2 Cities 1 Woman

Çocuklarda Mastürbasyon

Biraz da tabu konulardan bahsedelim. Bahsedelim ki çocuklarımızın sağlıklı cinsel gelişimleri olsun. Bahsedelim ki yeni nesillerle başka Özgecanlar olmasın diyeceğim ama bu dediğime kendim bile inanmayacağım. Ben çok üzgünüm, yaşama, insanlığa dair inancımı, iyimserliğimi muhafaza etmekte zorlanıyorum. Ama muhafaza etmek zorundayım, zorundayız, kendimiz için değilse bile çocuklarımız için.

Ben bu konuda uzman olmadığım için Aletha J. Solter’in Bilinçli Bebek kitabından faydalandım. Elbette kitabı alıp okuyabilirsiniz ama alamayacak, okuyamayacak olanlar vardır belki, ve belki onlara bir faydam dokunur. Kitabı okusa da bile bu konu hakkında düşünmeye bile utanacak olanlara bir ilham olurum belki.

Bebekler/çocuklar bezleri çıkarıldığında cinsel organlarına dokunarak veya oyuncaklarını cinsel organlarına bastırarak mastürbasyon yaparlar. Bu normal midir? Peki ebeveynler ne yaparlar, daha doğrusu ne yapmalıdırlar?

Uzmanlar diyor ki kendi kendini uyarmanın iki aşaması vardır. Birinci aşama 2,5-3 yaşına kadar süren keşif aşamasıdır. Bezleri bağlı değilken cinsel organlarını rastgele ellerler, bu durum hoşlarına gider ama tesadüfidir.

İkinci aşama ise 2,5-3 yaşından sonra başlar ve birinci aşamaya göre daha ritmik ve daha heyecanlıdır. Yani tesadüften biraz daha fazladır.

Aletha J. Solter ”Bilinçli Bebek” kitabında diyor ki, ”Cinsel organlarla oynamak ve arada sırada mastürbasyon yapmak normal, sağlıklı gelişim göstergeleridir. İlgi çekici bir araştırmada, anne çocuk ilişkisinin daha iyi olduğu durumlarda cinsel organlarla oynamanın daha çok görüldüğü ortaya çıkarılmıştır. İlişkinin sorunlu olduğu durumlarda ya da yetimhanedeki bebeklerin durumundaki gibi hiç olmadığı durumlarda, bebeklerin cinsel organlarıyla daha az oynadıkları saptanmıştır. Bebeğin ilk yılda cinsel organlarıyla oynamasıyla başlayan normal cinsel gelişim için sevgi dolu bir anne figürüne ihtiyaç vardır.”

b9345a55234cb4f3572ce4a4c6371e00

Görüldüğü üzere bebeklerin/çocukların mastürbasyon yapması normal ve sağlıklı bir durum. Yani aslında utanılması değil, gurur duyulması gereken bir durum.

Fakat aşırı mastürbasyonun bir cinsel istismar göstergesi olabileceği uyarını da gözardı etmemek lazım. Yine Aletha J. Solter aynı eserindeki diyor ki ”Çocuk uygun olmayan bir şekilde okşanmışsa, istismardan doğan gerilim ve kafa karışıklığını çözmek ve durumla başa çıkmak için doğal olarak uyaranı yeniden oluşturacaktır.

Sık mastürbasyonun bir başka sebebi de stres olabilir. Parmak emme gibi, mastürbasyon da stresle başa çıkabilmek için başka bir yöntem olabilir. Solter bu durumda şunu tavsiye ediyor ”Çocuğunuz sık sık mastürbasyon yapıyorsa, bu davranışına ilişkin yorumda bulunmanın yararı olmaz, tıpkı parmak emme konusunda yorumda bulunmanın bir yararı olmaması gibi. Bunun yerine hayatında stres ya da kaygıya neden olan faktörleri ortadan kaldırmaya çalışabilir, ….. ağlayarak ya da öfkelenerek birikmiş duygularını boşaltmasına yardımcı olabilirsiniz”.

Şunu akılda tutmakta büyük yarar var ki çocuğunuza kızmak, öfkelenmek onun mastürbasyon yapmasını engellemeyecek. Bilakis ileride cinsel sorunlar yaşamasına sebep olacak. Cinsel organına dokunduğu için cezalandırılması cinsellik konusunda bir açlığa ya da duygu baskılanmasına yol açabilir.

Aletha J. Solter diyor ki ”Cinsel sapmalar genellikle ilk yıllarda, bedenin masum keşfi döneminde yaşanan acı verici deneyimlerin sonucudur. Örneğin, mastürbasyon nedeniyle dayak yemenin olası bir sonucu, cinsel zevkle acının, sadomazoşistik bir şekilde ilişkilendirilmesidir. Bunun nedeni, kişi acı deneyimin tetiklenmesiyle yeniden canlandırılma eğiliminde olmasıdır…….. Yine de cinsel sapmaların cinsel tacizden de kaynaklanabileceğinin bilincinde olun. Çocuğunuzun cinsel organlarına dokunmasına izin vermek sizi utandırabilir. Belki de mastürbasyonun kötü olduğuna inandırılmıştınız ve kendi bedeninize dokunduğunuzda dikkatiniz dağıtılmış, azar işitmiş ya da cezalandırılmıştınız. Kendi çocukluk anılarınızı keşfetmek, çocuğunuza karşı ana babanızın size gösterdiğinden daha kabul edici bir tutum takınmanıza yardımcı olabilir”.

Bir kaç gündür anneler oğullarınızı düzgün yetiştirin diye bir söylem almış başını gidiyor ya, hani mesele yine kadınların üzerine yıkılıyor. Bakın yukarıda yazdıklarımız ışığında mastürbasyon yapan çocuğu annesinden çok babasının cezalandırma olasılığı bana daha fazla gözüküyor. Neyse uzman olmadığım konularda gereksiz yorumlar yapmayayım ama sonuç olarak sağlıklı nesiller yetiştirmek için sağlıklı davranışlara sahip olmalıyız. Anne, baba, teyze, amca farketmez, tüm toplum olarak.

Allah hepimizin çoluğunu çocuğunu korusun, iyi insanlarla karşılaştırsın. Özgecan’ın zavallı annesine de sabır versin. Dün gece yatağa yatarken bunu diledim sonra da dedim ki ne sabrı, kadın bir daha mutlu olabilir mi ki şu hayatta. Allah’im sen yardım et.

Kaynak: Aletha J. Solter, Bilinçli Bebek, Doğan Kitap, 3. Baskı

Foto şuradan

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir