2 Cities 1 Woman

Haftasonu Tarifleri

Refika Birgül’ü de tariflerini de çok severim. Bu cumartesi tesadüfen balkabaklı tatlısını görünce dolaptaki yarım dilim kabağı hatırladım. Vera’nın Philips Avent’i hala işe yarıyor demiştim ya, yine yaradı. Kabakları doğrayıp buharda pişirdim. Aslına bakarsanız aklımda bir süre önce instagramda gördüğüm diyet balkabağı tatlısını yapmak vardı. Şekersiz haşlanan kabakların üzerine serviste pekmez ve ceviz koymuşlardı.

IMG_1267

Bense buharda pişen kabaklarımın üzerine iki yemek kaşığı akçaağaç şurubu döküp, kabakları püre haline getirdim. Petit Beurrre’e benziyor diye alıp beni hayal kırıklığına uğratan tereyağlı, organik tam buğday bisküvileri toz haline getirip kavanozların dibine koydum (Weck kavanozlarının hem fonksiyonel hem de çok güzel gözüktüğünü de hemen ekleyeyim). Üzerine bal kabağı püresini, ki bence fazla suluydu bir dahaki sefere püre haline getirmeden önce suyunu biraz azaltacağım. Evde krema olarak, denemek için aldığım soya kreması vardı. Ale Vera’yı uyutmaya gitmişti ses olmasın diye kremayı elde çırptım, haliyle o çırpılmış bir krema olmadı. Ama ben zaten çırpılmış kremayı oldum olası ağır bulurum. Soyalıyı çırpıp kendisine yeniden bir şans vereceğim ama esas pudingle denemek istiyorum ben. Üzerini de vanilyalı veya sade pudingle döşesem daha lezzetli olur gibi geldi bana. Fakay şeker yerine akçaağaç şurubu koymak iyi fikirmiş, hem lezzetli hem de sağlıklı oldu. Vera bile bayıla bayıla yedi.

IMG_9058

 

Ton balığı ve beyaz peynirin çok yakıştığını Slingomom‘da gördüm, denedim ve ben de bayıldım. Ben normalde pancar da ekliyorum bu salataya. Biraz pul biber de salataya tahmin etmeyeceğiniz biz lezzet katıyor. Nar ekşisi ve zeytinyağı da koyduk mu tamam. Az çoktur mottosu ile lezzetli ve sağlıklı bir öğün hazır.

IMG_9053

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir