2 Cities 1 Woman

Kanarya Adalarında Çocukla/Bebekle Tatil

O sırada Vera 2 yaşına girmemişti. Bebek mi çocuk mu bilemiyorum. O yüzden başlık böyle kalsın.

Efendim daha önce de belirttiğim gibi benim için tatil demek deniz tatili demek. Diğerleri saylanmaz. Vera 10,5 aylıkken yaptığımız ilk deniz tatili Bodrumda’ydı. Detaylar burada.

Geçtiğimiz yaz da Vera 22,5 aylıktı, Eylül 2015’te Kanarya Adaları’ndan biri olan Fuerteventura’ya gittik.

IMG_2400

Maldivler’den önce Kanarya Adaları balayı için ünlüydü sanırım. Gitmeden önce ada hakkında hiçbir fikrim yoktu. Hiçbir araştırma da yapmadım. Birlikte gittiğimiz aile Kids Club istediği için Fuerteventura’da Robinson Club Esquinzo Playa‘yı seçtik. Robinson Club’ın adada iki oteli var. Biri çocuksuzlar için biri de çocuklular. Biz elbette ki çocuklular için olandaydık.

IMG_2338

Bremen’den Germania Havayolu ile direkt uçtuk Fuerteventura’ya. Yolculuk 5 saate yakın sürüyor. Germania bizim Pegasus gibi. Çocuklu olduğumuz için yerimizi ayırttık, beyler golf oynadığı için ve toplamda üç çocuk olduğu için ve iki hafta tatil yapacağımız için ek bagaj da aldık. Böyle pahalıya geldi ama aktarmasız uçmanın tek yolu buydu. Neyse sonuç olarak uçak yolculuğu iyi geçti. Hiç beklemediğim lezzette makarna servisi yapıldı, çok şaşırdım Alman bir havayolundaki bu lezzete. Zira Lufthansa’nın yemeklerini bile pek güzel değil. Tabi Türk Hava Yolları’nın yemeğinden sonra herhangi bir yemeği beğenmek mümkün değil bence.

IMG_2339

Vera yol boyunca neredeyse hiç uyumadı. Son yarım saatte yorgunluktan ağlaya ağlaya uyudu sonunda ama genel olarak sorunsuz bir uçuş geçirdik.

Havaalanından çıktığımızda yüzüme çöl sıcağının vuracağını düşündüm ama çok yanıldığımı anladım. Kanarya Adalarının alamet-i farikası iklimi. Limonata gibi bir havası var. Asla sıcaklamıyor, asla terlemiyorsunuz, her zaman tatli bir esinti var. Ama serin de olmuyor. Deniz tatili için gerçekten mükemmel bir hava.

IMG_2333

Bu arada ben oturup Atlas okuyan bir insanım ama nedense Kanarya Adaları’nı Portekiz hizasında sanıyordum ben. Meğerse Afrika’nın hizasında. Sahra çölünün orda. O yüzden çöl sıcağı bekledim ama yanılmışım.

Havaalanından otelimiz yaklaşık 1 saat sürüyor. Yol boyunca manzara Mars. Hiç abartmıyorum yol boyu nereye geldik lan biz oluyor insan. Sonra tabi çölde vaha gibi otele geliyorsun.

Yazlık çok var Fuerteventu’rada. İlk başta çok garipsedim insan neden burada yazlık alır diye ama zaman geçirdikçe sevdim adayı ve muhteşem bembeyaz plajı, limonata gibi okyanus suyu ve havası ile zamanla insalara hak verdim. Yani ilk görüşte aşk olmadı ama zamanla sevdim. Tekrar gideceğiz.

IMG_2331

Otel dediğime bakmayın ama tesis tatil köyü. Çok büyük bir arazi üzerine kurulu. İki katlı yan yana odalar. Bu tesisin en ama en güzel kısmı odaları. Suit odadan daha iyi. İçeri giriyorsunuz sağlı sollu iki tane oda var. Burası sağdaki oda, Vera’nın odası. Kocaman da bir dolap var. Solda bizim odamız, iki basamak altında da oturma bölümümüz vardı. İki oda da balkona açılıyor.

IMG_2332

Bizim odamız eski dekorasyonlulardandı ama tertemizdi. Arkadaşlarımızın odaları yeni renove edilenlerdi ve epey şıktı. Odada çocuk için ihtiyaç duyabileceğiniz herşey var. Tesis Türkiye’deki tesislerle karşılaştırınca lüks değil. Alman standarlarına göre ise lükstü. Ama ihtiyacınız olan her şey var ve herşey Alman mühendislik harikası ile düşünülmüş. Çok belli. Örneğin ana restaurant ortada uzun bir alan açık büfe ve buraya açılan odacıklardan oluşuyor. Böylece her odacıkta atıyorum 10 masa ve ona göre insan var. Açık büfede yığılma olmuyor, sıra olmuyor, çok kalabalık olmasına rağmen üstünüze üstünüze gelmiyor bir sürü insan.

Odalarda kirli bez için kilitli çöpten bebek küvetine, baby phonedan lazımlığa kadar herşey biz gittiğimizde hazırdı.

IMG_2367

Tek dezavantajı her yer çocuk her yer gürültü. Vera uyurken sürekli stres oldum şimdi uyanacak diye, her gece kendi çocuğumun değil, yan odadaki çocuğun ağlaması ile uyandım.

Her yer kedi dolu. Bahçenin muhtelif yerlerinde kedilerin mama yemesi ve su içmesi için de kedi istasyonları vardı.

IMG_2366

Klübün mağazası epey güzeldi. Çocuklar için de yetişkinler için de güzel eşyalar satıyorlardı. Hergün odaya giderken uğrayıp turluyordum 🙂

Kids Club 2 yaşından itibaren kabul ediyor. 2-4 yaş arası bir grup. 4 yaştan sonra iki yaş grubu için daha iki grup vardı ama kaçla kaç arası hatırlamıyorum. Biz çocuklarımızı hiç bırakmadık çünkü ben evlatçığımla tatil geçirmeyi çok seviyorum. Ama sabahları kahvaltıdan sonra bazen Kids Club’a birlikte gittik ve orada oynadı.

IMG_2659

Ay sabah güneş çok geç açıyor. Çok tuhaf geldi ama günün o kadar geç ağarması 🙂

Kahvaltı, başka bir restaurantta geç kahvaltı, çocuklar için erken çocuk öğle yemeği büfesi, öğle yemeği, diğer restaurantta geç öğle yemeği, bir kısım beleş içkiler, beleş dondurma, çocuklar için erken akşam yemeği büfesi, akşam yemeği ve a la cart restaurantlar. Yemekler on numara beş yıldızdı. Gerçekten başarılıydı. Klubün direktörlerinden biri de Türk bu arada akşam yemeğine girmeden önce kapıda hoşgeldin vs yaparlerken gördüm. Çok nadir Türk geliyormuş. Herkes Alman. Suların üzerinde yazan İspanyolca yazılar olmasa Akdeniz iklimli Almanya’da gibisiniz.

IMG_2660

Üç adet büyük havuz bir de bebe havuzu var. Havuzlardan birine 16 yaş altının girmesi yasak. Vera öğlen uykusundayken Ale de odada dinlenirken kaçtım arada oraya. Biri spor havuzu gibi kulvarlı falan biri de bizim sürekli etrafında takıldığımız bir tarafı derin bir tarafı sığ havuz.

Ben havuzcu değilimdir, çocuklarla da kum deniz güzel oluyor ama bu klübe Vera biraz büyüyene kadar gitmek istemememin sebebi denize hayvan gibi bir yokuştan iniyor olmanız. Tek başıma çok zordu. Diğer arkadaşım için 2 yaşında bir oğlu ve 2 aylık bebeğiyle imkansızdı. Kocalar golfte olmadığı günler biz gittik ama onlar gelmediler doğal olarak.

IMG_2394

Fakat deniz tek kelime ile muhteşemdi. Hayatım boyunca yüzdüğüm en güzel denizlerden biri ve yüzdüğüm ilk okyanustu. Saçma oldu evet ama anladınız ne demek istediğimi. Sol tarafta çıplaklar plajı vardı ama hepsi yaşlıydı. Yürüyüş yapıyorlardı arada önümüzden 80’lik amcalar teyzeler (ekşimiş surat).

Su sporları yapmak mümkün. Su ne sıcak ne soğuk. Bana göre tam olması gerektiği gibiydi. O suda yüzmelere doyamadım ben.

IMG_2469

SPA’sını çok başarılı bulmadım. Biliyorsunuz her gittiğim otelde masaj yaptırırım ben. Tecrübem fazla, beklentim yüksek, buranın SPA’sı beklentimi karşılamadı. Bu arada SPA’da St. Barth ürünleri satıyorlardı ne güzel şeylermiş onlar öyle. Papayalı peelingine özellikle bayıldım.

IMG_2376

Gelen kitle: herkes çocuklu, doğal olarak. Ama bizim Türkiye’de görmeye alışık olduğumuz Alman turist kitlesi değil. Beyaz çorap sandalet yok. Doğru düzgün tipler. Medeni insanlar. Lakin bir akşam restauranta giriyoruz, ortam kalaba, Vera hızlıca içeri önden girerken kadının birinin ayağına bastı. Kadın bize bağırdı, arkadaşım çocuk o deyince annesi baksın o zaman dedi.

IMG_2458

Akşam animasyon disco falan vardı ama biz yemekten sonra çocukları uyutup bazen odada şarap içerek bazen içmeyerek oturup vakit geçirdik.

Biz otelden hiç çıkmadık. Bu adada hayvanat bahçesi ve alışveriş merkezi dışında pek bir aktivite yok. Evlatçığımızla tesisin içinde dinlendik. Kocalar bazı günler golf oynamaya gittiler. Diğer arkadaşımız, baba olanın gözünde bir sorun olduğundan arada doktora gitti. Taksiden ve doktordan ada magazinini öğrenip bize anlattı.

IMG_2631

Bu otele gelen bazı Almanlar kredi alıp geliyormuş mesela o kadar şaşırdım ki hiç Almanlık bir davranış gelmedi bana. Alman dediğin ayağını yorganına göre uzatır. Şimdi detaylarını hatırlamıyorum ama Abdülhamit’in yaptığı gibi üç kişinin yan yana yürümesini bile  nerdeyse yasaklayan bir kanun çıkmış İspanya’da. Basında duymuyormuşuz. Detaylarını hatırlamıyorum ona benzer şeyler adada birileri tutuklanmış falan filan 🙂

IMG_2632

Onun haricinde dış dünyadan kopuktuk valla iki hafta. Yine memleketimde abuk subuk şeyler oldu o sıra ama en son hamileyken havuz başında ağladığım haberlerden sonra arada bulaşmama kararı aldım. Çok bencilce evet de bulaşınca ne oluyor sanki sosyal medyadan lanet okusam ne oluyor ki?

IMG_2636

Ralph Lauren erkekler ve çocuklar için dress code gibiydi. Kadınların olmazsa olmazı bir adet tasarımcı çantası, plaj hariç her yerde onlara eşlik ediyordu.

IMG_2643

Ama yine de sınırlı bir Alman şıklığından bahsediyoruz. Bir kız vardı annesiyle gelen adeta bir Türk gibi her akşam süslü elbiseler ve topuklu ayakkabılar giyiyordu.

IMG_2460

Sonuç olarak ben adayı de oteli de çok sevdim ama saydığım dezavantajları yüzünden Vera 4-5 yaşına gelene kadar tekrar gitmem. Deniz seviyesinde bir otel arayacağım Kanarya Adalarında.

IMG_2466

Tatil çantamın olmazsa olmazı Avene Thermal Spray yine yanımdaydı. Uçakta da plajda da çok ferahlatıyor insanı.

IMG_2667

Hawaiian Tropic en sevdiğim markalardan. Güneş yağlarını da after sun’ını da çok seviyorum. Plaj şıklığımın! vazgeçilmezi ise Havaianas terliklerim 🙂

IMG_2668

Bu sinek kovucuyu Amerika’dayken Whole Food’tan almıştım ama ihtiyaç duymadık hiç. Denk gelirseniz alın mutlaka çocuklar için doğal.

IMG_2669

Vera için Rossmann’ın kendi markası Babydream ürünlerini kullanıyorum ve çok memnunum. Test sonuçları çok iyi, fiyatları uygun. Bebeğinizin bebe yağını makyaj ve cilt temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz demiş miydim? Yağı yüzünüze sürün. Sonra pamuku ılık suyla ıslatım silin. İşte bu kadar. Böylece tatile daha az eşya taşımız olursunuz.

IMG_2470İki hafta kalınca manikürü yenilemek icap etti. Bu arada çocukla iki hafta tatil çok idealmiş. İlk hafta zaten alışmakla geçiyor, ikinci hafta gerçekten tatil oluyor ve insan dinleniyor. Biz bundan sonra deniz tatillerimizi iki hafta yapmaya karar verdik.

IMG_2473

Plaj çantamda Vera için yer alanlardan bir kuple. Islak tutmayı sevmediğim için sudan çıktığında hemen değiştiriyorum üzerini. Her zaman UV filtreli kıyafetlerini giydiriyorum.

IMG_2477

Kendime de yedek bikini alıyorum her zaman. Bodrum’da sistit olunca artık korkudan ihmal etmemeye başladım. Annelere en büyük tavsiye koşturmaktan ıslak mayo/bikiniyle durmayın.

IMG_2478

Bunlar da kullandığım güneş koruyucular. En soldaki benim yüzüm için. Yanındakini Vera’ya almıştım ama en sağdaki Alverde’nin test sonucu çok iyiymiş diye onu Vera’ya alınca öbürünü kendime kullandım. Kakao kremi de bacaklarıma 🙂

IMG_2479

Verush’umun havlu pançosu Chakra. Çok memnunum.

IMG_2480

Simit, kolluk, top, elalemin su yatağı, pistol, top olmazsa olmaz. Kum oyuncaklarının havuzda da gideri var. Özellikle de çiçek sulama şeysinin.

IMG_2481

Sabah kahvaltıda atıştırmalık koyduğum y,yecek kabı, önlüğü, su şişesi de her zaman çantamda. Koca çantayla geziyoruz işte her yere.

Şu soğuk kış günlerinde içimiz ısındı ayol iyi geldi. Bu arada Kanarya Adaları kışın denize girilebilecek kadar sıcak olmuyormuş. Deniz en fazla 22 derece falan oluyormuş ama havuza girileiliyormuş. Hava her zamana güneşli ve t shirtle gezilecek kadar sıcak oluyormuş ama.

Türkiye’den gitmek mantıklı mıdır bilemedim, Ekim ve Kasım için belki. Avrupa’dan ise kesinlikle tavsiye ederim.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir