2 Cities 1 Woman

İstanbul

Yine küçük bir haftasonu kaçamağı yaptım İstanbul’a. Vera kuşum babası ile kaldı ben de cumadan pazartesiye hızlandırılmış az İstanbul ve biraz dinlenme ile döndüm.

IMG_0342

Kızçemi bu sefer bir başka özledim valla o da süreki ‘ben de İstanbul’a gelmek diyom, n’olur anne n’olur dedi” ama yemedi valla. Ben bile tırsarak gittim. Havaalanında sürekli biri şimdi tarayarak gelse nereye kaçarım diye bakındım. Maşallah Bremen uçağı ebesinin nikahında inince epey de yürüdüm zaten.

Cuma akşamı, iş çıkış saati ve yağmur üçlüsü bir araya gelince kesin bu akşam trafikte geçer dedim ama alakası olmadı. Sahil yolu bomboştu. Şaka gibi hemencecik vardım Elif’e.

IMG_0602

Yürüyerek Karaköy’e indik önce Karaköy Lokantası’na gittik doluydu. Kardeşim ve manevi kardeşim Selda (o akşam Elif’teydi) sürekli Fin Karaköy’den bahsediyorlardı ama ben açtım da o yüzden Ferah Feza’ya gittik. Zaten özel bir şey yapasımız yoktu yakınlarda yürüyerek gidebileceğimiz ve doğru düzgün bir şeyler yiyebileceğimiz bir yer olsun istedik sadece. Yolda mesela Bej bomboştu. Ferah Feza’yı geçen yıl yalnız gittiğimde aradığımda rezervasyon yaptıramamıştım bu kez bomboştu. Biraz atıştırıp biraz şarap kahve derken çok geç olmadan eve döndük zira ertesi sabah erken kalkmak istiyordum.

Bu arada kızlar aç olmadığından ortaya üç meze söyledik sadece ve bence inanılmaz pahalı bir hesap geldi. Ben Almanya’ya taşındığımdan beri İstanbul yeme içmesi bana çok pahalı gelmeye başladı.

Bak şimdi Sunset’ti Zuma’ydı anlarım tamam mı giderim orda  ağız tadıyla yemeğimi yer öderim hesabımı ama böyle üstünkörü bir özelliği olmayan mekanlar Midpoint’miş vs kusura bakmasınlar çok gereksiz paralar. Tamam onlar Sunset ayarı ve o kadar pahalı değiller elbette. Ortalama cafelersiniz siz biraz had bilin bence. Bir gurme lezzet sunmuyorsunuz. Sizin ayarınızda cafelerde ben Avrupa’da bir öğle yemeği yiyorum mesela somonlu salata yanında bir kadeh de şarap içsem veriyorum 12 Euro o da bahşişle. Bilmiyorum saçma yani. Ben yaşlanıyorum ya da.

IMG_0353

Canım Aslı’cım muhteşem Kuleli manzaralı evinde bana muhteşem bir kahvaltı hazırlamış. Düşündükçe ağzım sulanıyor 🙂

Sonra tabi ki kuaföre gittim ben. Fiks Yıldırım Özdemir kesim, İsmet dip boya ve bu kez balyaj, manikür pedikür derken kokoş bir İstanbul hanımefendisine döndüm. İstanbul’da Alman Alman gezmenin lüzumu yok.

IMG_0458

Euro olmuş 4 lira 🙂 biraz alışveriş yaptım sonrasında. Zeytin vs market alışverişimi kardeşim yapmıştı ben gitmeden sağolsun, kitaplarımı da Pandora’dan online alıp gitmeden Çiğdem’e yollamıştım. Neyse Yargıcı falan gibi burda olmayan sevdiğim bir kaç mağazaya gittim. Sonra eve, sonra karışıya geçtim. Pazar günün karşıda geçirdim pazar sabahı Beyaz Fırın’da küçük bir kahvaltı ettik İremlerle sonra bütün gün Eliflerdeydik. Hem onların çocuklar oynadı biz de sohbet edebildik böylece. Sakin huzurlu keyifli geçti özetle.

Pazar akşamı Çiğdem beni Üsküdar vapur iskelesine bıraktı sağolsun. Kaç günkü gerginlikten sonra bir iyi geldi bana boğaz. Cumartesi akşamı köprüden geçmiştim, köprüde trafik vardı biraz ‘ya patlatırlarsa’ gerginliği yaşadım evet yalan yok.

Neyse giderayak resmen özlediğim İstanbul’u o anda orada buldum. Tabi ki boğazda, sonra da Üsküdar motorunda. Ay ne güzeldi ya. Canım İstanbul.

IMG_0442

Sonra kardeşimde kahve, bavul yapma sohbet muhabbet falan. Bu sefer gidişimde çok kimseye haber veremedim çünkü buraya yazmadığım bir takım özel işlerim vardı. Çok zaman yoktu anlayacağınız. O yüzden haber veremediğim, bu sefer görüşemediğim dostlarım lütfen beni affetsin.

Kuvvetle muhtemel martta görüşürüz.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir