2 Cities 1 Woman

Lavanta Kurabiyesi

Kate Middleton hamilelik bulantıları için bu kurabiyelerden yemiş. O bulantılar işte prenses mrenses dinlemiyor herkese musallat oluyor. Ah ben ne çektim burda gurbet ellerde bir başıma 🙂 Şaka bir yana dram yapmayayım da benim için çok sıkıntılı olmuştu hakikaten. Bende bildiğimiz beyaz ekmek, peynir, şeftali suyu falan biraz işe yarıyordu. Ya da şöyle diyeyim çok kötü olmadığım günler bunlar midemden geçebiliyordu. Türkiye’deyken de simit ve taze kaşar.

Ben bu kurabiyelerin tarifini eski Obur Sincap blogunda gördüğümde bulantılarım yeni bitmişti. O yüzden işe yarıyorlar mı bilmiyorum ama denemeye değer, neticede koskoca prenses de derdine bunlarla çare aramış 🙂

Bu haftasonu hamile bir arkadaşım için ben de denedim. Tahmin ettiğimden çok daha lezzetli oldu.

IMG_9056

Bildiğimiz keseler içindeki lavantalardan yarım avuç kadarını yıkayıp kurutun.

80 gr pudra şekeri (bende noelden kalma vanilyalı kalmış, mecburen öyle kullandım ama bulantı içim vanilya iyi olmayabilir) ile oda ısısında 125 gr tereyağını çırpın.

 

1 yumurta ekleyin.

Ben limon esasnsı eklemdim bir kaç damla, limon kabuğu rendesi de olabilir.

200 gr un ama ben hiç bir zaman tariflere bağlı kalmam o yüzden aldığı kadar un ve lavanta çiçekleri.

bu karışımı 30 dk kadar buzdolabında beklettikten sonra önceden fansız 180 derecede ısıtılmış fırında, fırınınıza göre 20 – 25 dakika kadar pişirin. Müge merdane ile açıp keserek şekil vermiş ama ben üşendim yine elimle küçük topçuklar yapıp çatalla bastırarak şekil verdim.

Aranızda bulantısı olan hamile varsa Allah kurtarsın diyorum 🙂

Önce kocaman plazalarda çalışan işkolik bir avukattım. Yüksek ökçelerim üzerinde ise tam bir “Sosyal Kelebek“. Sonra aşık oldum, Ale’ye… Evlendim… İstanbul’u bıraktım, Bremen’e taşındım. Bir de baktım “Domestik” olmuşum. Sonra ise anne… Vera’nın annesi… Şimdi yeniden hayata karışma zamanı. Ve işte karşınızdayım, iki şehirden Zeynep, anne, kadın, avukat, insan, okur yazar, öğrenmeye aç, seyahate aşık...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir