2 Cities 1 Woman

Çocuk Aşkı Askıya Alır

Evlilik aşkı öldürür mü? Aşkın ömrü 3 yıl mıdır? Çocuktan sonra hayat var mıdır? Çocuk aşkı öldürür mü? Yumurta mı tavuktan…

Cevabı veriyorum hiçbiri. Çocuk aşkı askıya alır.

Aşkın öleceği varsa herhangi bir sebepten ölür zaten. Ama evlilik aşkı öldürmez. Hatta bence daha da alevlendirir. Aşkın ömrü üç yıl değildir. Üç yıldan sonra daha bile güzel olur. Evet evlilikten sonra, bir kaç yıldan sonra bazı şeyler rutine girer ama bu aşkın öldüğü anlamına gelmez. Evlenmeseniz de ilişki bir süre sonra rutine girer. Heyecan azalır bazen. Bazen tutkunun azaldığı dönemler de olur. Ama ilişkiler de hayat gibidir. İyi günleri de vardır, kötü günleri de. Zaten kim ömür boyu kalp çarpıntısıyla yaşayabilir? O heyecana can mı dayanır 🙂

Aşk bir zaman sonra biraz değişir. Ama bu sandığınız gibi olumsuza bir evriliş değildir. Olumluya evrilir. O rutin sandığınız şey bazen huzurdur, bazen güvendir, bazen sevgidir.

1c7d050dd1907cc869d787bfa2717c1c

Çocuktan sonra da aşk ölmez. Lakin can cekiştiği dönemler olur. Bazen birbirinizi sevdiğinizi unutursunuz. Zaten çoğu zaman günü kurtarıyorsunuzdur.

İlişkiyi canlı tutmak için kadın dergilerinin verdiği öğütler de kar etmez. Ay onların öğütleri kimin işine yarar ki zaten?

Bunlar zor dönemlerdir. Herkes yorgun, herkes uykusuzdur. Çocuğun peşinden koşmaktan kendini bile görmezken, sevgilini nasıl göresindir? Bazen sinirini atacak kimse olmadığı için, bazen çocuğa kızamayacağın için, bazen o işe gittiği ve  sen onun bir hayatı var zannettiğin için, bazen çok sesli yürüyüp parkeleri çatırdattığından çocuğu uyandırmasından korktuğunuz için, bazense sebepsizce sevgiline gıcık bile olursun. Bazen boşansan bile umrunda olmayacağını sanırsın.

Sonra böyle bir an olur, bazen bir dokunuş, bazen omzunda bir el, bazen bir sarılış, bazen bir bakış, bazen bir öpüş, bazen bir söz, bazen bir sevişme, neyse ne? Kılvımcımlar çakar yine. Şaşırırsın, ”a aa bitmemiş” dersin, ”ay canım kıyamam” dersin, ”ne kadar da aşığım hala” dersin, ”ne kadar da tutkuluyuz” dersin. İşte o zaman anlarsın, ölen bir şey yok. Hala birbirinize çok aşıksınız. Sadece yorgunsunuz.

Yanisi bebek isteyen arkadaşlarım korkmayın, yanisi yeni anne olmuş arkadaşlarım, hepsi normal, geçecek 🙂 ya da dönem dönem değişecek 🙂

Foto şurdan.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Hilal

  Bir dokunuş, bir omza el atma paragrafına kadar yazılanlara çok katılıyorum 🙂 devamını bekliyo olucam, napalım mecbur beklicez şimdilik 😀

  | Cevapla
 • Ogrenen Anne

  Askıya alınıyor sözüne dahi katılmıyorum! Hani herkesin “ay çocuk çok zor” diyip 2-3 tane doğurması gibi, hiç de ölmüyor daha da güzelleşiyor. Onu çocuğuyla izlerken aşık oluyorum, o beni hamileliğin son günü bile çekici buluyor, daha ne olsun?! Çocuktan sonra ilişki tabii ki değişecek ama kalitenin değişmesi çocuğa falan bağlı değil, direkt çiftlerin aktif çabasına, niyetine bağlı. Bir “ekip olmak” anlayışı yoksa, o ilişki ilk dalgada sarsılır, bu ister çocuk olsun ister kayınvalide olsun ister kaşının üstünde gözün var olsun.. Ha bu arada çocukla simbiyotik ilişkiye girip kocayı hatta kendini unutanlar ayrı hikaye tabii.. Ama benim kişisel görüşüm; hiç azalmadık biz, arttık bile!

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   Ben azaldığını söylemedim ki. Hatta eski yazılarımla doğumdan sonra Ale’ye daha da çok aşık olduğumu yazdığım zamanlar var. Vera aramızda uyurken kalkıp onun tarafına yatıp ona sarıldığım zamanlar var. Sonra yorgunluk başıma vurdu ben de onun başına vurdum 🙂 söylemeye çalıştığım sadece, çocuk yüzünden değil ama çocuktan sonra insan daha yorgun oluyor daha sinirli daha az toleranslı olabiliyor. En azından benim tecrübemde böyle. Etrafımdaki pek çok arkadaşımda da. İşte böyle zamanlarda insan o sevgisinin azaldığını sanıyor ama korkmayın o sadece yorgunluk azalmıyor diyorum.

   | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir