2 Cities 1 Woman

Büyüme Atakları

Büyüme ataklarına daha önce kısaca şurada değinmiştim. Bu kitabın daha fazla ilgi ve alakayı hakettiği muhakkak. O zaman yazdığımda gelen yorumlardan öğrendim ki, kitap Türkçe’ye de çevrilmiş. Bana kalırsa alıp okumalısınız. Vera büyürken bu kitap benim hep elimin altındaydı. Artık ihtiyacımız kalmadı, biz önümüzdeki ”trouble two”lara bakalım. Fakat küçük bebeği olanlar ve kitaba erişimi olmayanlar için kısaca bahsetmek istiyorum.

Bazı günler ve hatta haftalar var, bebeğiniz farklı davranmaya başlıyor, sizi çıldırtacak kadar yoruyor, noluyor yahu diyorsunuz, hah işte, muhtemelen bir büyüme atağı dönemindesiniz.

Ben ne zaman ”ay kesicem kendimi’‘ desem, dur bir dakika deyip koşup kitaba baktım, bingo, büyüme atağı dönemindeyiz. Tarihler üç aşağı beş yukarı oynasa da tutuyor.

Hetty van de Rijt ve Frans Plooji oturmuşlar ve bir araştırma yapmışlar. Bakmışlar ki bunlar bütün bebeklerde hemen hemen aynı tarihlere denk geliyor, bir de liste yapmışlar. Diyorlar ki, bebekler büyürlerken, bazen biraz fazla büyürler, bazen fiziksel, bazen de beyinsel. Hatta bir günde çocuğun büyüdüğünü görürsünüz bazen. Yeni bir beceri kazanırken, yeni bir şey öğrenirken, onların da canı yanar. Zor bir dönemdir. Büyüme sancısı deriz ya, işte o. İşte bebeğinizin bu dönemde olduğunu bildiğiniz zaman, biraz rahatlarsınız. Benim için öyle oluyordu, evet Vera bu aralar mız mız ama sebebini biliyorum, geçecek, sıkıntılı dönemi, o yüzden sakin kalmalıyım derdim. Ve hakikaten de insanın sakinleşmesine yarıyor. Özellikle de diğer annelerin de aynı şeyleri yaşadığını okumak iyi geliyor.

IMG_0021

Kitaba göre 10 adet büyük büyüme atağı dönemi var.

 1. 4,5 – 5,5 haftaları arası, 5. hafta en kötüsü, 6. hafta en iyi zamanı 🙂
 2. 7,5 – 9,5 haftaları arası, 8. hafta en kötüsü, 10. hafta güneşli 🙂
 3. 11,5 – 12,5 haftaları arası, 12. hafta en kötüsü, 13. hafta güneşli
 4. 14,5 – 19,5 haftaları arası (Evet biliyorum artık uzamaya başladı), 17. hafta en kötüsü, 21. hafta güneşli
 5. 22,5 – 26,5 haftaları arası, 26. hafta en kötüsü
 6. 29 ve 30 uncu haftalardaki huysuzluğun sebebi büyüme atağı değil bebeğinizin mesaefeleri öğrendiği, annenin yürüyüp uzaklaştığını öğrendiği zaman, 31. hafta güneşli
 7. 33,5 – 37,5 haftaları arası, 36. hafta en kötüsü, 39. hafta güneşli
 8. 41,5 – 46,5 haftaları arası, 44. hafta en kötüsü, 49. hafta güneşli
 9. 50,5 – 54,5 haftaları arası, 53. hafta en kötüsü, 58. hafta güneşli
 10. 59,5 – 64,5 haftaları arası, 61. hafta en kötüsü, 66. hafta güneşli
 11. 69,5 – 75,5 haftaları arası, 72. hafta en kötüsü, 79. hafta güneşli

Bir de bir yaş civarında bebeğiniz yürümeye başladığında veya hemen öncesinde, ki Müge bana bebeklerin yürümesinin yetişkinlerin ip üzerinde yürümesi gibi olduğunu söylemişti, yani bebekler için o kadar korkutucu ve zor bir dönem ki yürümeye başlaması, o kadar olur :). O yüzden bu dönemde de ekstra kucakçı ve huysuz oluyorlar. Düşünün ki biz de iş değiştirdiğimizde, yeni bir şehre taşındığımızda vs ne kadar zorlanıyoruz ilk zamanlar, bir de hayata yeni gelmiş, herşeyi sıfırdan öğrenen bu minnakları düşünün. O yüzden acı çekiyor, zorlanıyor ve hayattaki en güvendikleri kişi olan annelerini yanlarında istiyorlar. Bize de onlara destek olmak düşüyor, biz de zorlanıyoruz ama yetişkin olan, olgun kalması gereken bizleriz.

Sonra bir bakıyorsunuz ki bütün bu dönemlerin hepsi geçmiş, sizi görünce kollarınıza koşan minicik bir insan olmuşlar.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • Şeniz Yücel

  Merhaba

  Atakları birer hafta geriden yazmışsınız sanırım. Mesela:
  8.atak 50,5-54,5.haftalarda
  9.atak 59,5-64,5.haftalarda
  10.atak 70,5-76,5. haftalarda olur.

  Bilginize

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   tam hatirlamiyorum ama hem fiziksel hem de mental idi sanirim. Kitapta spesifik simdi susu buyuyur gibi aciklamiyordu bebekler buyuyur ve her buyuduklerinde buyume sancisi cekiyorlar. Mantik bu aslinda.

   | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir