2 Cities 1 Woman

Işıltı Her Yerde – Sarı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Cilt bakımı rutinini ve lekelerden kurtulmanın yollarını anlattığı yazısı çok beğenilen Çiğdem bu kez de ışıltılı sarı saçlarının bakımı ile bizlerle.

”Sırayla sözlerimi yerine getiriyorum Zeynebim!

Bugün kullandığım saç ürünlerini anlatacağım kısaca. Bu daha önceki post kadar detaylı değil, ama faydalı birşeyler olur belki sizler için de ☺

Saçtan yana şanslı kadınlardanım ben (çok şükür). Fikir vermesi için (bu biraz eski bi foto gerçi) saçlarımın bu kadar net gözüktüğü tek bir foto buldum paylaşabilmek için. Efenim tanıştığımıza memnun oldum, ben Çiğdem ☺

IMG_4732

Çooook uzun yıllar Dalin kullandım ☺ Bu kadar basitti benim için saç bakımı. Ama herşeyde olduğu gibi bu alanda da beklentilerim, ihtiyaçlarım değişmeye başladı kendimce.

Saçlarım burda gözüktüğünden daha sarı şu an. Ve tanıyanlar da bilir saçlarımda henüz boya ihtiyacı yok, ben de doğallıktan yanayım, ne kadar geç o kadar iyi. Peki niye daha sarı derseniz buyrun kullandığım bazı ürünler;

Yaz dönüşü kendiliğinden rengi değişen saçlarda biraz da kırılma oluyor – hepimizin maruz kaldığı birşey malum. Ben tatil dönüşünden beri Organix – Sea Mineral moisture spreyi kullanıyorum. Biri bitti bu ikincisi. Üzerinde kimyasal işlem görmüş saçlar açıklaması var. Ben bu kategorideki  ürünlerin daha yoğun bakım sağladığını düşünüyorum, kimyasal işlem görmemiş olsa da saçlarım, bir sakınca görmüyorum kullanmakta.

IMG_6634

Henüz -fotoğrafta spreyin yanındaki maskeyi kullanmadım. Onu yeni aldım. Hiç bakım maskesi kullanmadım ben şimdiye kadar saçlarıma. Ama spreyinden çok memnun kaldığım için bunu denemek istedim. Merak eden olursa sonuçlarını da paylaşırım.

Şampuanda da Organix tercihim. Ama lütfen altını çizelim 36 yaşındayım ve her zaman ilk tercihim Dalin olmuştur. Her koşulda öneririm. Neyse ürünlerden devam edelim Organix – sunkissed blonde/lemon higlights şampuanını kullanıyorum, bir de renk belirginleştirici spreyini. Ve saçımdaki (nispeten) doğal renk değişimi gözle görülüyor.

IMG_6632

Bu şampuanla eş zamanlı bir de John Frieda almıştım. Aşağıda görselini de paylaşıyorum.

IMG_6640

Ancak bu üründen memnun kalmadım. Dönemseldi belki bilemiyorum ama saçlarım çok döküldü kullandığım tarihte. Ben de onu kenara kaldırdım.

Saç bakım şampuanlarını kullanmıyorum. Çok ağırlaştırdıklarını düşünüyorum saçı, hacmini azalttıklarını da. Bu tamamen alışkanlık ve algı tabii.

Yaz döneminde deniz kenarında ablamın yaptığı papatya suyuna ek olarak aşağıdaki ürünü de kullandım. Ek bilgi ürün en az 3-4 yıldır dolabımda var. Bazen hiç kullanılmaz, açıldığı için de içim rahat etmez daha doluyken atmak zorunda kalırım. Yaz dönemine rastlamışssa daha çok kullandığım bir ürün. Duştan sonra saç kurutma ile kuruturken de az sıkıyorum bazen. Ama bu ürün kimyasal bir ürün o yüzden kullanıp kullanmama tercihi sizin. Dolu dolu “kesinlikle öneriyorum” yazamıyorum bu ürün için. Ama kullanacaksanız da sadece saçlarınızın ucuna banyodan banyoya az az sıkmanızı, saç derinizle hiç temas etmemesine dikkat etmenizi öneririm. Ne olur ne olmaz!

IMG_6639

Benim her zaman ikinci bir şampuanım olmuştur aralarda kullandığım. 4 yıkamada 5 yıkamada bir o farklı olanı kullanırım. Bu dönemki ikincil şampuanım bu; E vitamini. Memnuniyetimi rahatlıkla paylaşabilirim.

IMG_6633

Yukarıdaki fotoğrafımdaki dalgalar saçımın doğal dalgaları değil. Uzun süre uzun saç kullanınca kendinizce pratik şekillendirmeler yapabiliyorsunuz. Eğer birşey yapacaksam (gece) 10-15 dakikada sarıp küçük tokalarla tutturup öyle uyuyorum. Sabahına bu dalgalar emrinizde ☺ Ama bigudilerim de meşhurdur, çok yakından tanıyanlar bol bol takılırlar bu konuda bana ☺

Şekillendirdikten sonra genellikle hiç birşey sürmüyorum sprey anlamında. Nadiren Toni & Guy kullanıyorum. Bu ürünlerden daha çok deniz tuzu bazlı olanı seviyorum. Saç spreyleri çok istisna zamanlarda gündemime giriyorlar. Çünkü son bir yıldır şekillendirmek yerine doğal halleriyle kullanmayı tercih ediyorum.

IMG_6635

Ve son bir başlık olarak uzun saçlılar için “saç açıcı sprey olarak Bioderma” ☺

IMG_6638

Kesinlikle öneririm. Bu ürün –yanlış değilsem- çocuklar için üretilen ürün yelpazesinde, ürünü almayı düşünürseniz aklınızda bulunsun. Her duş sonrası kullanmıyorum ben. Yukarıda bahsettiğim ürünlerin de bir sırası yok bazen birini bazen diğerini.

Kullanma tercihimde ruh halim & ürünlerin kokularının örtüşmesi bile etkili oluyor.

Peki sizin saçlarınızda durumlar nasıl?

Sevgiler, öpücükler.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Ogrenen Anne

  Çiğdem fotoğrafı gördüğüm anda “ama bu papatya suyu” dedim ve sen de yazıda yazmışsın 😀 Papatya suyunu ben de çocuk ve gençliğimde çok kullandım ve sapsarı saçlarım oldu ama o sarılara özenen akranlarım özellikle açık kumral olmayanlar, güneşten uzak kaldıkları anda kavuniçi tona göndüler ve çok çirkin bir görüntü oldu. Yani özellikle açık kumral, kendinden sarışın olmayanlarda aman diyeyim..
  Ben yıllar içinde papatyayı bıraktım ama saçımdaki doğal altın duruyor ve artık kahve tonlarından hoşlansam da (boyuyorum ben saçımı 2-3 senedir ama 5-6 ayda bir, keyfine) o sarı ışıltılar hep alttan çıkıyor.
  John Frieda’dan ben de hiç memnun kalmadım ama brunette’ini denedim ben, dediğin gibi aşırı kururttu. Ben de bir şampuan arayışı içindeyim bu sıra (kışa girişte kurudu saçlarım) ve üstte önerdiğin Organix’i deneyeceğim, ne güzel denk geldi ihtiyaç anında 🙂
  Bu arada güzel saçların sırrı B vitamin grubu, E vitaminleri, selenyum, keratin içeren gıdalar en başta! Bol bol balık, yeşil ve kırmızı sebzeler, kuruyemiş 😉 Bir de fön, boya vs gibi işlemleri mümkün olduğunca az yaptırmak..

  | Cevapla
 • elif

  çok beğendim yazıyı, sarışın olmasam da faydalı oldu valla, şu bigudi olayını ben de mi bir denesem

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir