2 Cities 1 Woman

Çocuk Beslenmesine Giriş

Uzman Psikolog ve Beslenme Uzmanı Ceylan Bakkalbaşıoğlu Sensin yeni yazısı ile bizlerle.

Çocuk beslenmesinin yeri ve önemi çoğumuz için büyüktür dolaysıyla beslenme literatüründeki yeri de ayrı ve önemlidir.

Çocuk gelişen, değişen bir bireydir. Büyüme ritmine göre ihtiyaçları farklıdır ve her çocuğun beslenme alışkanlıkları ve yemesi gereken oranlar değişkendir. Çocuğun ihtiyacına göre ve tabi ki ailenin yemek alışkanlıklarına göre bir menü hazırlamak en ideal beslenme yöntemidir.

Temel prensip protein, sebze-meyve ve mineral ve karbonhidrat alımını doğru dengelemekten geçer. Sebzelerin vücudumuza olan yararları birçok vitamin, mineral ve antioksidan içermeleridir. Sebzelerin yanında meyveler de beslenmemizde çok büyük bir rol oynar. Meyveleri çiğ olarak yediğimiz için antioksidan değerlerini hiç kaybetmeden vücudumuza almış oluruz. Günde bir meyve yemek yeterlidir.

IMG_4897

Protein ise vücudumuz için olmazsa olmazdır. Protein diğer gıdalar gibi vücutta depolanmaz, o yüzden günde en az iki öğün protein bakımından zengin gıdalar tüketmekte fayda vardır. Gelişen büyüyen çocuklar için ise vücudun yapı taşıdır çünkü yeterli miktarda protein almazlarsa kas kaybı yaşayabilmektedirler.

Süt ve süt ürünleri de güçlü protein kaynaklarıdır. İçeriğinde bir çok mikro besin grupları vardır. Sağlıklı yağ tüketmek hem hücrelerimiz için hem de enerji kaynaklarımız için önemlidir.

Karbonhidrat alımı da gelişen bir çocuk icin önemlidir ancak unutmamak gerekir ki insan vücudu günlük olarak ortalama 80 gram karbonhidrata ihtiyaç duyar. O yüzden bu oranı doğru besin gruplarından almak önemlidir. Ve son olarak sudan bahsedelim. Vücudumuzun yüzde yetmişinin sudan oluştuğunu düşünürsek günde en az 1,5 litre su tüketmek sağlığımız açısından faydalıdır.

IMG_5019

Doğru ve sağlıklı bir menü hazırladıktan sonra geriye beslenme dinamiklerinizi destekleyecek alışkanlıklar edinmek kalıyor.  

  • Yemek saatlerinizin düzenli olmasına özen gösterin ve mümkün olduğunca sofraya ailece oturun.
  • Çocuğunuzla aynı yemeği yemeğe çalışın.
  • Çok ciddi sağlık sorunları yoksa kişiye özel menüler geliştirmeyin.
  • Çocuklarınızın alışveriş, pişirme ve sofrayı kurmada yardımcı olmasına izin verin.
  • Çocuklarınıza küçük porsiyonlarda yemek sunun, bitirebilme ve tekrar isteyebilme becerisini destekleyin.
  • Yeni besin denemesinde çocuklarınıza destek olun. Kırıcı, zorlayıcı, tehditkar olmayın.
  • Ana ve ara öğün yemeklerinde çocuğunuzun fikrini alın. Seçenekler sunun.

Afiyetle…. Bir sonraki yazida cocuklar ve abur cuburlarin cazibesi var.

Ceylan’ın diğer yazıları için buraya tık tık

Ceylan Bakkalbaşıoğlu Sensin’i sosyal medya hesaplarından takip etmek isterseniz

instagram twitter / Facebook 

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir