2 Cities 1 Woman

Masusçuktan

Vera’yı bugüne kadar hiç kandırmadım ya da yalan söylemedim. Çok ciddiyim. Doğduğu günden beri anlamasa da herşeyi açıkladım. Tutamayacağım sözler vermedim, verdiysem mutlaka tuttum. Anlamayacağını düşünsem bile ki bence anladı o yüzden bana çok güveniyor ve sözümü çoğu zaman dinliyor. Hayır dediğimde değil de hayır çünkü şu sebeple diye açıklama yaptığımda daha çok dinliyor. Dinlemediği zamanlar da var elbette o bir bebe, o bir çocuk. Sınırlarını zorlayacak tabi ki. Zaten ben de bir robot veya koyun sahibi olmak istemiyorum.

San Fransisco’dayken bir gün, ki 9 aylık olmak üzereydi ama henüz değildi, outlete gidip çılgınlar gibi alışveriş yaptık. Haliye Vera o gün oynayamadı, emekleyemedi, yani çok sıkıldı. Dönüş yolunda arabada uyumasını beklerken hiç yapmadığı bir şey yaptı ve susmamacasına ağladı. Tabi bu o zamanlar yapmadığı bir şeydi şimdi araba eşittir ağlama. Arabayı durduruk ve ben Vera’yla konuştum, ”biliyorum çok sıkıldın, haklısın bugün bize özel bir gün oldu vs falan”. Bu arada sanmayın ki ben şimdi böyle konuştum diye her zaman ”seni anlıyorum tatlım ama” diye sakince konuşan insanlardan değilim. Onlar böyle vegan beslenen, her gün yoga ve meditasyon yapan insanlardan falan çıkıyor.  Neyse ben her zaman öyle değilim ama gerekince oluyorum. Neyse dedim ki ”Vera şimdi uyu tatlım yarın sabah öğleye kadar otelden çıkmayacağız ve ben seninle odada oynayacağım”. Tahmin edin ne oldu, Vera gerçekten sustu ve uyudu ve ben de ertesi gün öğleye kadar odada Vera ile oynadım.

Veya evden çıkarken ağlasa bile yanağından öperim, 3 saat sonra geleceksem hemen döneceğim demem, anlamasa bile 3 saat sonra döneceğim derim, el sallarım ve giderim. Böyle davrandığım için de çok mutlu ve gururluyum çünkü Vera büyüdükçe faydalarını görmeye başlıyorum. Tabi sanmayın ki kendimi süper anne sanıyorum benim de kötü yaptığım pek çok şey var(dır) ama bu iyi yaptıklarımdan sanırım.

409d5b5f3d66c7120ff306f91d48cf84

Fakat Vera’yı kandırdığım tek bir husus var, o da kendisini uyutmaya çalışırken uyuyor numarası yapmak 🙂 Üzgünüm bu konuda yapabileceğim bir şey yok. Uyuyor numarası yapmak dediğiniz şey ciddi iş öyle sırf göz kapamakla olmaz. Meditasyon gibi sakinleyeceksin, kalp atışlarını yavaşlatacaksın ve nefes alış verişlerini gerçekten uyuyor gibi yapacaksın. Mesela heyecanladın ”anaa uyudu mu yoksa” dedin apartta bekliyorsun, o esnada nefesini uzun süre tuttun, işte bittiğin nokta, kızan onu hissediyor ve annem uyumamış ben de uyumayayım o zaman diyor. Uyuduğundan emin olunca 5 dakika daha aynı pozisyonu korurum. Sonra kendi normalime dönüp 5 dakika daha bekler ondan sonra, facebooktaki videodaki ninja gibi, sağ ayağımla besmele çekerek odayı terkederim.

Foto şuradan.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Tanla

  Benim uyku ile ilgili çok komik bir inancım var. “Bir bebeğin uykuyu sevmesi için annesinin uykuyu bebeğin uyku sevdiğinden daha fazla sevmesi gerekir” diye… 🙂 Vıyyy, zor bir cümle oldu… Ya da şöyle anlatayım… Bebeği uyuturken kendiniz de uykuyu öyle içten bir şekilde severek gözlerinizi kapatacaksınız ki (uyku numarası yapsanız bile…) bebek de sizden ilham alarak mışıl mışıl uyuyacak… Bu arada tabii ki sizin de sızıp kalmanız mümkün. Ama başa dönersek, siz de zaten uykuyu çok seviyorsunuz, öyle ise sorun yok değil mi? 😛

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   Kesinlikle katiloyorum Tanla 🙂 hatta benim soyle bir inancim var hamileyken gece uyaninca ben hic kalkip gezinmedim tv izlemedim yatakta en fazla internette takilarak uykumun gelmesini bekledim. O yuzden hep Vera’nin gece iyi bir uykucu oldugunu dusundum 🙂

   | Cevapla
 • Elif

  Ben daha entresanlaştim 3. Cocukta. Pilateste uyguladigim nefes taktiklerini uyguluyorum. Nedense tekrar ediyor. Garibim o denli derin nefesler alincada rahatlayip uyuyuveriyor

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir