamaz olursanız elinizdekilerle de hala şık olmaya devam edin. Ha çok özendiyseniz trendy bir şeye o zaman bir kaç parça bu ucuz zincir mağazalardan (H&M, Zara, Mango gibi) alabilirsiniz ama abartmayın lütfen. Ayrıca Benetton’un bu markalara harika bir alternatif olduğunu belirtmeliyim. Malları çok daha kaliteli ve sezon modasından çok klasik parçalar. Türkiye’nin bir tekstil cenneti olduğunu da unutmayın, markasız bir sürü kaliteli parça bulabilirsiniz. Özellikle Beşiktaş Çarşı’da.

Gelelim fasülyenin faydalarına:

1. Koku

Aslında bu Nasıl Daha Bakımlı Görünebilirsiniz‘in kapsamına giriyordu ama ben unutmuşum. Onun kapsamına giren düzenli duş almak, evet saçınızı her gün yıkamamalısınız ama vücudunuzu her gün yıkamak iyi fikir ve de deodorant kullanmak. Alüminyum içermeyen deodorant kullanmaya dikkat etmek lazım. Benim tercihim Sebamed’in roll on deodorantından yana. Almanya’daki test sonuçları çok iyi, bu demektir ki zararsız, içerisinde alüminyum yok, fiyatı uygun ve işe yarıyor. Elbette ki terlemeyi engellemiyor. Zaten terlemenin engellenmesi sağlıklı değil. Ayrıca kıyafetlerdeki deodorant lekesini onaylamıyoruz. Ayrıca deodorant koltuk altı terleri içindir, parfüm gibi sıkılmaz.

450eacee26dd3e17fb1e256944e7c045

Bu yazının konusuna giren koku ise parfüm. Yani bakımlı olmak için duş alıp deodorant kullanıyoruz, şık olmak için de parfüm sıkıyoruz. Ama çok da abartmadan. Neticede insanlara hoş kokmak isterken, insanların midesini bulandırıp başlarını ağrıtmanın bir alemi yok. Kulak arkalarına bir fıs, daha çok isterseniz bir de göğüslerin arasına bir fıs ama esas parfürmü yukarı havaya sıkıp kokunun altından geçmek daha iyi, böylece baştan aşağı homojen dağılacak koku. Bileklere sıkacaksanız da bilekleri birbirine sürtmeyin zira koku bozuluyor öyle.

2. Kıyafetler

Şimdi bir kere şu konuya bir açıklık getirelim. Hiçbir erkek siz çok şık, efendim çok trendy giyiniyorsunuz diye size ilgi göstermez. O yüzden biz kendimiz ve diğer kadınlar için giyiniyoruz, bu doğru. Çünkü insan kendini iyi hissetiği bir şeyler giydiğinde, sürdüğünde, taktığında bu onun kendine güvenini etkiliyor. Bakışlarımız ve duruşumuz değişiyor. Geçen sefer de dediğim gibi işte o bakış ve duruş, diğer insanların size dönüp bakmasını sağlıyor. Yoksa kıyafetiniz değil.

Eğer nereye ne giyeceğiniz konusunda emin değilseniz, kıyafetlerinizi sade tutun. Sade ve doğal renklere ağırlık verin, risk almayın. Moda diye içinde kendini kötü hissettiğiniz şeyleri giymeyin.

640dee4910b2de7e608ec1c221ca8912

Mesela ne giyeceğinizi bilmediğiniz bir durumda böyle bir kombin sizin hayatınızı kurtarır. Düğüne değil elbette ama pek çok ortama buna benzer bir kılıkla katılabilirsiniz.

Bu kombin için pantolon ve ayakkabının kaliteli olmasını tavsiye ederim. Kazağı da kaliteli alırsanız uzun yıllar giyersiniz.

242828c2b2d8f209c2783fda9275367c

Daha spor olmak isterseniz mesela yine böyle bir kılık işinizi görür. Bu resimde gördüğünüz kıyafetleri H&M indiriminden üç kuruşa alsanız bile ucuz durmazsınız. Spor durursunuz.

Elma vücutsanız skinny dediğimiz vücudu saran dar paçalı pantolonlardan şaşmayın. Armut iseniz daha bol paçalı, boru da değil, İspanyol da değil, ikisinin arası bir pantolon giyerseniz kalça genişliğinizi biraz dengelemiş olursunuz. Armutlar için A kesim, özellikle diz altı etekler ve dar üstler güzel olurken, elmalar için dar kısa etekler ve bol üstler güzel olmaktadır. Biraz havalı olayım derseniz yarasa kol ve kayık yakalar tercih edilebilir.

Üzgünüm ama boru paça kotlar kimseye yakışmıyor, saçma onlar bence.

Dolabınızda bir beyaz gömlek, mümkünse bir de açık mavi gömek (eğer daha fazla alacaksanız pembe veya mavi çizgili gömlekler); lacivert, gri veya siyah renklerde bir ceket ve kumaş pantolon; bir siyah elbise ve bir siyah etek mutlaka bulunsun. Bunlar resmi ortamlar için hayat kurtarır. Meşhur küçük siyah elbise de düğün dernek vs ortamlar için olmazsa olmazdır. Örneğin iş yerlerinin partileri, kokteyler vs için de hayat kurtarıcıdır.

Günlük olarak da bir kot pantolon, mümkünse bir siyah, bir normal kot rengi bir de beyaz iyi olur.

Üst olarak da V yaka ve/veya bisiklet yaka t shirtler (beyaz ve siyah) ve kazaklar makbuldür. Kazakta lacivert de iyidir. Ben şahsen siyah yerine laciverti daha çok severim.

e2b8b2799d70fb47cbcfb2390b55475c

Gösterişli aksesuarlari örneğin kayınvalidenizin düğünde taktığı pırlanta kolyeyi takmak için illa bir düğün beklemeyin. Beyaz t shirtünüz üzerine takın, kotunuzla salının, bakın nasıl da değişik olacak. Aynı şekilde inci kolye sadece iş toplantıları için değildir. Buna benzer t shirtlerle, kot ceketli kombinlerle de çok hoş durabilir.

Bu tarz t shirtlere çok para vermemenizi, ucuzları almanızı tavsiye ederim.

52e93d4ec6822efc2a8d4ccf4e0675dd

Yazın şortlarla loaferlar (özellikle TOD’s) benim favorimdir. Üzerine genelde bol gömlekler giyerim. Bu resimdeki gibi çizgili t shirtler de tabi dolabın olmazsa olması, her yola gelir, herşeyle güzel durur.

Burada ayakkabının kalitesi önemli. Favorim her daim TOD’s ama pahalı, geçen yazımda saydığım Türk markalarının deri modellerini, George Hogg ve Beymen Club modellerini de tercih edebilirsiniz. İndirimleri takip edin, outletlerde de böyle klasik parçalar bulmanız mümkün.

Şortlarda benim tercihim pahalıdan ucuza Ralph Lauren, Beymen Club ve Mango. En beğendiklerim her zaman Beymen Club’ınkiler. Günlük kullanım için orta boylar iyiyken plaj ve gece  için Mango’nun kısa olanlarını tavsiye ederim. T shirtlerde yine ucuza kaçabilirsiniz.

837c21a41813d3127d6d6e2c7ce788e5

Bu çizgili t shirt ve kotlu görüntüyü rahatlıkla H&M, Zara veya Mango’dan yaratabilirsiniz ki bunların arasında en dandikleri Mango, sonra H&M, Zara nispeten daha iyi.

Oldum olası sevdiğim görüntü hafif bohem elbiseleri biker botlarla giymektir ki bak seneler evvel kardeşime Yargıcı’dan bir elbise almıştım cici bici kolsuz, kışlık, uzun böyle A kesim, baya midi, altına kahverengi Harley Davidson botlarla giyerdi onları ve çok güzel dururdu.

5b39eeaf0ecc94ba75fb8462fd80ac49

Şu tablodakilere (markalarından bağımsız), bot hariç bir de botu sevmedim, botun eli yüzü düzgün olanına, sahip olursanız günlük hayatınızda hiç sıkıntı çekmeden şık olursunuz.

İşe giydiğiniz iyi kesim bir pantolonu haftasonu bir pamuklu t shirt ile giyebilirsiniz örneğin. Ya da pamuklu t shirt yerine ipek bir bluz giyip üzerine kot ceket giyebilirsiniz.

Kalem etekler sadece topuklu ayakkabılar için değildir, babetlerle ve sandaletlerle de çok güzel durabilir.

e9b5df342fd7cc13d7a825fb916e8b5d

Bu resimdeki etek ama bu tarz gece elbisenizin üzerine kazak giyerek, düz ayakkabılarla günlük bir kombin bile yapabilirsiniz. Ay ben de kombinli cümleler kurdum ya helal olsun 🙂

Ayrıca bir gece elbisesi bazen düz bir sandaletle de çok güzel durabilir.

629791323bfbf1ec872ca8f1f18f9812306d244253cc772840139e114dba43f3

Sadece gömlek kollarınızı kıvırmak bile havanızı değiştirebilir.

76747132b1d7f157cc21934ff0bde2b9

Düz kazağınızın altına giyeceğiniz böyle desenli, çiçekli böcekli gömleklerle de değişiklik yaratabilirsiniz.

3f9276ef142795b9dbaa829229b730a0

Klasiklerden şaşma annem. Bak koskoca Fransa Vogue’un genel yayın yönetmenine klasik klasik ne güzel. Hem sürekli alışveriş yapmak zorunda kalmazsınız, hem de her daim şık olursunuz.

5809b2cbd1bd0269da041d6a4c560a50

Şifon etek üzeri kazağın ne kadar şık durduğuna bakar mısınız?

85ac0d501e1a0d4e9dbc1d4c7ab9408a-2

Beni bütün kış bu şekilde görebilirsiniz. Gerçi bu yıl çok moda oldu bu panço tarzı kazaklar ama taa İstanbul’da yaşarken bir adet DKNY kaşmir yün karışımı almıştım, bu kış da daha küçük ve incesini Marc’o Polo’dan aldım ki bunlar özellikle de geçiş mevsimlerinde hayat kurtarıyor, deri ceketin üzerinde tarz duruyor, göbek örtüyor. İlla Bihter çizmesi giymek zorunda değilsiniz, biker botlar ve normal çizmeler de güzel durur bu kılıkla.

3e9ebecd61cdafffcabaf660ab9c8ffe

Bir de böyle büyük boy hırkaları tavsiye ederim. Özellikle de gri. Tabi siz böyle giymeyin, olmaz 🙂

Gece dışarı çıkarken ipek veya saten veya dantel ince askılı (kamisol diyorlar ona) üzerine ceket ve altına kot, bir de topuklu ayakkabı giydiniz mi hem seksi hem de klas olursunuz. Renkleri sade tutup oje veya makyajla renk eklemedik iyidir.

0b374cf8ca46aad5e97fc80b13d74612

Trenchcoat iyidir, mümkünse Burberry. Tenchcoat kollarını kıvırmak tarzdır.

599e818a4c502d0aed3db03b7d67c62ff20e03a1b2868be3c26306553ff10dd3

Kışın da beyaz giyilir. Kışın böyle bir yün kaban şart. Hem şık, hem işe, hem gece, hem de günlük kullanılabilir. Ama bütçeniz tek bir taneye el veriyorsa siyah veya deve tüyü renginden şaşmayın. Bu paltoyu da kaliteli almakta fayda var ki hem üşümeyin hem de uzun yıllar giyebilin. İlla Max Mara olmasına gerek yok adını duymadığımız Türk markalarından, yerli üretim, markasız dükkanlarda daha uygun fiyatlı ve yine de kaliteli bulabilirsiniz. Ha sonra isterseniz alın krem rengi, pembe, kırmızı ama önce temeller olsun. Kış için bir kaban bir de kaz tüyü spor mont yeterlidir. Bir de yani illa defile önü selebritileri gibi omuza atıp artist durmaya gerek yok. Hadi instagram için yapın da fazlası hastalık olarak geri dönmesin dikkat.

485ba2f37c8def3ace16c06693e170a1c9d91bdb168b0f27c144c43aa7ba40b8

4f8ad0b6e237b851f30056c5c3d79e667671a30ad8766d90b7c6cef227b6f6d0

Deri ceketi de unutmayalım. Deri ceket kotun üzerine de kumaş pantolunun üzerine, eteğin üzerine hatta gece elbisesinin bile üzerine şıklık katar. Siyah ve bu yukarıdaki deve tüyü gibi renkler idealdir.

Umarım karışık olmamıştır biraz uzun çünkü, siz sıkılmayın diye burada kesiyorum. Aksesuarlar (yani çanta, ayakkabı, yakı vs) ve makyaj başka sefere. Daha fazla görsel için benim pinterestimdekimy style” başlığı altına bakabilirsiniz. Tarz belli. Klasikleri bulacaksınız.

 Foto 1 /  / / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 / 12 / 13 / 14 / 15

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

  • elif gundogdu

    o elbiseyi bana annem aldı diye hatırlıyordum =)) post çok iyi not aldım, check list 1 oldu.

    | Cevapla
  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir