2 Cities 1 Woman

Brüksel Lahanasının En Güzel Hali

Yılbaşı menülerini hala belirlemeyenler için iki tarifim var. Ana yemeklerin leziz yancısı brüksel lahanası. Brüksel lahanası leziz olur mu ayol dediğinizi duyar gibiyim. evet oluyor.

Lezzetli ana yemek hali tarifiniz varsa paylaşmaya çekinmeyin 🙂

IMG_3133

İlk tarifim ki kendisi resimde gördüğünüz olur, sevdiğimiz yemek blogu rahmetli Obur Sincap blogundan Deniz’in tarifi. Temizleyip ortadan ikiye böldüğünüz brüksel lahanalarını zeytinyağında kavurun. Ateşten almaya yakın çam fıstıklarını da atıp hepsini kavurun. Serviste de üzerine parmesan rendesi. Ben bu tarifi en çok somon ızgara ve kabuklu patates püresi ile birlikte yapıyorum.

İkinci tarif ise Cafe Fernando’dan. Tarif şurda. Tarifte olmayan iki ekleme: ben limon kabuğu rendesi de koyuyorum bazen. Serviste yine parmesan çok yakışıyor. Kırmızı etin yanına da iyi gidiyor.

Denerseniz nasıl bulduğunuzu yazın lütfen.

 

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

  • Ceren Acikel

    Zeynepcim biz de hasladiktan sonra zeytinyağı, sirke ve sarımsak ekliyoruz. 👌 Cok pratik tavsiye ederim.

    | Cevapla
  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir