2 Cities 1 Woman

Mutluluk Üzerine Bir Kac Lakirdi

Günümüzün mutluluk dayatmasi size de asiri geliyor mu? Eminim bir kisminiza geliyordur. Ben de payima dusen dayatmadan bir dönem muzdarip olmustum. Sanki sürekli mutlu olmamiz lazimmis, aralarda modumuz dusunce hemen cok anormalmis bir seymis gibi dertlenmeler falan. Bu anlik mod düsmelerine hayiflanarak kendimizi mutsuz ediyoruz bence.

Mutluluk cikmazindan cikmama, kendimi daha iyi hissetmeme, daha fazla sükranla dolmama ve ve aslinda mutlu oldugumu anlamama yardim eden bir kac yardimcim oldu. Belki size de fikir verir diye paylasmak istedim.

  • Genele bakmak

Günlük sacma sapan her olumsuzlukta ay acaba mutsuz muyum diye sacma sapan dertlenmek yerine hayatimizin geneline bakmak. Hayatimizin genelinde her sey yolunda mi, genel olarak mutlu muyum, genel olarak bu adami seviyor muyum, genelde bu adam iyi bir adam mi, genelde bu adamla mutlu muyum, genelde bu arakadas iyi bir arkadas mi, genelde yanimda mi, genelde mutluyum onunla gibi gibi sadece hayatimiza degil, hayatimizdaki insanlara, hatta isimize ve daha dogrusu tum hayatimiza uygulayabilecegimiz bir kural. Istisnalar her zaman olacak, hayatimiza üzüldügümüz dönemler olacak, kadin oldugumuzdan gün icerisinde modumuzun düstügü saatler/dakikalar olacak. esimiz dostumuz bizi zaman zaman sinir edecek. Ama hep genele bakmak, büyük resmi kacirmamak, ayrintilarda bogulmamak önemli bana kalirsa. Bir an mutsuz olduk diye bütün hayatimiz dramaymis triplerine girmeye gerek yok. Zaman zaman mutsuz olmakta anormal bir sey yok.

  • Bazi Seyleri Yapmak Zorundayiz

Kacimizin sevdigi isi yapma lüksü var. Ben onun yerine size baska bir sir vereyim. Insanlar iyi yaptiklari isleri seveler. O zaman sevdiginiz isi yapamiyorsaniz, yaptiginiz isi iyi yapmaya calisin. Bu kural benim en cok ev islerinde isime yaradi. Bu yaz mesela Hacer 1,5 aylik Türkiye tatilindeyken, yerine baska kimseyi bulamadigimdan koca evin bütüüün isleri bana kaldi. Malum beyim deliler gibi calismakta.

Yani iste o zaman böyle bir aydinlanma yasadim. Insanin hayatta her zaman sadece sevdigi isleri yapma lüksü yok. Bazen bazi seyleri yapmak zorundayiz. Sevsek de sevmesek. Ben sevdigim is avukatligi yaparken de sevmedigim bir suru sacma sapan is yapmak zorundaydim. Mesela calisma saatlerimizi sisteme girmek, girmek malum biz avukatlar saat ücreti ile calisiyoruz. Ya da taksi fislerini yazmak. Gözümde büyüyen nefretlik isler.

Iste bu dusunce beni motive etti. Hayat kisisel gelisim mantralarindan ibaret degil. Bazi seyleri yapmak zorundayiz. Yaptikca, pratik kazandikca daha iyi oluyoruz ve iyi yaptigimiz isleri de sevmeye basliyoruz.

  • Sükretmek

Bu ücüncüsü aslinda biraz da ilk maddenin sonuclarindan. Fakat detaylarda fazla bogulmadan genele odaklanmak benim daha fazla sükretmeme yardimci oldu. Her zaman sükreden bir insan oldum ama bence yeteri kadar degildi. Hayal etmek ve fazlasini istemek bir yandan güzel, ben basarilarimi hep hayal etmeye ve yüksek citalarima borcluyum. Yüksek citalar her zaman acgözlülük demek degildir, üstelik emek harciyorsaniz hic degildir. Ama diger yandan sükretmek de sadece yerinde saymak demek degildir bence. Yüksek citalari hayal edip onlar icin emek harcarken, sadece su anda sahip olduklarimiz icin sükranla dolmak hayallerimize ulasmamiz icin de su anda anda mutlu olmamiz icin de buyuk yardimci.

  • Elinden Gelenin En Iyisini Yapmak

Benim kendi kisisel tarihimde beni her zaman en iyi hissettiren sey bu oldu. Elimden gelenin en iyisini yapmak. Bunun icin de hoop ikinci maddeye gidiyoruz, bazen istemedigim seyleri yapmak icin de kendimi zorlamak. Simdi bu zorlama kisminda hassas dengeler var elbet. Ev isi orneginden gidersek elbet oncelik mumkunse bir yardimci bulmak. Fakat cesitli sebepler bu mümkün degilse, vay efendim benim zamanim yok, vay efendim ben temizlik yapmiyorum gibi bahanelere siginmanin bir anlami yok. Yani bu kilo vermek, yoga yapmak vs gibi bir sey degil hayatin en temel ihtiyaclarindan biri, yani hijyen. Herkesin kendince bir citasi vardir bu konuda, göreli olarak titiz olmak ya da olmamak ama dedigim gibi göreli möreli herkes icin bir minimum cita vardir. Iste en azindan onu saglamak icin kendinizi zorlamasiniz. Ben kendi örnegimde kendimi zaman zaman yoga yapmak icin de zorluyorum cünkü bana ne kadar iyi geldigini biliyorum. Her bakimdan kendimi cok iyi hissediyorum yoga yaptiktan sonra.

  • Kisisel algilamama

Bu konuda hala kendimi cok basarili gormuyorum kesinlikle cok yardimci oldugu bir gercek. Üstüme alindigim gereksiz durumlarda bunu kendime hatirlatmak bana cok iyi geliyor.

Simdi bunlari yazdim da mutluluk gurusu oldugumdan degil, yok öyle bir durum. Sadece kendi kisisel tarihimde beni rahatsiz eden, degismesini istedigim seyler icin adim atmami, kendimi gelisitirecek yönde degistirmeme yardim eden yollari sizlerle de paylasmak istedim. Ben de 38 yasina gelmis bir insnaim neticede. Olmasin mi genclere verecek tavsiyelerim 🙂 Gelisim ve degisim bitmeyen bir sürec ama zorlandigim zamanlarda hem ben hatirlayayim hem de belki birilerine faydasi dokunur diye yazilmis bir yazi. Eminim sizin de kendi bireysel deneyimlerinizle buldugunuz size iyi gelen yöntemler vardir, siz de paylsaaniz keske burada bizimle.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir