2 Cities 1 Woman

Fıstık Ezmeli Pırasa Çorbası

Ben bu çorbayı ilk denediğimde kesin çok tuhaf bir şey olacak, yiyemeyeceğiz, başka ne pişirsem acaba diye düşünürken ne kadar lezzetli bir çorbayla karşılaştığıma inanamazsınız. Ale ve Vera da çok seviyor bu çorbayı.

IMG_9679”Hani sen şekersiz besleniyordun, fıstık ezmesi ne alaka kadın” dediğinizi duyar gibiyim. Hemen açıklayayım. Solda gördüğünüz içinde hafif pütürlü fıstık taneleri bulunan, biraz tahin gibi, içerisinde sadece deniz tuzu ve fıstık bulunan bir ezme. Sağdaki de bildiğiniz şekerli fıstık ezmesi. Ben soldakini kullandım, yani şekersiz. Daha evvel verdiğim şu kurabiye tarifinde de bunu kullanmanızı tavsiye ederim. Bir ara kendi fıstık ezmemi yapmayı da deneyeceğim ama şimdi değil 🙂

1 pırasanın beyaz kısmını doğrayıp suda bekletiyoruz ki iyice temizlensin. Normalde bir tatlı patates ama bugün bende olmadığından iki patates, bir tutam pul biber, bir yemek kaşığı fıstık ezmesi ve sebze suyu.

IMG_9680

Sebze suyum kendi imalatım olmadığından toz olanından koydum bir tatlı kaşığı ama onda da şeker varmış. Bunlara takılmayacağız bu sefer dedik ama insan ister istemez bakıyor. Bu elimdekiler bitince yenilerini de almayacağım o halde. Sebze/tavuk/et bulyonlarına/tozlarına da son. Turşudan sonra bu da büyük bir darbe oldu. Eve tam zamanlı bir teyze lazım ki bunların hepsini ev yapımı yapsın bize.

Neyse bu malzemelerin üzerini geçeçek kadar su ekleyip pişirdikten sonra blenderdan geçiriyoruz ve hazır. Fıstık ezmesinde tuz olduğundan ayrıca tuz eklemedim. Fıstık ezmesi var demesem anlamazsınız, o kadar güzel bir çorba.

IMG_9687

Bonus:

Bu da dün yaptığım smoothiem.

 IMG_9681IMG_9682

Marul, salatalık, ananas, keten tohumu, kaju, maydonoz, çimen tozu ve bolca su var. Alkali diyetin ana kuralı sebzeleri çiğ tüketmek. Ve eğer kaçamak yaptıysanız da dengelemek için yanına sebze suyu içmek. Bir önceki gecenin ciplerinin günahını silmek için bir bardak smoothie.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

  • Geri İzleme: 2 Cities 1 Woman

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir