2 Cities 1 Woman

Kabuklu Patates Püresi

Malum geçen hafta Vera hastaydı. Cuma ben, Cumartesi de Ale hastalanınca haftasonunu perişan geçirdik. Allah’tan bize yardım edecek birilerini bulduk. Vera iyi ama biz hala hastayız.

Neyse geçen hafta Vera hasta olunca iştahı da yoktu malum bütün haftayı peynir ekmek yiyerek geçirdi. Ben de patates püresin seviyor yapayım bakalım dedim ama bunu da yemedi. Arkadaşım sarımsaktandır dedi ama Vera bir değil birden çok kez bu püreyi elleriyle falan yedi, o kadar çok seviyor.  Ama tabi siz çocuğunuzun sarımsak yemiyeceğini düşünüyorsanız koymayın. Bu aslında bir çocuk menüsü değil, büyükler için püre ama dediğim gibi bizim evde artık Vera yemeği ayrımı olmadığı için herkese hitap eden bir tarif. Üstelik de çoook lezzetli.

IMG_9573

Normalde sadece patatesle yapıyorum ama bu sefer elimde bir de tatlı patates vardı onu da ekleyip patatesleri haşladım. Öncesinde fırçayla çok güzel yıkadım. Patateslerin suyunu süzdüm.

Burada bir uyarıda bulunmak istiyorum, eğer vegan yani sütsüz bir patates püresi yapmak istiyorsanız haşlama suyunun bir kısmını, mesela bir bardak kadarını, ayırmanızı tavsiye ederim. Fakat patatesleri çok iyi yıkadığınızdan emin olun ki toprak kalmasın suda.

Haşlanmış patateslerin üzerine bolca tereyağ, süt, ezilmiş sarımsak, ve rendelenmiş kaşar koydum. Kaşar bulamadığımda raklet peyniri koyuyorum. Biraz da tuz ektim tabi. Muskat rendelemeyi unuttum.

IMG_9574

Rengi tatlı patatesten dolayı turuncumsu. Sonra bu püre aleti ile ezdim. Bol bol ezdim ve karıştırdım. Kabuklar inanın hiç rahatsız etmiyor. Aksine oldukça lezzetli ve alkali beslenmeye göre de patatesi kabuklarıyla yemek kabuksuz yemekten daha sağlıklı.

Ama siz isterseniz ayrı tarifi patatesleri soyarak da yapabilirisiniz, hatta soyulmuş patatesleri de haşlayabilirsiniz. Tamamen size kalmış.

Benim elimde küçük patatesler kalmıştı ama normalde büyük patatesler tercihim. Özellikle somonun yanına çok yakışıyor ama şinitzelle, tavukla, kırmızı etle de çok güzel olur.

Ayrıca canı kumpir çeken gurbetçi kardeşlerim bunun içerisine ketçap, üzerine kısır vs ile de kumpir lezzetini az da olsa yakayabilirler 🙂

Seneler evel Zeynep mantarlı patates püresi yapmıştı ki çok lezzetliydi, ne zamandır aklımda bir arada da onu deneyeceğim. Sizin de aklınızda olsun.

Hepinize güzel bir hafta dilerim. Güneşimiz, neşemiz, kahkahamız bol olsun.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

  • Geri İzleme: Brüksel Lahanasının En Güzel Hali | 2 Cities 1 Woman

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir