2 Cities 1 Woman

Hamursuz 1 Ay

Hamursuz 1 Ay diyince aklınıza karbonhidratı tamamen keseceğim gelmesin. Öyle bir şey yapmıyorum. Sadece beyaz unu kesiyorum. Ben kahvaltıda ekmek yemeliyim. Müsli falan kesmez beni. En kötü bir tost yerim, vaktim varsa peynir, zeytin ve yumurtalı kahvaltı ararım. Öyle sabah öğünü yerine smoothie’ydi, müsliydi kesmez beni. Çok mecbur kalırsam müsli yerim de ilk tercihim ekmek olur. Çünküüü, ekmeksiz kahvaltı gün içerisinde daha çok yememe sebep oluyor. Test ettim onayladım. Bildiğimiz klasik kral gibi kahvaltı, prens gibi öğle yemeği, fakir gibi akşam yemeği kuralı ben de tıkır tıkır işliyor. Gerçi herkeste öyle sanırım.

ORGANIC OLIVE OIL

Alkali diyetin en güzel kısmı kalori hesabı yapmıyor olmanız ve izin verilen yiyeceklerin, izin verilen zamanda sınırsız, yani doyana kadar serbest olması. O yüzden hayatımda ilk defa tutarlı bir şekilde bir diyete sadık kalabiliyorum. Gerçi diyet yapmadım ben 🙂 yapamam da 🙂 Elbette kötü körüne değil, kendi hayat tarzıma uyan şekilde. O yüzden bu bir diyet, yani bildiğimiz anlamda zayıflama diyeti değil, bir hayat tarzı. Alkali diyette ekmek yasak değil. Sabah ve öğlen iki dilime kadar glutensiz (karabuğday ekmeği), yoksa çavdar, tam buğday vs serbest. Beyaz un yasak. Öğle yemeğinde yine glutensiz makarna ve pizza da serbest. Yani benim hayatımda şu değişecek, beyaz undan makarna ve pizza çıkacak, yerine alternatif daha sağlıklı makarna ve pizzalar girecek. Sadece öğle yemeği için.

Şekersiz 1 Ay sebebiyle kek, pasta zaten yemiyordum, şimdi eğer evde yaparsam karabuğday unu ile doğal şekerle yapacağım. Hurma püresi ile mesela. Zorlanacak mıyım, evet, çünkü dışarıda en kolay ulaşılan şey beyaz undan yapılan karbonhidratlar. Hadi bakalım o halde meydan okuma başlasın.

Foto Nar Gourmet’den.

Önce kocaman plazalarda çalışan işkolik bir avukattım. Yüksek ökçelerim üzerinde ise tam bir “Sosyal Kelebek“. Sonra aşık oldum, Ale’ye… Evlendim… İstanbul’u bıraktım, Bremen’e taşındım. Bir de baktım “Domestik” olmuşum. Sonra ise anne… Vera’nın annesi… Şimdi yeniden hayata karışma zamanı. Ve işte karşınızdayım, iki şehirden Zeynep, anne, kadın, avukat, insan, okur yazar, öğrenmeye aç, seyahate aşık...

Yorumlar

  • Yasemin

    Kolay gelsin 😉 Ama zor degil, bunu da basarirsin Zeynep’cim. Sana uc beyazsiz yemek kitabi tavsiye edecegim ama bir turlu kitap ismi ve yazari aklima gelmiyor. Eve gidince kitapligima bakip yazacagim. Guzel tarifler var. Beyaz un yerine alternatifleri, seker yerine alternatifleri kullanilmis. bazi tarifleri ben kendim denedim, bazilarini da baskasinda yedim, onayladim 😉

    | Cevapla
  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir