2 Cities 1 Woman

LÜBNAN – BEYRUT (Ortadoğu’nun Paris’i)

Bugün sevgili kardesim konuk yazarimiz.  Mimar Elif Gundogdu’nun Celebice Dergisinde yayinlanan Beyrut yazisini yayinlamaktan gurur duyarim 🙂

beyrutbeyrut 24

NEDEN BEYRUT?
Avrupa – Amerika gibi ezberlenmiş tatil rotalarından sıkıldık ve ortadoğuya, iç savaştan kafalarını kaldıramamış, 1900’lü yılların başlangıcında ajanları ağırlayan, ismiyle cismiyle karizmatik bir şehir olan Beyrut’a gidiyoruz. Yallah, yallah ! (türkçe meali: hadi !)
NEDEN ORTA DOĞU’NUN PARİS’İ DENİR?
İstanbul’dan uçağa binip Beyrut’a inerek neden ortadoğunun Paris’i dendiğini anlayamazsınız, anlayabilmeniz için Hatay’dan arabayla çıkıp Suriye’den gitmeniz gerekir, hatta giderken Ürdün , Filistin de görülürse neden ortadoğunun Paris’i dendiği anlaşılabilir. Ortadoğu denen bölge genellikle; sert kaba dağlar, bitkisiz ve çoraktır. Tabi bir de Lübnan’ın siyasi sahnedeki kozmopolit duruşu ve insanları çeken cazibeli koordinatlardan biri olması da sayılabilir.

beyrut 18beyrut 17
BAYRAĞINDAKİ AĞAÇ DA NESİ?
Lübnan’da bir sokağa ayak bastığınız vakit etrafınıza baktığınızda, bu ne kadar güzel bir ağaç diye, dikkatinizi çeken gür yaprakları ve dallarıyla görkemli bir ağaç görürsünüz mutlaka, o ağaç Lübnan Sediridir. Görkemli bir ağaçtır, o kadar ki bayraklarını süsleyecek kadar.

beyrut 3beyrut 2

LÜBNAN – BEYRUT NE İŞ YAPAR? ELİNDEN NE GELİR?
Ben Lübnanlı arkadaşıma bu soruyu sordum ve şu cevabı aldım;
“ Lübnan’ın devlet büyüklerinden biri Fransa’ya seyahat’e gider ve Fransız devleti erkanı yaptıkları yatırımları göstermek için Lübnanlı siyasetçiyi geziye çıkarırlar, bir noktada dururlar ve bitmiş projelerini gösterirler;
“-bak şu karşıdaki köprüyü görüyor musun?” der Fransız politikacı “–evet” der Lübnanlı politikacı. “–işte biz bu köprüyü 500.000 liraya yaptık, 5 milyona sattık.” der Fransız politikacı.
Bu konuşmanın akabinde Lübnanlı siyaset erkanı Fransızları ülkesine çağırır ve gezintiye çıkarır.
“-bak şu karşıdaki köprüyü görüyor musun?” der Lübnanlı politikacı “–Hayır, nerde?” der Fransız politikacı. “–işte biz bu köprüyü 5 milyon’a sattık.” diye cevap verir Lübnanlı politikacı. Ortada köprü falan yoktur.
Tabi ki bu hikaye işin şakası, Beyrut da sanayi , tarım, inşaat gibi  öncü sektörler yok denecek kadar az, genelde Arap Emirliklerinin paralarının durduğu büyük bankalar var. Bir nevi arap bölgesinin İsviçresi denebilir, bir de çokça kumarhaneler var.

beyrut 5beyrut 20
PEKİ COĞRAFYASI?
Akdeniz’de bir yelkenlide olduğunuzu hayal edin, kendinizi rüzgara bıraktığınızı ve rüzgarın batı’dan estiğini düşünün, rüzgar sizi doğuğa sürüklediğinde,en sonunda kıyıya çarpacağınız sahil şeridi Beyrut’da olacaktır. Üzerinde  Suriye sahil şeridi, altında İsrail sahil şeridi var. ( ki Lübnan’daki haritalarda İsrail diye bir ülke yoki İsrail’i bir ülke olarak tanımıyorlar.)
Lübnan ülkesinin ebatları İstanbul şehri kadardır, öyleki ülkenin  sahil şeridini baştan başa 4 saatte gidebilirsiniz .
-Antalya’dan daha güneyde, ama denizi daha sıcak mı ? – Değil çünkü plajlar güneye değil, kuzey batıya bakıyor yine de mart’da çok isterseniz benim gibi denize girebilirsiniz. Bir de Antalya’daki Saklıkent kayak tesisi gibi Lübnan’da da sahil şeridinin 1-2 saat gerisinde kayak yapabileceğiniz alanlar bulabiliyorsunuz.

beyrut 19beyrut 6
Bir gün ülkenin denizden iç taraflarında konumlanan Zahle şehrine gittik. Beyrut’tan dağlara çıktığımızda 1-2 kmde bir askerlerin yol ortasında arabaları kontrol ettiğini gördük. Bizim  bindiğimiz dolmuşta, bir yeşil üniformalılar (asker), bir de mavi üniformalılar (polis) vardı.(ülke de çok asker ve polis var beyrut’da sokaklarda hala tanklar duruyor.) Dağlık yollarda, etrafa  baktığımızda, Ortadoğu’da olduğumuzu hissettik, gerildik biraz, 45 dk sonra Lübnan şaraplarının yapıldığı kocaman “Beka” vadisini, dağın tepesinden görmeye başladık. Hava griydi ama o kocaman dağların arasında, dümdüz uzanan vadiye bir noktadan güneş hüzmesi iniyordu ve gök kuşağı vardı, dedim ki kendi kendime, saatlerce sıkıcı yollardan gidince, en ufak hava-coğrafya değişiminde aşırı etkileniyor insan, ondan beyrut bu kadar çekici.
Zahle daha çok hristiyanların yaşadığı bir şehir diye söylemişlerdi, gittiğimizde sokaklarda gördüğüm dükkanlarla birlikte zaman tüneline girip çocukluğuma döndüm, çocukluğum geçtiği Trakya bölgesiyle herşey aynıyıydı, çok rahat 80’ler türkiyesi gibiydi denebilir, ilerleyince taşdan örülmüş şehir ve eski güzel evlerine baktık, hava bir anda soğuyunca bir yere sığındık, Zahle’li bir savcı gelip bizle sohbet etmeye başladı, Lübnan’ın siyasi tarihi anlattı, dönüşte dolmuştan inip arkadaşımızın evine gitmek için taksiye bindik, şöfor koltuğunun yanındaki koltuğun önünde piknik tüpü ve üzerinde buharlı bir şeyler yanıyordu, şok geçirerek sakin sakin arka koltuğa dizildik, şöfor nereye gidiceksiniz diye arkaya döndüğünde, bize doğru dönen gözü kördü, sustuk ve oturduk başka taksi yoktu.

beyrut 12
NERELERİ İLLAKİ GÖRÜLMELİ ?
Beyrut’da görülmesi gereken adresler;
-Downtown, Beyrut’un en pahalı bölgesi. Google’da beyrut diye aratınca en çok resmi çıkan bölge. Mimarisi stilize ve uyumlu ama aranan ortadoğu kokusunu burada oturarak alamazsınız ama gidilmeli görülmeli. buradaki açık hava alışveriş merkezi de mimarisi gereği görülmelidir.

beyrut 11
–Al-Hamra Caddesi -Beyrut Amerikan Üniversitesi’nin bulunduğu kent merkezidir. Downtown tarafından girdiğinizde yolun sonu Karakas’a bağlanır ve  Pigeon’s rock’a (sacre de rouche) çıkar.( Falezlerin olduğu bölgede karadan kopmuş 2 kaya parçasıdır.)
–Gemmayzeh,limanın arkasındaki bölgede kafeler ve restoranlardan oluşan bölgedir. etrafında bankalar  iş yerleri, müzeler, sanat galerileri vardır. Ha bir de Elie Saab Lübnanlı, bu bölgede bir atölyesini gördüm.

beyrut 23
–Raif el-hariri’nin Corninche Beirut’a gelmeden St George otelinin önünde suikast’a uğradığı kavşak da mutlaka görülmeli. Bir tonluk tnt ile havaya uçurulmuş, bu kavşağı anıta dönüştürmüşler.
Diğer şehirler;
-Jeita Grotto mağarası muazzam, yazın alt kısmından tekneyle mağaraya girmek çok etkileyici olsa gerek biz mart da gittik kapalıydı. Mağara büyüklüğü, parkuru ve coğrafi güzelliğiyle mutlaka görülmeki.

beyrut 14beyrut 8
– Jounieh koyundaki teleferik de görülmeli. Panoramik koy manzarasıyla değişik bir hava katabilir gezinize.
-Byblos, yani babil, bana biraz datçayı andırdı. Gidiniz,yüzünüz,tavsiye ederim, biz gittiğimizde sahilde mayo katalog çekimi vardı, bize ikramlarda bulunup, etraftaki apachilerden korudular. Bir de Byblos’a giderken yolda çok güzel balıkçılar var. 25 dolar’a dünyaları yiyebilirsiniz çok lezzetli, yanında arak içmeyi de unutmamak lazım.

beyrut 22beyrut 16
LÜBNAN HALKI NASIL ?
Hepsi en az 3 dil biliyor; arapça, ingilizce, fransızca. Müslüman,hristiyan popülasyonu aynı oranda. Amerika gibi, kültürlerin kaybolduğu bir kozmopolit ortam değil, herkesin inadına kültürünü yaşattığı bir kozmopolitlik var şehirde. Herkes politika konusunda mecburen çok bilgili ve halk çoğu zaman birbirlerine karşı provoke edilmeye çok açık ve tez canlı, iç savaşların sebebi çok açık. Savaşlar sebebiyle herkesin başka bir ülkede bir bağlantısı, evi, gidebileceği alanlar var. Genel olarak, dış görünüşleri, güzel-çirkin oranı, okumuş-okumamış oranı türkiye ile çok yakın.
LÜBNANLILARIN TÜRKLERE GENEL YAKLAŞIMI ?
Türkler burada çok seviliyor, İstanbul’da Avrupalı olmak ne demekmiş hissini burada yaşayabilirsiniz. öncelikle tüm tv’lerde türk dizileri var; aşk-memnu’daki bihter ve behlül’ün buradaki isimleri Muhammed ve Samar.

beyrut 7beyrut 21

LÜBNAN PARASI ?
Lübnan Livresi , bildiğiniz lira deyin anlıyorlar ve de türk lirasına çok yakın değeri, fiyatlarda istanbul’la çok  paralel.
LÜBNAN MUTFAĞI ?
Hatay mutfağıyla nerdeyse aynı, bildiğimiz tadlar. Bir  tek biz “zaatar” kekik türünü ve her pide yemeğe koydukları zaatar-susam karşımlarını kullanmıyoruz, gerisi şöyle devam ediyor; -sabahları zaatarlı,peynirli pide,humus,tabule (kısır’a benzer salata),kuskus(bizim kuskus’un aynısı ama kuskusların çapı bizim kuskus’un 3 katı o kadar ), falafel (nohut köftesi) vs. Gemmayzeh’de bulunan, Le Chef lokantasında lübnan yemekleri bulunabilir.
Bu arada yufka ekmeklerin satıldığı fırınlarda (tüm fırınlar yani); ev yapımı labne peyniri ve zaatarlı harika dürüm sandviçler yapılıyor.
Şarap konusunda; en büyük firma “Ksara”, bir diğeri “Kefraya”.  Ben sofralık beyaz şaraplarını sevdim, sıcak havada soğuk içildiğinde,Beka vadisinin kokusunu dilinizde bırakıyor. Almazza denen yerel biraları da denenmeli.
Downtown’da Pazar günleri organik Pazar kuruluyor bilginize.

beyrut 4beyrut 15
BEYRUT GECE HAYATINDA NELER VAR?
– Buddha bar ve BO18 en ünlülerinden elektronik-house çalıyor.
-Gemmayzeh (asmalımescit ekolü) daha indie rock bar havasında mekanların sıralı olduğu bir cadde. Çok fazla mekan yok sadece 200 m’lik bir sokak diye kafadan tarif edilebilir. tüm mekanlar yabancı rock ve yabancı pop çalıyor, yerli müzik boşuna aramayıın.

-Hamra street; saat 7-8 gibi yemek yiyip sonra saat 12’de gece hayatı başlayana kadar olan zamanı geçirebilmeniz için chilling mekanlarının fazla bulunduğu ve gece farklı konsept’de bir çok partileye ev sahipliği yapan, sol kesimin ağırlıklı yerleşik olduğu caddedir. İlk gittiğimiz gece bir African Drum Night’a gittik,  hintli bir dans okulundan 20 kişiyle, ayin gibi bir dans ritüelin ortasına düştük, sanırım İstanbul gece hayatında hiç bu kadar hareket eden bir topluluk görmedim. Hamra da geçirdiğimiz başak bir gece, Hollanda’da ünlü olan Drum & Bass partilerinden birine uğradık, boş bir iş merkenzinin bir katındaydı, nüfus 20-25 yaş arasındaydı ve hiç alkol almadıkları halde, zombi görünümlü bir topluluk vardı, asansör de daha çıkarken bass sesinden tüm bina sallanıyordu, fazla durmadan diğer mekanlara geçtik, hamra’da ki mekanlar diğer lokasyonlara göre daha atraksiyonu boldu.

beyrut 9
SONUÇ ?
Farklı bir deneyim miydi? Hayır. Eğlendik mi? Evet. Siyasi tarihini tam hissedebildik mi?  Hissetmemek mümkün değil yine de daha çok araştırmak gerek. Kendimizi istanbul da sandığımız oluyor mu ? Evet, ama arapça yazıları gördüğümüzde,arapça konuşmayı veya araba da arapça müziği duyunduğumuzda orta doğu’ya geri dönüyoruz. Türkiye’ye vize uygulamıyorlar, uçak biletleri de bir  hayli uygun, gitmemek için bulunabilecek bahane pek yok. Burnunuzda  zaatar kokusu, kulağınızda arapça boğazdan çıkan nameler, keyifle geri dönüyorsunuz. Tebdil-i mekanda ferahlık vardır derler gidiniz,görünüz. Yallah, Yallah!

beyrut 10beyrut 23beyrut 13

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Seda

  Çok güzel, zevkle okudum habibi 🙂 Bütün fotoğraflar da Elif’in mi? Fotoğrafları da çok beğendim.

  Bir de küçük not: o kekik türü Antakya’da da kullanılır, adı zahter olarak geçer. Ta Antakya’dan benim Almanya’daki mutfağıma kadar da geldi, sürekli kullanıyorum. 🙂

  | Cevapla
 • Geri İzleme: MYKONOS | 2 Cities 1 Woman

 • Geri İzleme: 2016 Burç Manzaraları | 2 Cities 1 Woman

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir