2 Cities 1 Woman

Çocukla Evde Tek Başına

Malum haftasonu yine gezmelerdeydik diye geçen hafta Pazartesi Vera’yı kreşe göndermedim. Gündüz biraz ateşi var gibiydi ama iyiydi de. Pazartesi gecesi 3:25’te uyandı ateşle. Uyandığında öyle kötü bir haldeydi ki kusacak sandım. Hemen sarılıp sarmaladım kuzumu sonra da Nurofen ateş düşürücü şurup verdim.

Evet her ateşlendiğinde şurup vermiyoruz ama uyku zamanları ben tereddüt etmeden veriyorum açıkçası rahat uyusun diye. Uyuyup dinlenebilmesi de bir o kadar önemli ama çok ateşi yoksa oyun vakti şurup vermiyorum mesela. Bunu da ek bilgi belirttikten 🙂 sonra anne şefkatiyle 5 dakika nazlandıktan sonra bizimki enerji topuna döndü. Gerçekten döndü.

Bizim yatağımıza almıştık Ale ile aramızda tam iki saat, hiç abartmıyorum zira Vera 7 aylıktan beri gece kesintisiz uyur ama nadir de olsa bir uyandı mı minimum 1,5 saat uyuyamaz, şarkılar türküler söyleyerek aramızda döndü durdu.

154e050b0bf51d0ba0bc68933ed150c9

Sabah Allah’tan Ale’nin 9:00’da evde olması gerekiyordu da çok erken olmayan bir saatte uyanınca biz de onunla uyanmış olduk. Geçen bütün kış Vera sabah en erken 8:00’de uyanırken ben hep Ale’nin alarmıyla sabah 6:00’da uyandım ya. Pinterestte gördüğüm şu alarmdan bulmam lazım. Gerçi bizim yatak su yatağı, Alexander nerdeyse 2 metre kocaman bir adam zaten o yataktan sessiz kalkamıyor. Gerçi ben bile sessiz kalkamıyorum ama Vera bizim odadayken annelik şeysiyle ben baya iyi iş çıkarıyorum. İki saat kıpırdamadan uyuyor numarası yapabilen bir insanım neticede.

bee27a4dd23052f20c0e8c8285e9f7e5

Neyse salı günümüz güzel geçti evde kızçemle. Salı öğlen 11:40 gibi yatmaya götürdüm, çünkü her ne kadar erken uyanmadı desem de Vera için erken bir saatti, gece de uyandığından çok uykusu olduğu bazı günler 11:30 hatta bazen daha erken götürüyorum yatağa. Pazartesi öğlen 3 saat uyumuştur.

Neyse 12:10’da uyudu, saatime baktım o kıpırtıyı gördü birden uyandı ve enerji dolu kitabını okumaya başladı. Neyse ses etmedim bekledim ama fenalık gelince Vera yeter uyu artık dedim uyudu onun üzerine ama 1 saat öğle uykusu için uğraşmış oldum. Öğle uykusu için fazla uzun bir uğraş. Mutant gibi çocuğum kolumun çıtlamasının sesine uyanıyor. tabi hepsi derin uykuya dalana kadar. Ama o arada ölü taklidi yapıyorum resmen. Sonra da bana psikopat muamelesi yapıyorlar bırakayım sese alışsınmış. Zaten bir kişi daha alıştırsaydın sese derse vallahi kafa atıcam. Herkes ne de çabuk unutuyor kendi böyle zamanlarını yahu. Alışmadı işte olmadı, televizyon radyo aynı şey değil. Bizim ev üstün Alman teknolojisi, koca kışı kalorifer 2’de yanarken geçiriyoruz biz öyle bir izolasyon. Bebek telsizi kullanıyoruz öyle ses geçirmez. Dışardan ses gelmiyor. Kapıyı spontan çalan tek kişi postacı o da ikinci kez çalmaz bile. Memleket sesli değil zaten nasıl alışsın çocuk.

Evet bu resim soförümüz Vera'yı İngiltere'deki yatılı okulunu götürüyormuş gibi duruyor biliyorum ama babası bizim sokaktaki kreşe götürüyor aslında:)

Evet bu resim soförümüz Vera’yı İngiltere’deki yatılı okulunu götürüyormuş gibi duruyor biliyorum ama babası bizim sokaktaki kreşe götürüyor aslında:)

Üstelik ben tek başıma ne uğraştım bu çocuğu uyutucam diye yer mi ses yapmak? Psikopatsam da psikopatım kardeşim ses yapmayın işte uyanıyo kızan. Sonra sen uyutacaksan yap istediğin kadar.

Neyse işte 3 saat uyudu sonra Veruş canım. Akşam da uyutacaktım baktım sıkıntısı var burnu akıyor falan kıyamadım onun odasındaki misafir yatağında beraber yattık. Uyudu yarım saat içinde koynumda ben de mest oldum vallahi. Sonra dedim dün gece ikimiz de uykusuz kaldık bu gece yine uyanırsa Ale uykusuz kalmasın ben bu gece Vera ile uyuyayım ama çıkmam lazım odadan önce biraz. Öyle böyle derken bizimki uyandı. Dedim Ale sen git uyut ben geri gelicem. Ale uyutamadı gece 22:00 küsür bir şeye kadar hatırlamıyorum kaçtı. Neyse yatağında uyutmuş ama bebek telsizim bozulduğu için kapısını açık bırakmış. Sabah çok erken işe gidecekti o çıkarken Vera uyandı. 7:20’de. Geç uyudu. Hasta. Ay nasıl mutsuz, nasıl mız mız. Ale ile hemen bir kapıştık tabi kapıyı açık bırakma dedim o da onu eleştirdiğimi düşündü falan. Klasik işte kocası sürekli eleştirildiğini düşünmeyen var mı?

Tatilde ve haftasonu kalede keyfimiz çok yerindeydi, neden? Tatildeyiz diye saldım ama eve döndüğümüzde Vera yatağında uyumuyor, sadece babasıyla uyumak istiyor çünkü baba anne kadar katı değil, gece 21:00’den önce asla uyumuyordu. Benimle olunca ise en geç 20:30’da kendi yatağında uyumuş oluyordu. Dönünce kontrolü ele aldım tabi ama kontrolü ele almak demek herşeyi kendin yapacaksın demek. Yani babalar için neden bu kadar zor anneyi dinlemek ve annenin dediğini yapmak? Blogbabayı okuyor musunuz çok komik yazıyor. O yazınca okurken komik de bizim evde olunca komik gelmiyor işte. Sizin evde de değil biliyorum çünkü Alman Türk bütün arkadaşlarım aynı dertten muzdarip. Bir gün eve dönüyoruz çiçekçiden siz eve gidin ben 5 dakika markete uğrayacağım. Eve girince bezini değiştir, besle, ben gelince uyutacağım dedim. Eve gittim bunların hiçbiri yapılmamış çamaşır asıyorlar 🙂

Ümmüğüme oturmuş Vera ve ben

Ümmüğüme oturmuş Vera ve ben

Neyse öyle böyle öğleni ettik ama düşünüyorum da kreşe verdim diye vicdan yapıyorum ama vermesem de yorgunluktan asabiyet yapıp çocuğa çemkirip ona vicdan yapacaktım muhtemelen ve Ale ile de korkunç bir ilişkimiz olacaktı muhtemelen 🙂

Zira fizyoterapi, direksiyon vs bütün randevularım iptal. Geç iptal ettiğimiz için Alman parasını da çatır çatır alıyor bebeğim. Evde atom bombası patlamış gibi. İkea’dan raf ve Vera’ya mutfak almıştım hanım sesini beğenmiyor diye o evdeyken kuramıyorum da. Her yer dandini biz de ana kız top oynuyoruz falan. Gerçi ben de eğleniyorum top oynarken çok kıkırdıyor benim de çok hoşuma gidiyor.

Ama yine de şu ehliyet belasından kurtulunca evlatçığımı kreşe kesinlikle daha az göndereceğim. Haftada üç gün mesela. Gerçi uzun süredir düzenli gidemedi zaten tatiller falan derken ben de haftada bir gün zaten göndermemeye çalışıyorum falan çok da  gitmiyor zaten 🙂

Bir gün üç dakikalık market yolunu nasıl yürüdüğümüzü anlatayım size 🙂

Foto 1

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Ogrenen Anne

  Zeynepçim sen daha iyi bilirsin ama, bana çok erken öğle uykusuna gidiyormuş gibi geldi, acaba biraz geç yatırsan daha kısalır mı bu 2 saatlik uyutma maratonu? Denedin mi mesela 1’de yatırmayı?

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   canım doğru söylüyorsun ama 11:30 onun rutini değil çok erken kalktığı günler. Yoksa normalde 12:30-13:00 civarı öğle uykusu. Senin dediğini inan herkes söylüyor ama beraber bir kaç gün geçirince anlıyorlar Vera’nın ne kadar uykucu olduğunu. Kaç kere 11:30’da uyudu erken kalktı diye. Uyutmayı bilince hemen uyuyor ama işte ben tutarlı olamadım sallamıyorum artık evde kendi düzenimizde idare ediyoruz başka yerde özellikle ben yalnızcam çok zor oluyor

   | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir