2 Cities 1 Woman

Filizler

Malumunuz alkali/sağlıklı beslenme ile çok ilgiliyim. Alkali beslenmede sebze ve özellikle çiğ sebze çok kıymetli. Bunun yanında bir de filizlenmiş sebze ve bakliyatlar çok revaçta. Instagramda alkali diyetle ilgili sadece bir kaç hesap bile takip ederseniz filizlerin önemini anlarsınız. Filizli gıdalar her zaman olduğu gibi benim uzun süredir gözlemlediğim, anlayana kadar uzak durduğum bir konuydu. Geçenlerde Bremen’de bir markette bile görünce konunun önemini bir kez daha hatırladım.

Doğaçlama Lezzetler ile instagramda tesadüfen karşılaşınca Gökçe Hanım’dan rica ettim, o da sağ olsun büyük bir sabırla ve özenle tüm sorularımı yanıtladı. Gökçe Hanım filizlerinden, filizlendirmeden ve kullanım alanlarından bahsetti. Sağolsun iki de tarifini paylaştı bizimle. Daha fazlasını web sitesinde bulabilirsiniz. Sayesinde filizlere olan mesafem azaldı. Yakında benden filiz kullanımlarını bekleyebilirsiniz.

Zeynep: Kısaca kendinizden bahseder misiniz?  

Gökçe Ayça Gündüz (”Gökçe’): Beni en iyi tanımlayan kelime sanırım “merak”. Kendini geliştirmeye, okumaya, öğrenmeye, keşfetmeye meraklı bir insanım. Bu sayede hayatta kendimle, hayatla, insanlarla ilgili birçok şey öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum. 

gokce

İkinci kelimem de “fikir bulma aşığı” olmam. Bu herhalde mesleğimden kaynaklanıyor ya da eski mesleğim mi demeliyim? ☺ Uzun yıllar reklam sektöründe reklam yazarı olarak çalıştım, bir dönem dizilerde senaristlik yaptım. Sonrasında reklam ajansım Kafadengi’ni kurdum. Onaltı yıl boyunca paramı sadece kafamın içindeki fikirlerden kazandım. Türkiye’deki birçok ulusal ve uluslararası markanın büyümesinde, değer kazanmasında benim bulduğum konseptlerin de katkısı olduğunu bilmek beni mutlu ediyor. Şimdilerde ise tüm reklamcılık birikimimi ve fikirlerimi kendi markam Doğaçlama için üretiyorum ve bu beni çok heyecanlandırıyor. Eşim Şafak ve ailem en büyük destekçilerim, onlara da teşekkür ediyorum

Zeynep: Filiz tutkusu ve bunu işe dönüştürme fikri nerden çıktı? 

Gökçe: 16 senelik çalışma hayatımın sonunda sabahları karın ağrısı ile uyanmaya başlamıştım. İşin içinde bir akış yoktu, hep bir şeyleri zorluyordum.  Ben de bu karın ağrısı ile yaşamak yerine durup kendime sordum: “ne yapmak istiyorum, neye ihtiyacım var?” diye. Aldığım cevap, “insanların hayatına değer katan markalar için çalışmak zevkli evet ama insanların yaşamına değen ben olmak istiyorum! İnsanlara faydalı olacak, güzel ürünler üretmek istiyorum” oldu.

filizlergenel

Bu bilgi ile düşünmeye başladım, ne yapabilirim diye. Gıda markaları için çalışmayı her zaman çok sevmiştim. Bu yoldan gitmeye karar verdim. Zaten sağlıklı yaşamaya ve beslenmeye “doğal” bir merakım da vardı. Seyrettiğim programlar, okuduğum kitaplar, takip ettiğim bloglar, denediğim tariflerle yıllar içinde fark etmeden bu konuda kendimi geliştirmiştim. Gıda endüstrisini de bildiğimden mümkün olduğunca işlenmemiş, katkısız, organik yiyecekler yiyordum. Faydalı olduğunu düşündüğüm her şeyi denemiştim. Spor da yaptığım için beslenmeme dikkat ediyordum. Bir de baba tarafım Hataylı, anne tarafım Yugoslav göçmeni. Evde zengin bir mutfak kültürü ile büyüdüm. Haliyle ağzımın tadına düşkün olduğum için yapacağım işte lezzet de önemli bir faktör oldu. 

Düşünme sürecimde insanlara kendilerini iyi hissettirecek, sağlıklarına katkı sağlayacak, gönül rahatlığı ile yiyebilecekleri, tadı da şahane olacak ne sunabilirim diye araştırmaya başladım ve karşıma “filizlendirme” çıktı. Ve tamam dedim işte bu!

Daha önce filizlendirme yapmıştım, ne kadar faydalı olduklarını, lezzetlerini de biliyordum, Filizlendirme emek ve zaman işi. Doğal ve sağlıklı beslenmek isteyen birçok insan var, hatta bu insanlar çoğunlukla benim gibi kadınlar. Onların da hayatlarında üstlendikleri birçok sorumluluk var, çocuk, eş, iş, ev….gibi. Zamanları çok kıymetli. O nedenle istedikleri besleyici, lezzetli ve doğal gıdaları hazırlamak için bu emek ve zamanı harcamaya gönüllü oldum. 

organik bugday filizi

Doğaçlama ve Mikro Herküller böyle doğdu. 

“Doğaçlama” adını hem doğanın sunduğu sağlıklı besinlerden bambaşka lezzetler ve şifalar yaratmak istediğim hem de içimden gelene kucak açarak yaşamayı seçtiğim için koydum. Katı kurallara göre yaşamak yerine spontane yaşamayı, esnek olmayı; ne yapıyorsak zorunluluktan değil sezgimize güvenerek, iç sesimize kulak vererek yapmayı kıymetli buluyorum. Sloganım da bu nedenle “İçinden geldiği gibi…” 

Doğaçlama’nın her iki anlamda da “doğamıza” uygun yaşamamıza katkıda bulunan; yükümüzü, ağırlıklarımızı bıraktırıp hayatımıza spontanlık, oyun ve sürpriz katan bir marka olması en büyük niyetim. Filizler dışında sunmak istediğim daha birçok ürün ve güzel projelerim var, açıkcası kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum. 7,5 aylık doğunca biraz sabırsız olabiliyor insan☺ Biraz da bu yolculuk insanlarla birlikte yoğurulacak diye düşünüyorum, o yüzden herkesten gelecek her türlü geri bildirim, destek ve öneri benim için çok kıymetli…

organikbarbunyafilizi

Zeynep: Biz filizlenmiş patates soğanın zararlı olduğunu bilirdik. Şimdi filizlenmiş bakliyatın çok faydalı, hatta filizsizine göre daha sağlıklı olduğu söyleniyor. Nedir bu işin doğrusu? 

Gökçe: Bakliyat ve tahılların filizlendirilmesi ile soğan ve patatesin filizlenmesi birbirinden taban tabana zıt konular. Filizlendirince bu ufacık gözüken bakliyat ve tahıl tohumlarının içinde bir şenlik başlıyor. Biz su, sıcaklık, nem, havalandırma ve karanlık bir ortam sağlayınca doğa üzerine düşeni yapıyor. Hepsinin içindeki bereket tanrıçası uyanıyor. Her bir tohumun lezzeti yoğunlaşıyor, güçlü aromalara ve zengin besin içeriklerine sahip oluyorlar. İçlerindeki vitaminler, mineraller, enzimler tavan yapıyor. Ayrıca filizlendirme ile kuru bakliyat ve tahıllarda bulunan fitik asitin zararlı etkisi de ortadan kalkıyor. Fitik asit, tohumdaki vitamin, protein ve minerallerin emilimini azaltan bir madde. Bu yüzden vücudumuz bakliyat ve tahılların faydalarından yeterince yararlanamıyor. Filizlendirme ise bize çifte avantaj sağlıyor, daha da yoğunlaşmış, mükemmel bir besin içeriğini vücudumuzda direkt ve kolayca alıyoruz.

20150522_175954 kopya

Bakliyat ve tahılları filizlendirince değerli besinlerin, vitaminlerin, enzimlerin ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Fakat konu patates ve soğana gelince işler değişiyor. Patateste toksik maddeler var. Bu maddeler aslında patatesi böceklerden ya da ona zarar verebilecek diğer şeylerden korumak için, normalde de çok yüksek miktarlarda değiller ama bizim için tehlike oluşturabiliyorlar. Eğer patatesler düzgün saklanmazsa ya da zarar görürlerse bu maddeler patatesi korumak adına yoğunlaşıyor, bu yoğunlaşma daha çok kabukta oluyor. Kabuğunu soyarak bir miktar toksik maddeleri azaltabiliyoruz ama filizlenmiş patateste yumruya da yayılmış olduğundan ne kadar soyarsak soyalım yeterli olmayabiliyor ve zehirlenebiliyoruz. 

Soğanda ise aslında filizlenme dediğimiz şey çürüme. Soğan çürüdüğü için zararlı hale geliyor. Fakat sarımsakta durum farklı, filizlenmiş sarımsak tıpkı filizlenmiş bakliyat ve tahıllar gibi oldukça faydalı. Filizlenen kısmında çok yararlı vitaminler ve enzimler var. Bu arada pratik bir bilgi vereyim, patates ve soğanları ayrı ayrı saklayıp bulundukları kaba ya da poşete bir yeşil elma koyarsanız filizlenmesini engelleyebilirsiniz.

organikmasfasulyesifiliziZeynep: Yanlış şekilde filizlendirilirse zararlı olur diye bir şey var mı? Filizli gıdalarda neye dikkat edilmesi lazım? 

Gökçe: Filizlendirmeyi dikkatli yapmazsanız kokusundan ve tohumların halinden işlerin ters gittiğini anlarsınız, çünkü normalde çok güzel görünür ve doğa kokar filizler. Suyunu geç değiştirirseniz, suyunu yeterince iyi süzmezseniz, hava sirkülasyonu olmayan bir yere koyarsanız, nem fazla olursa, çok fazla tohumu çok küçük alanda filizlendirmeye çalışırsanız sıkıntı olur, küflenebilir, bakteri üreyebilir. O yüzden 8-12 saatte bir suyunu değiştirmeli, iyice süzmeli ve tohumların nefes alıp büyüyebileceği genişlikte kaplar kullanıp havadar bir yerde filizlendirmek gerekir. 

Bir de çiğ sebze ve meyvelerin iyi yıkanması gerekiyor, doğal ya da organik de olsalar salmonella ya da e. koli gibi bakterileri bertaraf etmek için ben mutlaka sirkeli suda 5 dakika bekletip bol su ile durulayıp yiyorum. Filizleri de aynı şekilde yıkayıp yiyebilirsiniz.  

fotograf2Zeynep: Filizlendirme nasıl yapılır? 

Gökçe: Filizlendirmek istediğiniz tohumu 8-12 saat suda bekletin. Karabuğday için yarım saat yeterli, yalnız karabuğday fazla nişastalı olduğu için suda bekletmeden önce iyice yıkayıp nişastasını akıtmanız gerekiyor yoksa yapışkan ve kötü kokulu bir hal alıyor, her su değişiminde de diğer tohumlardan daha fazla sudan geçirin. Karabuğdayı filizlendirmeden direkt pişirecekseniz de yine aynı şekilde nişastasını akıtmanızı öneririm. 

Ardından tohumların suyunu iyice süzüp havadar ve karanlık bir yere -mesela mutfağınızdaki bir dolap olabilir- koyun. Eğer süzgeçte değil de kavanozda filizlendirme yapacaksanız kavanozun ağzında tülbent koyup baş aşağı çevirip hafif eğimli, suların süzülmesine izin verecek şekilde koymalısınız. Kullandığınız süzgecin ya da kavanozun tohumların büyümelerine izin verecek büyüklükte olmasına dikkat edin. Günde 2 ya da 3 kere tohumların kuru ya da nemli olmasına bakarak sudan geçirip süzün. 2 ila 4 gün içerisinde filizleriniz hazır olur. 

organikyesilmercimekfilizi

 

Zeynep: Filizlerin sadece çiğ olarak mı tüketilmeleri gerekiyor?

Gökçe: Filizler çok yönlüler… Çiğ ya da pişirerek yiyebilirsiniz. Mikro Herkülleri, çiğ olarak salatalarına katmayı sevenler var; buharda haşlayıp biraz zeytinyağı ve limonla ara öğün gibi yiyen de; et, sebze yemeklerine ya da smoothie’lerinin içine katan da. Filizlerle salatalardan hamburgere, dip soslardan çorbalara kadar birçok yemek hazırlayabiliyorsunuz. Çok besleyici ekmekler de yapabiliyorsunuz. Sebzeli ya da et dürümlere çok yakışıyorlar. Filizler aynı zamanda hem spordan önce mideyi yormadan hem de sonrasında protein kaynağı olarak yiyebileceğiniz şahane bir seçenek.  Filizleri nasıl yiyebileceğinizi biraz daha ayrıntılı öğrenmek ve tarifleri görmek isterseniz www.dogaclama.com’a bakabilirsiniz. 

Zeynep: Sizin işinizle ilgili biraz bilgi verebilir misiniz bize?

Gökçe: Doğaçlama’nın ilk ürünleri Mikro Herküller, organik bakliyat ve tahıllardan filizleri…

Filizleri üretip İstanbul’da evlere ve iş yerlerine gönderiyorum. Şu anda 7 ürünüm var: Organik nohut, mercimek, karabuğday, buğday, maş fasulyesi, bezelye ve barbunya filizi.

İşe bu filizlerle başladım. Hem araştırdıkça hem de yetiştirmeye başlayınca filizlere olan sevgim ve hayranlığım daha da arttı.

Onlara “Mikro Herküller” diyorum, çünkü hem ufacıklar hem de çok güçlüler. Çok kısa yararlarından bahsetmem gerekirse filizler, yüksek alkali besinlerden. Canlı olduklarından besin, vitamin, antioksidan ve enzim değerleri, kuru bakliyat ve tahıl hallerine göre %800’e kadar artıyor. Kendi kendilerini sindiren enzimlere sahipler dolayısıyla kolay hazmediliyorlar, tabir-i caizse gaz yapmıyorlar, çünkü tohumdan filize dönüştüklerinde aslında sebzeye dönüşmüş oluyorlar. Ete yakın miktarda protein içeriyorlar. Mesela spor yapıyorsanız beslenmenize mutlaka ekleyin, farkı göreceksiniz. Lif içerikleri de yoğun. Uzun süre tok tutuyorlar. Glisemik indeksleri ve kalorileri çok düşük. Diyet yapanlar, kilosuna dikkat edenler için de ideal. Tabi sağlıklı olmalarının yanında çok da lezzetliler!

fotograf1

Bu arada parantez açıp şunu da söylemek isterim. Kelimelerin üzerimizdeki gücüne inanıyorum. Mikro Herkülleri yetiştirirken Dr. Masaru Emoto’nun pirinçlerle yaptığı deneyden ilham aldım. Çalışmanın videosunu www.dogaclama.com da izleyebilirsiniz. Tohumların şifalarını daha da arttırması için filizlendirme yaptığım her kabın üzerine “Seni seviyorum. Sana teşekkür ederim!” yazdım. Günde iki kere sularını değiştirirken de bu sözleri tekrarlıyoruz. Filizlerin bu şekilde vücudumuza ekstra pozitif etki kazandıracağına güveniyorum hem de filizlere şükranlarımı sunmuş oluyorum☺ Paketlerin üzerindeki kalp içindeki “Seni seviyorum. Sana teşekkür ederim!” yazısı da bu anlama geliyor.

İleriye yönelik olarak da 4 yeni Mikro Herkül’ün hazırlığı içindeyim. Bunlar organik kinoa, börülce, fasulye ve kırmızı mercimek filizleri olacak. Filizlerden çok şaşırtıcı ve lezzetli başka ürünler de yapacağım bunlar şimdilik sürpriz olsun. Ama küçük bir bilgi verebilirim çok yakında filizlerin dışında suçluluk duymadan yiyebileceğimiz, şekersiz, unsuz, son derece lezzetli ve sağlıklı tatlılar da sunacağız.

enginarlibezelye2 kopya 2

Göktürk’te Yogaia ile de bir iş birliğimiz olacak, Elif Hanım’a da bu vesile ile teşekkür ederim, kendisi Doğaçlama’ya ilk kucak açanlardan. Eylül ayı itibariyle birlikte güzel çalışmalar gerçekleştireceğiz.

Ayrıca hem filizlerle hem de sağlıklı beslenme ile ilgili bilgi birikimimi paylaşmak istediğim için atölye çalışmaları ve etkinlikler yapmak niyetindeyim. Çocuklara yönelik düşündüğüm eğlenceli ve öğretici çalışmalar da var.

paket

Zeynep: Ürünlerin ömrü ne kadar?

Gökçe: Mikro Herkülleri buzdolabında hava almayacak şekilde kapakları kapalı olarak sakladığınızda minimum 5-6 gün dayanıyorlar. Bir de filizleri göndermeden önce mümkün olduğunca kuru olmalarına dikkat ediyorum. Nemini alsın diye paketlerin içine kağıt havlu da koyuyorum. Eğer çok nemlenmişse kağıt havluyu yenisi ile değiştirerek  filizlerin biraz daha uzun dayanmasını sağlayabilirsiniz.  

Zeynep: Mikro Herkülleri almak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?  

Gökçe: İstanbul’daysanız Mikro Herküllerinizin taze taze kapınıza kadar gelmesi için gokce@dogaclama.com’a e-posta göndermeniz yeterli. Ben size güncel fiyat listemi iletiyorum. Sonra siz bana hangi filizden ne kadar istediğinizi, adresinizi ve telefon numaranızı da ekleyip gönderiyorsunuz. Paketleriniz sipariş verdiğiniz tarihe göre Pazartesi ya da Perşembe günleri kurye ile evinize teslim ediliyor.

Doğaçlama Lezzetler’den Filizli Tarifler

İçimden Geldiği Gibi Salatası

Bu salatayı evinizde hangi salata malzemeleri varsa yaratıcılığınızı kullanarak yapabilirsiniz. Filiz olarak da salataya organik maş fasulyesi, mercimek, buğday ya da karabuğday filizini ekleyebilirsiniz. Ben aşağıdaki malzemeleri kullandım. 

Malzemeler:

Organik buğday filizi, semizotu, roka, nane, fesleğen, deniz tuzu, zeytinyağı, limon

Nasıl yapıyoruz? 

Bu tarifte bıçak kullanmıyorum ki salata malzemelerinin vitaminleri ve antioksidanları azalmasın. Roka, semizotu, nane ve fesleğeni elinizle koparıp yiyebileceğiniz boyuta getirebilirsiniz. Hepsini karıştırıp üstüne bir tutam organik buğday filizi ya da istediğiniz filizden ekleyin. En son zeytinyağı, deniz tuzu ve limon koyun. Limon yerine nar ekşisi ya da balzamik sos da çok yakışır. 

Afiyet olsun! 

20150603_093420 kopya

Şahane-i Simit

Bu simit arası lezzet, çocukların da sevebileceği, hazırlaması kolay, pratik bir tarif. 

Günün her öğününde ailece afiyetle yiyebilirsiniz☺

Nasıl yapıyoruz? 

Yarım simidi ortadan ikiye bölün. Tost makinesinde biraz kızartın. Simitlerin içine likopen alalım diye salça – ben organik salçayı tercih ediyorum- sürün. Ayrı bir kapta keçi lor peyniri –istediğiniz başka bir peyniri de koyabilirsiniz- ile biraz zeytinyağı ve haşhaş tohumunu karıştırıp salçanın üzerine ilave edin. Peynirin üzerine sırasıyla körpe ıspanak, ince dilimlenmiş domates ekleyin. En üste de Mikro Herküllerden maş fasulyesi filizi koyun. Dilerseniz mercimek filizi ya da buğday filizi de koyabilirsiniz. Son olarak da simidin diğer yarısını üzerine kapatın.

Afiyet olsun!

20150725_205754

Gökçe Hanım’a zaman ayırıp bizi bilgilendirdiği için tekrar teşekkür ederiz. Sanırım ben bir salata ve smoothie denemesi ile başlayacağım 🙂 Ayrıca Gökçe Hanım’ın şekersiz ve unsuz kurabiyelerini de merakla bekliyorum. Sizin filizlerle deneyiminiz var mı?

Görsellerin hepsi Doğaçlama Lezzetler’e aittir.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

  • Geri İzleme: Kısa kısa | 2 Cities 1 Woman

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir