2 Cities 1 Woman

Brüksel Lahanasının En Güzel Hali

Yılbaşı menülerini hala belirlemeyenler için iki tarifim var. Ana yemeklerin leziz yancısı brüksel lahanası. Brüksel lahanası leziz olur mu ayol dediğinizi duyar gibiyim. evet oluyor.

Lezzetli ana yemek hali tarifiniz varsa paylaşmaya çekinmeyin 🙂

IMG_3133

İlk tarifim ki kendisi resimde gördüğünüz olur, sevdiğimiz yemek blogu rahmetli Obur Sincap blogundan Deniz’in tarifi. Temizleyip ortadan ikiye böldüğünüz brüksel lahanalarını zeytinyağında kavurun. Ateşten almaya yakın çam fıstıklarını da atıp hepsini kavurun. Serviste de üzerine parmesan rendesi. Ben bu tarifi en çok somon ızgara ve kabuklu patates püresi ile birlikte yapıyorum.

İkinci tarif ise Cafe Fernando’dan. Tarif şurda. Tarifte olmayan iki ekleme: ben limon kabuğu rendesi de koyuyorum bazen. Serviste yine parmesan çok yakışıyor. Kırmızı etin yanına da iyi gidiyor.

Denerseniz nasıl bulduğunuzu yazın lütfen.

 

Önce kocaman plazalarda çalışan işkolik bir avukattım. Yüksek ökçelerim üzerinde ise tam bir “Sosyal Kelebek“. Sonra aşık oldum, Ale’ye… Evlendim… İstanbul’u bıraktım, Bremen’e taşındım. Bir de baktım “Domestik” olmuşum. Sonra ise anne… Vera’nın annesi… Şimdi yeniden hayata karışma zamanı. Ve işte karşınızdayım, iki şehirden Zeynep, anne, kadın, avukat, insan, okur yazar, öğrenmeye aç, seyahate aşık...

Yorumlar

  • Ceren Acikel

    Zeynepcim biz de hasladiktan sonra zeytinyağı, sirke ve sarımsak ekliyoruz. 👌 Cok pratik tavsiye ederim.

    | Cevapla
  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir