2 Cities 1 Woman

Bazı Anlar

Bu yazıyı okurken şu şarkıyı dinleyin lütfen

Bu şarkı düğün yemeğimizde çalsın diye DJ’imize verdiğm şarkılardan biriydi. O sırada ben çok heyecanlı olduğum için şarkıyı pek hatırlamıyorum bile. Bu şarkının bana hatırlattığı başka bir an.

Yıl 2000. 47 kg, uzun saçlı, neşeli, gevşek, umursamaz, güzel bir genç kızım. O zamanlar bu özelliklerimin pek de farkında değilim. Tam da olimpiyatlar zamanı Yunanistan’ın Antik Olimpiya şehri ve bugünkü Olimpiya köyünün yanındaki Olimpiyat Akademisi’nde insan hakları yaz okulundayız. Ağırlıklık olarak Balkan ülkelerinden oluşan bir ekipleyiz ama en çok Yunanlılarla yakın hissediyoruz. Giderken burdan bir şişe rakı almışız.

Bir gece köyde takıldıktan sonra gece yarısı civarı akademiye geri dönüyoruz. O gece başka bir grubun müzikli yemeği varmış, bitmiş, bizim ince saz dediğimiz grup işini bitirmiş gitmek üzere. Restaurant da kapanmış zaten. Muhabbet tam olarak nasıl başlıyor hatırlamıyorum ama biz büyük bir grup restaurantın önüne oturuyoruz, müzisyenler çalmaya başlıyor, biz Türkçe onlar Yunanca aynı şarkıları söylüyoruz, arada kalkıp göbek atıyoruz. Bir grup rakıyı açıp sek içiyor, ben değil, ben rakıyı içebilmeye 2011 Eylül’inde Datça’da başladım. O geceden 11 yıl sonra, o gece orada olan bir arkadaşım sayesinde. Aslında New York’a gidecektik ama İrene kasırgası ile biletlerimiz iptal olunca Datça’ya gittik ve hayatımın en güzel tatillerinden birini geçirdim orada. Yunanistan da onlardan biriydi.

O gece sabaha kadar şarkılar söyledik, ortak müziklerimize şaşırdık. İnsan büyüdükçe böyle spontan güzel anları daha da azalıyor nedense. Gençlik güzel şey.

Önce kocaman plazalarda çalışan işkolik bir avukattım. Yüksek ökçelerim üzerinde ise tam bir “Sosyal Kelebek“. Sonra aşık oldum, Ale’ye… Evlendim… İstanbul’u bıraktım, Bremen’e taşındım. Bir de baktım “Domestik” olmuşum. Sonra ise anne… Vera’nın annesi… Şimdi yeniden hayata karışma zamanı. Ve işte karşınızdayım, iki şehirden Zeynep, anne, kadın, avukat, insan, okur yazar, öğrenmeye aç, seyahate aşık...

Yorumlar

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir