2 Cities 1 Woman

Bebek ve Cocuk Kitapları

unnamedhgh

Açıkçası hamilelikte okuduğum bebek kitaplarından pek bir şey anlamamışım. Zira bebeğin uyku probleminin nasıl bir şey olacağını insan idrak edemiyor. Hani biliyorsun bebek zor duyuyorsun herkesten de yaşayana kadar gerçekten anlamıyorsun.
Mesele ilk iki hafta bebek sürekli uyuyor, ‘amaaan ne abartıyorlarmış bunlar da yahu’ diyorsun. Ama bebek büyüdükçe iş değişiyor. O yüzden bence hamileyken hamilelikle ilgili kitaplar okuyun. Bebek kitaplarını doğumdan sonraya bırakın.
Ha yok ben anların, kafamı veririm diyorsanız o zaman size tek bir kitap öneririm Tracy Hogg. EASY rutini oluşturmanız gerektiğini ve ilk dört ay için şşşt pat yöntemini öğrenin yeter. Gerisi bu aşamada mühim değil.
Bakmayın bu yazımda Tracy Hogg’a yüklendiğime, kadın benim hayatımı kurtardı. Hamileyken okumaya başladım ben bu kitabı yani Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler kitabını. Özetle E yani eat yani beslenme önce, sonra bebeğin yaşına ve tabi ki katakterine göre değişen aktivite zamanı ve sonrasında da S yani uyku zamanı (İngizlive “sleep“), Y de “your time” yani bebiş uyurken size kalan zaman.   Çocuklarına katı eğitim verdiğini sandığınız Almanlar bile beni eleştirdi saatli emzirdiğim için. Elbetteki bebeğime acı çektirmedim ben Vera’ya uygundu rutin oluşturmak. Aslında her bebeğe uygun, sizin de çok iyi bildiğiniz gibi bebekler rutin sever. Emzirme ile ilgili hikayemizi ayrı bir postta anlatacağım ama ilk 40 günden sonra Vera’nın emmesi kendi içinde bir düzene girmişti. Sonrasında Vera 4 aylık civarı iken ben bu kitabı yine okumaya başladım ve rutinini oluşturdum. Kitaba uyacağım diye bebeğimin doğasına uymayan bir şey yapmadım elbette. Annelik içgüdüleriniz size en doğrunun ne olduğunu zaten söylüyor. Sadece ilk zamanlar insan buna güvenip güvenmemesi gerektiği konusunda çekince yaşıyor ama zamanla güvenmesi gerektiğini anlıyor. İşin özü zaman, tecrübe ve annenin kendine güveninin artması. O yüzden kitaplar çok da mühim değil, fazla ciddiye almamak lazım ama okumakta da fayda var.
Özetle ikinci çocuğum doğduğu gün rutini oturtmaya başlar, şşşt pat yöntemiyle uyutmaya çalışırdım. Olmazsa da kasmazdım. Ama ilk çocukta ben ne dersem diyeyim kasacaksınız biliyorum.
Bu post da biraz uzun olacak ama bebeği olanlar için sıkıcı olmayacağını düşünüyorum.
Evet Tracy cepte.
Gelelim ikinci en tavsiye etiğim kitaba. The Wonder Weeks, Hetty van de Rijt ve Frans Plooij. Hollandalı bu iki yazarın kitabının Türkçesi yok. Bana kalırsa ivedilikle Türkçe’ye kazandırılmalı. Bu kitap da benim hayatımı kurtardı. Bebeklerin büyüme ataklarını duymuşsunuzdur. Bazı haftalar ekstra zor. Ben ne zaman “kesicem kendimi” diye isyan etsem açıp kitabı bakıyorum Bingo, büyüme atağı. Kitap alıp huysuz çocuğu eylemiyor elbette ama bunun geçici bir dönem olduğunu bilmek insanı rahatlatıyor. Kitapta şöyle şeyler var mesela ‘çocuğunuzu dövmek istemeniz çok normal, yanlış olan dövmek’ falan diye insanı yaklaşımları olan bir kitap. Eğer isterseniz büyüme atakları ile ilgili de ayrıntılı bir post yapabilirim.
Üçüncü en beğendiğim kitap Bilinçli Bebek, Aletha J. Solter. Annelik insanı biraz alıngan yapıyor. Zaten insan ilk zamanar herşeyi mükemmel yapmaya çalışıyor, eksiğin gediğinin yüzüne vurulmasından hoşanmıyor, bir de kitapların o yanlış bu yanlış diye dili olunca iyice sinirleniyor. Bu kitap o bakımdan mükemmel. İnsana kendini kötü hissettirmeden derdini anlatıyor. Herkes sever çocuğunu, herkes kendi görgüsü, bilgisi ve hayat tarzı ışığında en doğrusunu vermeye çalışır bebeğine. Her bebek farklı, her aile ve her anne farklı. O yüzden bu işin tek doğrusu olmadığını bilmek ve etrafımızdakilere de bu şekilde yaklaşmak şart. Neyse konuyu dağıtmayayım bu kitabı kesinlikle her anne okumalı. Özellikle bebeklerin ağlamasının kötü birşey olmadığı, ağlayarak stres attıkları, bizim kollarımızda ağladıkları sürece hiçbir problem olmadığı bilgisi en önemlisi. Bu kitaba özel de bir post çıkar bence.

unnamed
Ara not: Bu kitapları ara vererek okuyun zira insan çok okuyunca herşeyi yanlış yapıyormuş izlenimine kapılıp annelik içgüdülerinin sesini dinlemeyi unutabiliyor. O yüzden okuyun ama çok sık değil, çok da kafaya takmayın.
Çocuğunuzla Birlikte Büyümek, Naomi Aldort. Bu da doğal ebeveynlik akımından, güzel bir kitap. Çok aklımda birşey kalmamış, bir ara yine okurum.
Aletha J. Solter’in daha büyük çocuklar için olan kitabı Çocuğunuza Kulak Verin. Henüz okumadım.
O Tabak Bitecek! Mi? Gillk Rapleu ve Tracy Murkett. Kitabın ilk yarısında bunların da çok bilmiş bir havası var. Sonrası güzel. Tamamını okumadım. Okumasam da olur. Yemek konusunu ayrı bir postta yazacağım ama ben hep bebeğime kulak verdiğim için hiç sıkıntı yaşamadım. Vera bu ara biraz iştahsız olsa da bu konuda bu kitabı okumasan da birşey kaybetmezmişim. Baby led weaning denen bebeğin kendi kendine yemek yemesi üzerine bir kitap. Merak edenler okuyabilir hatta isteyene ben bu kitabımı yollayabilirim bana göre gereksiz bir kitap.
No: Vera’nın Beslenmesi diye ayrı bir post hazırlayacağım. Vera şu anda 15 aylık ve hemen hemen herşeyi kendi kendine yiyebiliyor. Orada mesele kitap okumak değil çıkan pisliğe müsade edebilecek yapıya sahip olacak Türk annesi olmak. Çok titiz olmayın a dostlar.
Almanların hamilelikle ilgili başucu kitabı Die Hebammen Sprechstunde, Ingeborg Stadelmann. Bu kitabın İngilizcesi de var. Almanlar’ın başucu bebek kitabı da Kinder Sprechstunde, Wolfgang Goebel ve Michaela Glöcler. Almanya’da ayrıca büyüme atakları ile ilgili kitabın Almancası da çok meşhur. Bir de bizde de olan ve şurada bahsettğim Ferber yöntemine benzeyen bir uyku eğitimini anlatan Her Çocuk Uyumayı Öğrenebilir kitabı çok yaygın.
Bir de klasik Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler ve sağolsunlar buhranlı bir anımda Yelda ve Hülya’nın gönderdiği Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler de zaman zaman başvurduğum kitaplar oldu.
Bunun dışında hamilelikte de doğumdan sonra da blogları da bolca okudum.
Son olarak bir arkadaşıma verdiğim için burada bulunmayan Harvey Krap’ın Mahallenin En Mutlu Bebeği kitabını da okudum. Bizim kolik problemimiz pek olmadı ama yine de faydalı bir kitap. Yine Harvey Krap’ın Mahallenin En Mutlu Çocuğu kitabını da almayı düşünüyorum. Harvey Krap da kundaklamayı tavsiye ediyor örneğin. Vera çok uzun zaman boyunca kolları serbest uyuyamadı mesela, hep ben kollarımla sarıyordum o zaman rahatlayarak uyuyordu. Eskilerin çocu zaman bir bildiği var. Yine Tracy Hogg gibi Harvey Krap da şşşttt sesinin sakinleştirici etkisini savunanlardan. Onlar belli bir süre sonra bu sesin etki etmeyeceğini düşünseler de ben Vera’ya o kadar çok şşştledim ki sanırım o yüzden hala işe yarıyor. On kaplan gücünde şştlerim rakip tanımam o kadar iddialıyım.
Kendimi tekrar ediyorum, yine edeceğim ama kitapları okuyun ama lütfen fazla da takılmayın demek istiyorum. Bebeğiniz ve sizin için en doğrusunun ne olduğunu siz zaten biliyorsunuz. Bebeğinize ve içinizdeki sese kulak verin.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • ahu

  selam,
  Bebe kitaplığımız hemen hemen aynı kitaplardan oluşuyor :). Wonderweeks ‘in türkçe çevirisi de var. İlk Aletha Solterla başladığım için belki Tracy Hogg çok sıkıcı ve karışık geldi. Kitabın editoryalında bir problem var bence en azından beni rahatsız etti.

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   Aaa öyle mi bilmiyordum teşekkürler haber verdiğiniz için. Tracy Hogg konusunda haklısınız ama yine de kadının rutin oluştuma tavsiyesi benim çok işime yaradı. Tabi Aletha’dan sonra kimse kolay kolay açmaz 🙂

   | Cevapla
 • Geri İzleme: Emzirme | 2 Cities 1 Woman

 • Günseli

  Zeynoşum hayırlı uğurlu olsun bloğun çok keyifli yazılar! Şimdi bir kaç yazını okudum eline sağlık, senin gibi bıcır bıcır 😉

  | Cevapla
 • Geri İzleme: Çocuklarda Mastürbasyon | 2 Cities 1 Woman

 • Geri İzleme: Büyüme Atakları | 2 Cities 1 Woman

 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir