2 Cities 1 Woman

Fırında Etli Biber Dolması

Salı sabahı bisikletime atlayıp, pazardan aldığım dolmalık kabaklarıma eşlik edecek dolmalık biberler almak üzere Türk bakkalının yolunu tuttum. Ömrümde ilk defa biber dolması yapacağım için biraz da heyecanlıydım 🙂 Şimdiye kadar hep istemiştim ama gözümde çok büyüyordu.

IMG_1611

 

Biberlerin bazılarını saplarını içeri iterek bazılarını sap etrafını bıçakla keserek açtım ve çekirdeklerini temizledim. Yıkadıktan sonra da ters çevirip kurumaya bıraktım. Kabakları kenarı tırtıklı ince bir tatlı kaşığı ile oydum.

Buzluktan çıkardığım 150-200 gr kadar kıymaya az bulgur ve az pirinç ekledim. Kendime not: Bir dahaki sefere daha az kıyma ve biraz daha fazla bulgur koyacağım. Taze nane ve maydonoz kıydım, kırmızı toz biber, karabiber, tuz ve zeytinyağı ekledim ve harcı güzelce karıştırdım. Kendime not: Daha bol yeşillik, domates ve baharat koymak her zaman iyidir. Dolma fazlasını kaldırıyor. Ki Tuguna blogunun sahibesi Tugba da kıymasız az pirin ve bol domates ve yeşillikle yaptığını söyledi. Öyle de deneyeceğim.

Sonra biber ve kabakları doldurdum ama ağzına kadar değil. Pirinçler ve bulgular kabaracağı için yer bıraktım. Kendime not: Biraz fazla sıkıştırmışım bir dahaki sefere daha serbest bırakacağım harcı.

IMG_1614

Kabımda yer kalınca iki de domates oyup ondan da dolma yaptım. En son da domates ile kapattım. Dolmaların yarısında gelecek kadar suya domates salçası ve zeytinyağı koyup karıştırdım ve kaba döktüm. Önceden ısıttığım 200 derece (fansız, fanlı olursa 180) fırında 1 saat kadar pişirdim.

Kendime not: Bir dahaki sefere dolmaları yan yatıracağım ve üstleri pişince çevireceğim.

IMG_1631

Instagram’da Mugemmell anneannesinin tavsiyelerini paylaştı sağolsun buraya yazalım ki unutmayalım. ”Biberlerin kapaklarını kapamadan önce pirinci havasız bırakmak için domates kesip bir kapak daha oluşturacaksın ve mutlaka biberin kapağını da üstüne kapatacaksın. Biberlerin üstü hafif buruşmadan fırının kapağını hiç açmayacaksınn. Hatta buruştuktan sonra bile bir 15 dakika daha bekleyeceksin. Fırının sadece alt bölümünü çalıştıracaksın”.

IMG_1632İlk deneme için fena olmadı bence. Ale çok beğendi. Sonraki denemelerimde daha lezzetli yapacağım inşallah. Dün bu deneyimimle mutfakta orta dereceye terfi ettim bence. Sizin tavsiyeleriniz var mı?

 

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Ogrenen Anne

  Tencerede de çok güzel oluyor, hem yanmıyor kararıp buruşmuyor, biberleri dik dik dizip ortasına gelecek kadar salçalı suda pişiriyorsun kapak kapalı. Mutlaka nane olmalı, hatta etlisinde ben kekik de koyuyorum. Bir de bizde zeytinyağlı yemeği de çok yapılır, hafif domates salçası pirinç nane domates tuz karabiber ve mutlaka pişerken limon da konur, hatta mevsiminde bulabilsen can erikle pişirilip, soğuk servis edilir. Afiyet olsun 🙂

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   Tencerede de deneyeceğim Ceren teşekkürler. Kekik de iyi fikirmiş onu da koyacağım bir dahaki sefere. Limonu ilk defa duydum ama harca mı koyuyorsun yoksa pişirirken üzerine bütün mü koyuyorsun sarmaya konduğu gibi? Can eriki de ilk defa duydum ne enteresan* Sizin oralar neresi 🙂

   | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir