2 Cities 1 Woman

İrimik Helvası, Büyümek ve Annem

Bugün annemin ölüm yıldönümü. Beş yıl oldu annemsiz. Evet annem Bihter’le aynı gün öldü. Annemin ölümünden bir kaç gün sonra izlediğim final sahnesinde o kadar acı çekiyordum ki bir şekilde Bihter’in acısını çok iyi anladığımı hissettim. O sebepten Aşk-ı Memnu’yu her izlediğimde annemi hatırlarım ve böğrüme bir öküz oturur.

Anneannem ben doğmadan beş ay önce ölmüş. Ben kendimi bildim biledi her 1 Mart’ta annem pişi, helva vs bir şeyler pişirir, ben de komşulara dağıtırdım. Onlar da Allah kabul etsin derdi. Annem öldüğünden beri aklımda ama şimdiye kadar yapamadım ben bunu.

Bu yıl ilk kez yaptım. Umarım bundan sonra da devam edebilirim. Annemin geleneği de benimle, ben yaşadıkça yaşasın inşallah. Ve seneye 1 Mart’ta da yapayım hatta.

FullSizeRender

O helvayı kavururken ağlamadım. Böyle bir sakinlik ve sabır hali geldi üzerime. Tanıdığım pek çok arkadaşım ve dostum da anne ve/veya babasını kaybetti. Hatırladıklarımı da tek tek saydım. Onların anne babasının da ruhuna deysin dedim. Kendimce Türkçe dualar ettim. Sevgiyle annemi düşündüm. Yemek yapmayı, insanları konuk etmeyi ve onlara sofralar düzmeyi ne kadar çok sevdiğini düşündüm. Canım annem.

Ben de birazdan pişirdiğim helvamı Vera’nın kreşine götüreceğim, çocuklar yesin diye.

Hayatımda ilk kez helva kavurdum. Daha önce bir kez Dr. Oetker’in hazır helvasını yapmıştım o kadar. Sanki o yarım saatlik kavurma işleminin sonunda ben eski ben değildim, daha da olgunlaşmıştım sanki. Hani erkekler sırayla cenazeyi sırtlar ya kadınlar da sırayla helvayı kavurur. Artık ben de o sıraya katılır, helva kavurabilirim.

Bunca zaman bu yüzden hiç helva kavurmamışım demek ki, helva kavurmayı büyümek gibi görürmüşüm ben meğerse. Çok büyüdüğünde anneler babalar ölmeye başlıyor ve artık sen helva kavurmayı bilmek zorundasın. Ve evet ben de büyüdüm artık sanırım.

İlk deneme için fena olmayan tarif Deniz, Elif ve Devletşah’ın tariflerinin karması.

Malzemeler:

İki bardak (ben cup ölçüsü kullandım) ve kavanozun dibinde az kalan irmik

130 gr civarı tereyağ

1,5 bardak süt

2 bardak un

1,5 bardağa yakın şeker

Endüksüyon ocakta 4 ile süt, su ve şekeri yavaşça kaynamaya bıraktım.

Yine 4 ayarı ile başka bir tencerede tereyağını erittim ve yaklaşık 30-35 dakika irmiği kavurdum. Sonra 10-15 dakikada çam fıstıklarını da ekledim beraber kavurdum. Bence erken koyarsanız fıstıklar yanar.

Sütlü karışım kaynayınca ve irmiklerim karamel rengi olunca ikisinin de altını kapadım ve sütlü karışımı azar azar irmiğe ekledim. Şöyle bir karıştırdım, kuru irmik kalmasın diye, kağıt havlu ile tencerenin kapağını kapatıp demlenmeye bıraktım.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Meltem

  Allah kabul etsin Zeynepçim, hatırlamaya ve sevdiklerinin sevabına paylaşmaya önem veren tatlı annenin ruhuna güzel bir esinti değmiştir bugün. Sevgiyle, Meltem

  | Cevapla
 • Özlem Varli

  Allah kabul etsin helvanizi…yine ağlattiniz beni..anneciğinizin ruhuna değsin ellerinize sağlik…heryil yaparsiniz her gecen yil dahada alistiğinizi büyüdüğüzü görebilirsiniz..benim acimdan öyle oluyor…bende esimin is yerine yada burdaki arkadaslara dağitirim tek tek…onlarda mutlu oluyorlardir becerikli kizim benim diye…sevgiler..canim annemi cok özlüyorum bende…

  | Cevapla
 • Selma

  Zeynepcim ne güzel yazmışsın, büyümek bu gerçekten.. ağladım.. ben de yapamadım hala, belki bu sene yaparım. Ruhları ışıklarda olsun giden tüm melek annelerimizin..

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir