2 Cities 1 Woman

Emzirme

Ben Vera’yı bir yaşına kadar emzirdim. Bu benim tercihimdi. Bitirmek de benim ve Vera’nın ortak tercihiydi. İkimiz de memnunduk kararımızdan. O yüzden Vera da hiç şikayet etmedi ve emzirme dosyası sorunsuzca kapandı.

3df5b4b594991b002fba644d97d393b9

Emzirmeyen/emziremeyen annelere de lütfen ama lütfen kedinizi bu sebeple eksik anne hissetmeyin demek istiyorum. Bir “emziriyor musun” sorusunun bile sizi ne kadar yaraladigini biliyorum. Ideal veya mükemmel anne diye bir sey yok. Cocugunu seven her anne iyi annedir benim gözümde.

Vera 4055 gr ve 54 cm doğdu zira babası 1,94. Büyük bebekti yani anlayacağınız. Şurada anlattığım doğum hikayemde de göreceğiniz gibi daha ebe gösteremeden ben kendi kendime emzirmeye başladım ve Vera da sorunsuz emmeye başladı. Sebebi büyük bebek oluşu ve güçlü çene kasları idi elbette. O yüzden sizin bebeğiniz hemen yapamazsa üzülmeyin pes etmeyin.

medela

Biliyorsunuz bebek doğumdan sonra kilo verir ve takip eden iki hafta içerisinde verdiği kiloyu geri alır. Bizim Verushka alamadı maalesef. O yüzden ek gıdaya başladık. Ben önce Vera’yı emziriyordum, sonra mama veriyordum, sonra sağıyordum. Bu şekilde 10 zorlu gün geçirdikten sonra sütüm arttı ve ek gıdayı bıraktık. Yazmasi kolay tabi o kadar zor bir sürecti ki itiraf etmeliyim her seferinde sagamadim bile fakat ona ragmen sütüm artti Allah’a cok sükür.

Medela’nın çiftli pompasını kullandım ve çok memnun kaldım. Doktorum reçete yazdı ve sigorta ödedi eczaneden kiraladığım pompayı. Biberon olarak da yine Medela’nın ucu bildiğimiz bineronlar gibi olmayan ve anne memesine en yakın hissi yaratan biberonunu kullandık. O dönemde bir sorun yaşamadık. Fakat aylaaaar sonra nasılsa sorun etmedi Vera ek gıda kullanayım arada dediğimde yanıldığımı gördüm.

kullandigim biberon buydu

kullandigim biberon buydu

Bu biberonla Vera’nin memeyi kabul etmemesi gibi bir Problem yasamadim.

İlk zamanlar sarılığı olduğu için hemen uyuya kalıyordu. Emzirirken işaret parmağınızın üst tarafı ile (tırnaktan ikinci ekleme kadar olan bölge) çenesinin altındaki yumuşaklığı küçük küçük dürtme bebişi uyarıyor ve emmesini sağlıyor. Yine aynı şekilde parmağın aynı bölgesi ile çeneden kulağa kadar aşağıdan yukarı sıvazlamak da aynı etkiyi yaratıyor.

Açıkçası ilk 40 gün çok zordu. Emmeleri düzesiz oluyor, sürekli emmek istiyor, göğüs ucu yara oluyor ve acıyor. Ben kim ne söylese tatmin olmuyordum eve ebe geliyor, o anlatıyor, arkadaşlarımla konuşup soruyordum, hatta instagramdan ortaya sormuşluğum bile vardı. İnsan sanıyor ki hep böyle gidecek kim ne dese tatmin olmuyordum.

unnamed

Bu sorularin hepsinin cevabi asagida var 🙂

Hastanede hemşireler bana her meme için 20 dakika ideal olan demişti. Ben ona uymaya çalışınca daha kötü oldu. Sonunda anladım ki en doğrusunu ben ve bebeğim biliyoruz. Başkasına kulak asmak sadece daha kötü yapıyor daha iyi değil. İlk 40 gün genelde düzensiz bir şekilde her memeyi yarım saat kadar emiyordu, bazen daha fazla. Düzenli olduğu zamanlar da gündüz üç saatte bir gece dört saatte bir emiyordu.

Çok önemli ara bilgi: ilk zamanlar bebek gece uyanmadan uzun saatler uyuyabiliyor. O zaman en geç beşinci saatte uyandırıp emzirmeniz lazım. İşte ben böyle zamanlarda çok bocalıyordum dört saat ideal dediler ama beşinci saatte uyandırdım bir şey olur mu falan diye amatör korkularını çok yaşadım. Gecenin köründe internetten neler okudum neler. İlk annelik panikleri 🙂 O zamanlar bir de yalnızdım kötü sanıyordum ama meğer iyiymiş. Bir Türk annesi olsaydı başımda muhtemelen asla bir emzirme rutinim olamayacak çocuk başka şeye bile ağlasa sürekli emzirecektim. Gerçi yengem sağolsun doğumda geldi bana yardıma ve 25 gün kaldı benimle doğumdan sonra. Fakat tabi o da evine döndü en nihayetinde ve Vera 25 günlükken kaldık biz el elde baş başta 🙂
Dediğim gibi o zamanlar bunu dezavantaj sanıyordum ama Vera büyüdükçe Türkiye’den uzak olmanın bazen de bir avantaj olduğunu gördüm 🙂

kitap
Size bahsettiğim Aletha J. Solther’in Biliçli Bebek kitabında bebeğiniz her ağladığında emzirirseniz ileride her stres yaşadığında ağzına bir şeyler atıp yeme ihtiyacı olacak ve yeme bozuklukları yaşayacak diyor. Yani o kadar mühim bir konu.

Dediğim gibi ilk zamanlar elbette normal bunlar ama 40 günün sonunda bizim için emme düzene girdi. Herkes için de en kötü ihtimalle üç ayın sonunda düzene girecegini düşünüyorum. Elbette bu da bir tercih, Alman ebelerinin cogu bebegi istedigi Zaman emzirin diyor örnegin. Bu sekilde düsünen anne de cok fazla. Secim tamamen size ait.

40 günün sonunda Vera yanlış hatırlamıyorsam her memeyi 10 dakika emiyordu. Gündüz üç saatte bir emiyordu ama o zamanlar ben çok saate dikkat etmiyordum sanırım. Dört aylık oduğunda kendisi zaten dört saatte bir emmeye başlamıştı. Ya da belki de üç aylıkken çok emin değilim. Ben sadece Tracy Hogg’un önderliğinde saatlerini düzene sokmuştum. Sabah 07:00, 11:00, 15:00, 19:00 idi gündüz emzirme saatlerim. Gece ise Tracy’nin önerdiği rüya ögünü yani 11:00’de yatağından alıp uyandırmadan emzirmeyi çok yapmadım ben. Yapınca da çok büyük değişiklik olmadı sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam yapmadığımda gece 1:00 civarı uyanıyordu yapınca da daha geç de olsa uyanıyordu bir kez daha o yüzden yapmıyordum galiba. Neyse bir süre sonra sabah 05:00 civarı uyanıp emmeye başladı.
7 aylığı geçtikten sonra da gece uyanıp emmeyi kendiliğinden bıraktı.
Dediğim gibi ilk 40 gün en zoru. Sonrası artık en azından emzirme açısından o kadar zor değil.
Saatli emzirdiğiniz zaman çocuğun uykusu gelip ağladığında aç olmadığını biliyorsunuz ve boşu boşuna meme bağımlısı yapmıyorsunuz. Emzirmeden sonra aktivite zamanı ki bu ilk zamanlar beş dakika falan. Sonra uykusu geliyor ama ilk dört ay hiçbir zaman uzun gündüz uykusu uyumadığı için yarım saat uyuyup uyandığında biraz eyliyordum sonra mızmızlanınca biliyordum ki hala uyumalı tekrar uyutmaya çalışıyordum ki genelde yarım saat aralıkla iki kez uyuyordu Vera sabahları. Öğleden sonrayi hatırlayamadım 🙂

İşin özü bu rutin oluşturma harika bir şey dostum. İlk zamanlar benim gibi panik olmamaya çalışın hepsi geçiyor. Sütünüz yetmiyorsa da bu bir süre sonra ortaya çıkıyor zaten. Cocuk ya Kilo almiyor ya aclktan cok fazla agliyor.

el

Bir gece ben çok yorgun olduğum için Ale yani eşim beni uyandırmamış. Bir partiyi mama ile geçirmiş. İlk günlerde oluyor bu. Ben nasıl duymadım ağladığını bilmem, normalde mümkün değil ama Ale’de diye güvenip uyudum belki de neyse ben gece boyunca emzirmeyince sabah ateşler içinde meme ağrısı il euyandım. Bildiniz, süt düğümlenmesi. Garibim bana iyilik yapmak isterken hasta etti diye çok üzüldü ama baştan görmemiz iyi oldu belki de başımıza gelince sonra çok dikkatli olduk.
Rossman’dan aldığım kirmizi isikli lambayi tutarak masaj yapıyordum. Ayrıca duşta sıcak suyun altında da masaj yapıyordum. Ve işte böyle zamanda sürekli bol bol emzirmek çok önemli.
İlk 40 gün her istediğinde sürekli emzirmek de sütün artması için çok faydalı. Emzirme kampi denen süt artirma faaliyetini ben bilincli olarak yapmadim ama Vera’nin önderliginde olagan bir sekilde yaptigimi farkettim. Dedigim gibi ilk 40 gün ne Zaman isterse emzirdim ben ve bazi günler nerdeyse tüm gün emdi. Onlar da emzirme kampi oldu iste.
Fakat gerek yokken durduk yerde sağmak da bebeğin ihtiyacından fazlası olduğundan süt düğümlenmesine yol açabiliyor.

Bir de süt yapimina en cok fayda saglayan sey su. Bol bol su, hatta emzirirken de bol bol su icmek lazim. Yemek olarak cok ozel seyler yemedim hatta ilk dört ay cok ötü beslendim. Dedigim gibi Vera 25 günl+kken yalniy kaldim ben e uyun bir süre yemek yamadim. Aralik ayini noel kurabiyeleri ile gecirdigimi cok net hatirliyorum. O yüden yemege cok da fazla takilmayin bence.

Ilk zamalar anne kendi ic sesini duyuyor ama dinlemeli mi dinlememeli mi karar veremiyor. Bir hemsire cikip meme basina 20 dakika ideal deyince vardir bir bildigi diyor ama olmadigini görüyor. Bakmayin ben deli danalar gibi herkesi soru yagmuruna tuttum ama en sonunda hep burnumun dikine gittim. Iyi ki gitmisim. Siz de oyle yapin cünkü bebeginiz ve sizin icin en dogrusunu sadece siz biliyorsunuz.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

  • aslı gültekin

    emzirme ile ilgili bu yazı çok güzel. emzirme ile ilgili yaptığım bir sürü yanlışı farketim.Yazıdaki en güzel bölüm ise hiçbir uyarıyı dikkate almayıp burnun dikine gidip vera ile birlikte karar vermek.sonuçta her bebek farklı bir karakter.önemli olan birbirinize uyum sağlayabilmek.gece emzirmelerini bitirebilmek ve deliksiz bir uyku için darısı başıma diyorum 🙂
    ve kesinlikle katılıyorum Türkiye de olsan bu kadar rahat kendi kararlarını veremeyecektin

    | Cevapla
  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir