2 Cities 1 Woman

Göz Kalemleri

35 yaşıma geldim hala çoğu gece makyajımı silmeden yatarım ben. Kozmetiğe, cilt bakımına, makyaj malzemesine bu kadar meraklıyım ama durum budur. Aldığım çoğu şeyi kullanmam. Türkiye’deyken düzenli olarak İstanbul’ün en iyi dermatologlarına gittim. Üniversite öğrencisiyken de, çalışırken de anneyken de durum hep aynı. Fakat anne olduktan sonra bir parça değişiklik oldu bende, artık kendime daha fazla bakıyorum. Sabahları gözüme bir kalem çekiyorum, rimel sürüyorum evde de dışarıda giyindiğim gibi giyiniyorum. İş hayatımda bu kadar bakımlı olmadım öyle söyliyeyim. Ama yine de geceleri makyajla uyuyorum 🙁 Dur bak hedef koyayım kendime şurda size mahçup olmayayım diye değişirim belki. Bu akşamdan itibaren gece bakımı da başlasın o vakit.

Ben doğuştan al yanaklı bir pekmez güzeli olduğumdan allık hemen hemen hiç sürmem. Bazen bronz pudra o kadar. Sürekli Vera’yı öptüğüm için ruj da sürmüyorum 🙂 fakat hava çok soğuk olduğu için renksiz dudak koruyucusu sürmek zorunda kalıyorum. ilk doğum yaptığımda doktora giderken kırmızı ruj sürdüğüm günler de oldu 🙂

Dediğim gibi sabahları gözüme kalem çekerim ben. Ona da vaktim yoksa sürme sürerim. Bir de rimel. Biraz vaktim varsa gözaltı kapatıcısı. Çok vaktim ve süslenesim varsa I.D. Bare Minerals toz pudra ve bronzer sürerim.

Hergün sabah parfüm sıkarım. Evde de olsam ki bu alışkanlık bana kocamdan geçti, pazar sabahı bile ilk iş traşını olur, duşunu alır ve parfümünü sıkar. Ben de kocam sayesinde ağı düşmüş eşofman altlarına elveda dedim ve evde bakımlı hayata geçtim. Hemen olmadı tabi aşama aşama. Bazen evde külotlu çorapla da gezerim ama o bakımsızlık alameti değil bence.

Yine dünya bir toz bulutuyduyla başyalayan postumuzla karşınızdayım. Bugün size göz kalemlerim ve sürmelerim hakkında bir kaç lakırdı edeceğim. İsanlık için önemsiz göz kaleminin akmayanını sevenler bağyanlar için önemli bilgiler vereceğim.

IMG_1307

Sürmelerimin biri kardeşim tarafından Beyrut’tan getirildi, diğeri de Guerlain’in gri sürmesi. İkisinden memnunum. Sürmeden önce çubuktaki fazlalıkları atın ki yüzünüze gözünüze bulaşmasın.

En üstteki Chanel Crayon Sourcils Sculpting eyebrow Pencil kaş kalemim. Brun Natural rengi. Kaş kalemini çok koyu renk sevmiyorum. Kendi kaşınızın bir ton açığı daha doğal duruyor bana göre. Çok nadir kullanmakla birlikte kendisinden memnunum.

Sonraki Bobbi Brown Long Wear Eye Pencil Black Plum yang koyu mürdüm rengi. Mürdüm renginin kahverengi göze çok yakıştığını düşünüyorum. Gerçi renkli göze de yakışır. Renk güzel, akmıyor da ama nedense gözüme kömür sürüyormuş gibi hissediyorum bu kalemlerle. Bitince almayacağım sanırım.

Bir alttaki de yine aynı kalemin Hunter rengi yani yeşil. Bu da oldukça koyu bir yeşil ve kahverengi göze çok yakışıyor ama aynı sebeplerle bu kalemi de pek tutmuyorum.

Chanel Stylo Yeux Waterproof göz kalemi Bleu Metallique rengi, ki petrol mavisi gibi mavi yeişil arası bir renk. Gözün üstüne kahverengi kalem altına da bu rengi sürmeyi çok seviyorum. İkisi bir arada hem sade hem de göz alıcı duruyor. Bu kalemi beğeniyorum, akmıyor, süremesi kolay, biterse yine alırım, bir de yıllar önce Mac’in bir indigo mavisini kullanmıştım o da çok güzeldi, aklıma gelirse onu da alırım.

IMG_1316

Benefit Speed Brow kaş rimelinden memnunum. Mac’inkinden daha iyi, bulaşmıyor heryere. Kaş kalemi sürmeye vaktiniz olmadığından kaşları toparlıyor.

Sisley Phyto Khol Perfect Eyelinekahverengi göz kalemim en sevdiğim göz kalemim. Rengi, dokusu, sürüş kolaylığı benim için en ideali. Asla akmıyor, bozulmuyor.

Mac Blooz Eye Kohl lacivert göz kaleminden memnun değişilim. Çok fazla akıyor. Tekrar almam. Göz makyajında favorim lavicert. Kahverengi göze çok ama çok yakıştığını düşünüyorum. Siyahtan daha çok seviyorum. Forever lacivert diyorum hatta.

O küçümen kalem de Amerika Sephora’dan laciver göz kalemi. Aynısını bulamadım henüz ama Sisley’le birlikte en sevdiğim göz kalemim. Bitince yerine aynısını olmasa bile çok benzerini bulmam lazım. Lacivert göz kalemi arayışları başlasın o zaman.

Şeffaf olan da Essence Lash & Brow rimeli. Hem kaşa hem kirpiklere. Ucuz ve kullanışlı bir ürün. Severek kullanıyorum.

Bir de buraya koymayı unuttuüum ve fırçayla sürdüğüm Bobbi Browm laciver jel eye liner’ım var. Ondan da çok memnunum ama günlük olarak çok kullanamıyorum işi uzun geliyor. Eye liner insanı olamadım henüz ama çare eye liner galiba.

Benimkiler bu kadar. Ben hiç far sürmem. Dior’dan 5’li kahverengi nude tonlarında bir farım var senede bir bile sürmüyorumdur. Sizin favorileriniz neler? Hele de güzel lacivert göz kalemi tavsiyeniz var mı?

Kendinize bakmayı unutmayın, siz kendize özen gösterin, kendinizi sevin ki çocuğunuz da kendini sevmeyi öğrensin. Benim gibi tembel bir insan bile yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz. Hadi bugün kendiniz için bir şey yapın ve tek bir makyaj ürünü ile başlayın, ister bir ruj, ister rimel, ister kalem, ister allık. Kendi zevkinize, yüzünüzde beğendiğiniz, öne çıkarmak istediğiniz yere göre. Hadi 🙂

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Cana

  Niyeyse sanki son paragrafı bana yazmışsın gibi geldi, sanırım artık üstüme alınmamın vaktidir 🙂 işe başlamadan imajı düzeltmeli!

  | Cevapla
 • Gunes

  Benim yeni tanıştığım , cok hızlı kuruduğu kolay kullanıldığı ve waterproof olduğu icin de cok sevdiğim Golden Rose precision liner’i şiddetle tavsiye ederim. Kendi markamız diye demiyorum ama cok başarılıdir 🙂 bu arada diger markalar da da benzer üründen var ve üretici bizimkiyle aynı.

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir