2 Cities 1 Woman

Gece Terörü

Dün gece saat bir buçuk sularında Vera uyandı. Önce benim yanıma gelmek istedi. Geldi, sonra yatağına gitmek istedi, gitti. Hemen akabinde beni çağırdı, gittiğimde ayakta köşeye büzüşmüş, yataktaki uğur böceklerinden bahsediyordu, onlara basmamaya çalışarak kucağıma geldi. Sonra bizim yatağımıza gittik, benim kucağıma uzandı, yatağa kendisinin değmemesine dikkat ederek. Bizim yatakta da uğur böcekleri olduğunu söyledi. Önce uykusunu açamadı sandım, sonra biraz endişelendim. Misafir yatağına gidip yatalım anne dedi. Ben ikna etmeye çalıştım misafir yatağında nevresim yok diye, sonra Alexander’ı çağırayım dedim, o hala yatmamıştı, beraber aşağı indik, Alexander yukarı geldi. Vera’ya telefonun ışığı ile yatağı gösterdi falan ama yok olmadı, beraber misafir yatağına indiler.

Böyle sevimli şey de dehşet saçabiliyormuş demek :)

Böyle sevimli şey de dehşet saçabiliyormuş demek 🙂

Ben de acaba halüsinasyon mu görüyor diye bir kıllandım, sonra halüsinasyonu havale ile eşleştirdiğimi, havalede de bazen ateş olmadığını falan hatırlayıp panikledim. Acili aramayı falan düşündüm. Bizim lisenin kalabalık whats app grubuna yazdım, malum aramızda pek çok ana baba ve de doktor vari Cem uyanıkmış ”bizim kızda gece terörü var böyle, night terror diye internette bir ara” dedi. Böyle şeyleri de internetten aramayı hiç sevmem ama o saatte çaresiz biraz fikrim olsun diye baktım. Neden sevmem çünkü başınız ağrırken kendinizi kanser 4. evrede bulabilirsiniz de ondan. Gereksiz panik. Önce Türkçe sitelerde bir iki baktım. Hiçbir kitabını okumama rağmen sadece sağda solda gördüğüm paylaşımlar sebebiyle bile tüm hücrelerimle nefret ettiğim Adem Güneş efendiye göre dört sebebi varmış, ya ana baba ile kurulamayan bağ, ya travma falan filan. Her endişeli anne gibi ilk panik dozumu aldım. Sonra yabancı sitelere baktım. Adem Güneş’in tersine onlar sebeplerini pek de bilmiyorlarmış. Cahil batılılara bak sen bir Adem Güneş olup annelere dehşet saçamamışlar.

Neyse yabancı kaynaklarda paniğim geçti ama Vera’nın dün gece yaşadığı şeyin gece terörü olduğuna emin değilim. İlk kez başımıza geldi, ağlamadı, hatta çok sakindi, biraz uykusu açılmamış gibiydi evet ama sabah hatırlıyordu. Sanırım kabus gördü. Bakalım tekrarlanırsa doktora danışacağım ama şimdilik beklemedeyim. Sizin oldu mu benzer tecrübeleriniz.

Ayıca Adem Güneş örneğinden yola çıkarak söylüyorum biz bazen çok bokum bir milletiz yemin ediyorum. İşimiz üzüm yemek değil bağcı dövmek.

Görsel şurdan

Önce kocaman plazalarda çalışan işkolik bir avukattım. Yüksek ökçelerim üzerinde ise tam bir “Sosyal Kelebek“. Sonra aşık oldum, Ale’ye… Evlendim… İstanbul’u bıraktım, Bremen’e taşındım. Bir de baktım “Domestik” olmuşum. Sonra ise anne… Vera’nın annesi… Şimdi yeniden hayata karışma zamanı. Ve işte karşınızdayım, iki şehirden Zeynep, anne, kadın, avukat, insan, okur yazar, öğrenmeye aç, seyahate aşık...

Yorumlar

 • Gamze Hildbrand

  Merhaba Zeynep, benim kizim 6 yasinda. Bundan iki yil once Vera nin yaptigini bir kac ay yapti. Bizde orumcekti. Yatagimda orumcekler var diye uyanip yanimiza gelirdi. Sonra bitti. Bu yatagin altinda canavar var , dolapta biri var gibi de goruluyormus cocuklarda. Bir nevi korkulari ile yuzlesme, korkuyu tanima , korkmayi ogrenme vs… endiselenmeden bikmadan bunun bir ruya oldugunu , isigi yakarak gostererek yatagina donup uyumasini Saglamaliymisiz.
  Dedigin gibi turk kaynaklarindan uzak durmak en iyisi. Hele de endiseli bir yapisi olan anneler icin berbat yorumlar. Kolay gelsin. 6 yas gibi rahatliyor bir cok sikintilari 😊. Sevgiler
  Gamze Hildbrand

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   Çok teşekkürler Gamze çok faydalı oldu yazdıkların. Kıyamam onlara ya yazık yavrum bula bula uğur böceğini bulmuş demek korkacak. Ben elime aldığımda korkup alma anne demişti bahçede demek bak korköuş yavrum 🙂 Tekrar teşekkürler 🙂 sevgiler,

   | Cevapla
 • Tuba

  Gece terörü olduğunu sanmıyorum,muhtemelen kabus görmüştür.bizdeki üç yaş yavru da bu aralar bol bol rüya bazen kabus görüyor.gece terörü bizim kız bir buçuk-2 yaş civarı bir dönem yaşadı baya baya şiddetli gerçekleşiyor hatta bi seferinde ben çocuk delirdi galiba diye düşünmüştüm sabahın ikisinde yağmurda dışarı çıkardıktı çocuğu sakinleşsin diye.gece teröründe çocuk etrafından bi haber oluyo siz ne yapsanız işe yaramıyor geçeceği zaman geçsin.ayrıca uzman değilim ama havale de değildir allah korusun çocuğun bilinci açıkmış bildiğim kadarıyla havalede bilinç kapalı oluyor.
  Don olarak gecen geceki kabusumuzu anlatayım da azcık rahatlatayım sizi çocuğum gece anbem ayağımı kesiyor diye ağlıyordu ve tabiki öncesinde olumsuz herhangibir şey yaşamadık, o anda yok annem ben hiç ayağını kesermiyim senin dedim öptüm ayacıklarını sevdim masaj yaptım falan döndü kıçını uyumaya devam etti 😂
  Sevgiler

  | Cevapla
 • Elif

  Zeynep büyük kızım 6 defa havale geçirdi nedenle çok rahatlıkla söyleyebilirim havale değil. Gece terörü hiç değil benim 2 numarada yaşı itibarıyla (2 yaşında) başladı son haftalarda 3 defa yaşadık, yarın doktora gidicez. Gece terörü çok bilinçsiz bir halde uyur vaziyette çığlıklar, ellleriyle, kolları ve ayaklarıyla ittirmeler falan çok korkunç.
  Büyük kuzımda oldu anlattıkların bizimde örümcek ve üst komşu gelecek diye ağlardı🙈 Yukarda oturan alman komşumuza giitik müzik öğretmeniydi tam onun odasının üstüydü çaluşma odası. Komşuyla karşılaştığımızda söyledik bize eve davet etti odayı kızıma gösterdi öikolata verdi viyolonsel ve kemanları tanıttı. Ondan sonra hiç yaşamadık.

  | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir