2 Cities 1 Woman

Eninde Sonunda Kurtlu Elmalar Gibi Kusurlarımızla Güzel Olmak Da Yeniden Değerlenecek

Ben küçükken babam her cumartesi pazara gider haftalık meyve ve sebze alışverişimizi yapardı. Bazen ben de katılırdım ona. Yediğim meyvelerde kurt var mı yok mu diye dikkat etmek çocukluk alışkanlığımdı. Sonra pazarda hepsi aynı şekilde ve de mükemmel şekilli elmalar armutlar görmeye başladım. Çocuk aklımla bu şahane görünümlü meyveleri alması için babama ısrar etmeye başladım ama babam bildiğinden şaşmadı.

Uzun yıllarımız bu mükemmel şekilli meyve sebzelerle geçti. Artık salatalık çıkmış lafları kurmaz olduk. Artık herşey her zaman erişilebilir. Hem de en güzel şekilleriyle.

bf800fe5f8376f3080e0c22680e26573

Şimdiyse kurtluya ve şekilsize rağbet başladı. Kusurlu meyve ve sebzenin daha değerli, daha sağlıklı olduğunu biliyoruz. Olması gerekenin, doğal olanın kusurlu olmak olduğunu biliyoruz. Artık üreticiye ulaşmaya çalışıyor, onun mevsimsel ve yöresel, kurtlu ve yamuk ürünlerini almaya çalışıyoruz. Çocukluğumuzda burun kıvırdığımız, ama ucundan kıyısından da yaşadığımız gerçekliği yeniden keşfetmeye çalışıyoruz.

Günümüzün güzellik anlayışını da o geç 80’ler ve 90’larda meyve sebzeye karşı olan tutumumuza benzetiyorum. Sadece güzelliği mi, aynı zamanda modayı da. Herkes farklılığı yücelttiğini söylese de aslında çok azımız gerçekten farklı. Çok azımız farklılıklarıyla mutlu. Herkes aynı boy ve şekildeki elmalar gibi standart bir güzellik anlayışının peşinde. Tüm sistem her mecradan bunu bize dayatıyor.

Biz kurtlu elmaları görmüş ve onlarla, en azından belli bir döneme kadar, büyümüş bir nesiliz. Geleceğe yatırım yapmak istiyorsanız, siz o günleri beklemeden şimdiden kusurlarınıza sahip çıkın, şimdiden onların değerini bilmeye bakın.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

  • Esra

    haklısın elmanın kurtlusu domatesin yamrusu makbul artık…insanlara gelince;ruhsal kusurların bu kadar zirve yaptığı bir çağda fiziksel kusurlar önemini yitirecek ve umarım bir gün herkes ruhunda estetik operasyonların derdine düşecek

    | Cevapla
  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir