2 Cities 1 Woman

Düzen Sanatı

Japon Marie Kondo’nun The Life Changing Magic of Tidying kitabını aldım çünkü ben toplu olamıyorum. Olmuyor. Ve çok toplu olduğunuzu sananlar, size diyorum, siz de bu kitabı okuduğunuzda göreceksiniz ki aslında düzenli değilsiniz.

Kitap bu anlamda mucize gibi evet. Bize bir sır veriyor. Kendisini bayıla bayıla okurken kitaplar ı derleme toplama bölümüne geldiğimde, kadının kitapları yırttığını okuyunca bana bir nefret geldi. Hayır kitaplarınızı yırtın demiyor ama bir dönem yapmış bunu. Sadece saklamak istediği kısımları yırtmış. Gerizekalı. Devamını okumadım kitabın.

IMG_9660

Kendisine bir gram saygı duymadığım insanın kitabını okumaya devam edecek değilim. Vera bilmiş de karalamış bu kitabı.

Fakat kadın bize bizim bilmediğimiz bir şey söylüyor. Şimdi biz artık sahip olmak istemediğimiz eşyaları veririz, atarız falan ama o eşya kalabalığı bir türlü bitmez ya, işte ona çözümü muazzam. Yani kadın öz olarak bize şunu söylüyor seni mutlu etmeyen eşyaları ver/at. Yani efendim çok pahalı tasarımcı marka o deri ayakkabını vermeye kıyamıyorsun ama giydiğinde de bir türlü olmuyor, beğenmiyorsun. İşte onu saklama.

Kadının yöntemi başarılı. Kıyafetlerininin hepsini dolaplardan çıkar ve yere yığ. Dolapta bakarak yapma bunu. Eve yığ hepisini bir araya. Eğer çok fazlalarsa sadece üstlerle başla mesela. Bütün t shirt, gömlek, bluz, kazak, hırka vs topla hepsini bir araya. Bir kere ne kadar fazla oldukları seni şaşırtacak. Sonra beğenmediklerini değil, beğendiklerini ayır. Sadece onları bırak. Gerisini de ihtiyacı olan birine ver, sat artık ne yaparsan. Ben bu yönteme hala başlamadım. Ama şimdiye kadar bile o kadar çok eşya verdim ki anlatamam. Şunu yapsam daha ne kadar gidecek kim bilir. Zaten dolabımızdki kıyafetlerin sadece %20’sini giyiyoruz. Gerisi öyle duruyor.

IMG_9752

Sadece kıyafetler değil evdeki her eşya için geçerli bu durum. Ben mesela uzun süredir mutfakta da basitleşmeye gidiyorum, ama hala çoklar.

Oldum olası hep çok kıyafet veren bir insan oldum ama sadece gerçekten beğendiklerimi, bana keyif veren, içinde iyi hissettiklerimi tutmak başka bir vizyon verdi bana. Bir süredir sağlıklı beslenme yanında hayatımın her alanında da detox yapmaya çalışıyorum. Dediğim gibi aslında tam olarak başlamadım ama sadeleşme niyetine girdim. Normalde ayırdığımdan daha fazla eşya ayırdım. Devamı da gelecek. Sizi de bilgilendireceğim.

Eşyalardan kurtulduktan sonra nasıl yerleştireceğiniz hususunda da tavsiyeleri var. Youtube’da aratırsanız videolarını göreceksiniz.

Bu yöntemi uyguladığımda gelişmeleri sizinle burdan paylaşacağım. Minimalist bir ay hastagiyle  de detox yaparız belki 🙂 Çünkü bu sadeleşmenin hayatımızın kalitesini artıracağına inanıyorum. Makaleler var rahmetli Steve Jobs ve Marc Zukenberg her gün aynı şeyleri giyiyorlar böylece ne giyecekleri ile zaman ve enerji harcamıyorlar diye. İşte bunun gibi. Tamam ben size hepimiz her gün aynı şeyleri giyelim demiyorum ama sadeleşmek bakımlı ve süslü hayatımıza devam edemeyeceğiz anlamına gelmiyor. Sadece daha az tüketeceğiz, hayatımızda bize yük yapan eşyalarımızdan kurtulup daha özgür bir hayat yaşayacağız.

Not: Mavala ojeler çok güzel. Ruj da Rossmann’ın kendi markası Rivel de Loop’un ruju. Hem test sonucu çok iyi, yanı zararsız, hem de çok ucuz. Rossmann Türkiye’de de var bildiğim kadarıyla.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Hülya

  Hahahahahahaha çok güldüm Zeynep yırtma konusuna.
  Ben de detox’dayım ne gereksiz şeyler biriktirmişiz. Kıyafetleri epey eledim, makyaj malzemelerine geçtim şimdi de. Az ve öz olsun.
  Parayı başka şekilde tüketmek istiyorum artık. Hala da şık ve bakımlı olabiliyorum 🙂

  Güzel yazı olmuş, eline sağlık.

  | Cevapla
 • Özlem Varli

  Harika bir yazi daha:)))biz esimle minimalist olmak icin caba sarfediyoruz ve biraz basariyoruzda..özellikle ev esyasi konusunda..doldurmuyoruz öyle heryeri:)tavsiye ederim az esya az toz kolay ve cabuk temizlik:)ve baska seylere daha cok vakit kaliyor…bisiklet gezme tozma vs…diger tüm alanlardada cabamiz sürüyor…az yemeyide basarirsak oldu bu iş…mutlu günler…

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   kesinlikle. Biz de doldurmayı sevmiyoruz ama daha büyük evden taşınınca ve çok eşya vermemize rağmen hala doluyuz. Daha büyük bir ev baktığımız için de herşeyi de vermiyoruz ama benim de çabalarım bu yönde. Umarım başarabilirim 🙂

   | Cevapla
 • Geri İzleme: Nasıl Daha Düzenli Olurum? | 2 Cities 1 Woman

 • Geri İzleme: Sadeleşmek | 2 Cities 1 Woman

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir