2 Cities 1 Woman

Basel

Mayıs sonunda ailecek Basel’e gittik. Normalde 3 gece kalacaktık ama beyimin iş dolayısıyla İstanbul’a gitmesi gerekti. Bir önceki haftasonu Stuttgart’taydık. Aslında ben kalıp oralarda Vera ile tatil yapsam mı diye düşündüm. Alsace’ye gitsem diye düşündüm. Ale huzursuz oldu Fransa’da ikiniz araba bozulsa ne olacak vs klasik her şeyin en kötüsünü düşünen, sonra senin kararın ama diyip bırakan kocam ben de şimdi Vera ile yalnız zor olur mu hakikaten falan dye düşündüm ki olmazmış bence kalsaymışım keşke neyse öyle 5 gün arayla bir sürü yol yaptık yani. Stuttgart’tan eve döndük. Ale İstanbul’a uçtu. Cuma Vera ile ben Köln’e gittim arabayla ki ilk defa o kadar uzun yol gittim tek başıma 4 saat kadar. Münster’de mola verdim, dondurma yedi Vera parkta biraz oynadı, TK Maxx’ten bir iki çer çöp aldık ve Ale ile Köln’de bir arkadaşının evinde buluştuk.

IMG_6209

Cuma gecesini orada geçirip ertesi sabah sallana sallana Basel’e yola çıktık.

Dinlenirken ben. Temsili değil resmen ben.

Dinlenirken ben. Temsili değil resmen ben.

Mayıs sonu hava Almanya’da inanılmaz sıcaktı. O güzelim iki sıcak gün böyle yolda geçti diye biraz asabiyet yaptım, gitmese miydik diye biraz söylendim sonra uzatmamaya karar verdim. Yol keyifliydi, bir ara Fransa sınırında geçtik ve Alsace bölgesinde ilerledik, sonra Almanya’ya geri soktu yol bizi ve İsviçre’ye girdik. İsviçre otobanları paralı olduğu için girişte ücretimiz ödedik ve arabamıza bir sticker yapıştırıldı. AB de İsviçre otobanlarına kıl. Elin İsviçrelileri Fransızın Almanın otobanını beleş kullanıyor bunlar para alıyor. Haklılar tabi.

IMG_6232

Mart ipim kolumda Mayıs sonuna kadar Almanya’da leylek görmedim resmen. Şu gün itibariyle hala da görmüş değilim. Neyse efenim o küçücük Fransa otobonanında leylek gördüm, böylece Almanya’da bağladığım mart ipimi, Fransa’da gördüğüm leylek üzerine Basel’de taş altına koydum. Ne kadan da global bir gadınım. Keh keh keh.

Basel’de Alexander’cığımın kendisinden 5 yaş büyük halası yaşıyor. Gelirken mayolarınızı da getirin dediğinden Basel’e girerken Vera ben yüzmeye gitmek istiyorum diye tutturdu. Öf çekemem ben şimdi havuz bir sürü çoluk çocuk inşallah göldür, ben evde kalayım siz gidin derken neyse vardık eve.

IMG_6256

Bahçelerinde havuz varmış ay bu kadar sevinemezdim yani o kadar yorgundum ki çünkü. Bertha’nın evinin bahçesi bence ”büyülü bir bahçe”ydi. Bunu Alexander’a da söyledim hatta. Havuz görmemiş insan değiliz mesela havuz değil.

IMG_6293

Basel’deyiz diye de herhal bence bahçe sanat eseri dolu.

IMG_6294

Bahçe doğu esintileri dolu.

IMG_6296

Bahçe devasa.

IMG_6295

Ama sebep bunlar değildi diyorum ya bize yorgunluk üstü vaha gibi mi geldi, yoksa bahçe gerçekten büyülü müydü bilmiyorum ama biz Basel şehrini gezmekten çok sürekli bahçeye dönmek istedik.

IMG_6298

Su buz gibiydi ama yine de Vera da ben de yüzdük.

IMG_6299

Neyse ne pazartesi günü geri döndük ama iyi ki gitmişiz. Yol uzun olsa da gittiğimize kesinlikle değdi. O kısa tatil bile hepimize çok iyi geldi.

IMG_6300

Bu arada biz Bremen’de kalsaydık beğendiğimiz evin de havuzu vardı. Vera yüzme öğrenene kadar stres olurmuş bize habire havuz kenarına gidip duruyordu çünkü. Vera laf dinleyen çocuk ama ne olur ne olmaz hep yanında durduk tabi. Ben salıyorum bahçeye kendisi oynuyor şimdi. Öyle olsa hakikaten stres olurmuş.

IMG_6305

e bacım Basel dedin az Basel anlatsana diyeceksiniz. Valla hiç müzeydi galeriydi gezemedik. Başka sefere inşallah. Fakat Basel çok güneşli, çok sıcak. Çok güzel çok uluslararası. İsviçre pahalı ama Fransa ve Almanya’nın dibinde. Yani markete bile buralara gidebilirsiniz. Ben çok sevdim, Basel’de yaşamak isteyecek kadar sevdim hatta.

IMG_6271

Alsace’nin dibi olduğundan şaraplar muazzam. Bu şarap içtiğim en iyi beyaz şaraplardan biriydi. Martin Schaetzel şarap bağlarına denk gelirseniz mutlaka gidin ve bu şaraptan alın. Ben şahsen gideceğim.

IMG_6304

Basel’de Rhein Nehri var. Evet Köln’de de olan. İçinden su geçen şehirler hep güzel zaten.

IMG_6323

Sanat çok fazla var elbet ama bizim çok vaktimiz yoktu, hava da çok güzeldi. Fakat ben bir ara tek başıma sırf müzeleri gezmeye gideceğim.

IMG_6329

Şehir gerçekten ama gerçekten çok güzel.

IMG_6330

İsviçrelilerin konuştuğu Almanca anlaşılmaz değil ama garip. İsveççe gibi geliyor insana daha çok.

IMG_6333

IMG_6335

IMG_6343

IMG_6347

IMG_6352

IMG_6356

Katedralin ici gezmeye değer. Katedral’in baktığı meydan baya İspanyol meydanı gibi geldi bana.

IMG_6358

IMG_6367

IMG_6368

IMG_6374

Basel’de yollardaki çeşmelerden su içiliyor. Yazın yalaklarında da çocuklar yüzüyorlarmış.

IMG_6396

IMG_6416Zambak doluydu şehir ya sanki Akdeniz.

IMG_6417

IMG_6421

Bu da müzelerden birinin bahçesi. Bu müzenin dükkanından Vera’ya şişme dünya topu aldık. Kendisi de anası gibi gezenti olduğundan bir süredir akşamları atlas bakıp dünya küresini inceliyoruz. Ben de çok severim zaten Atlasa bakmayı.

IMG_6432

Sokakların güzelliği. Biz böyle sokaklarda bakına bakına dolaştık. Çeşmelerden su içtik.

IMG_6436

IMG_6438

IMG_6439

IMG_6448

IMG_6464

IMG_6467

IMG_6469

B,z gezmeye eski şehir surlarından başladık. Rhein nehrinin solundan devam ettik. Sonra köprülerden birinden karşıya geçtik.

IMG_6474

Şimdi efenim nehirde akıntı bol olduğundan insanlar nehrin yukarısına çıkıp, resimde gördüğünüz çantaların içerisine eşyalarını koyup çantaları ile birlikte akıntıya bırakıyorlarmış kendilerini.

IMG_2258

Yaklaşık iki kilometre bu şekilde yüzüyorlarmış. Bir dahaki sefere kesinlikle denemek istiyorum bunu.

IMG_6476

Suyun buz gibi olduğunu belirtmeliyim tabi.

IMG_6480

Fakat sizce de muazzam güzel bir şehir değil mi?

IMG_6482

Nehir kenarındaki cafelerden birine oturup bir şeyler yedik içtik. Sonra da bu kıyıdan arabamıza doğru geri yürüdük.

IMG_6483

IMG_6484Bütün bir nehir boyu aynen böyle insan kalabalığı. En sevdiğim.

IMG_6487

Sonra iki kıyı arasında gerilmiş ipe bağlı olarak karşıya geçen teknelerle karşıya geçtik.

IMG_6493

IMG_6497

IMG_6499

IMG_6500

Fuşya t shirtlü benim manita. Benden sonra renkli giyinmeye başladı beybim.

IMG_6505

IMG_6534

IMG_6535

IMG_6538

Sonra da eve, sihirli bahçeye döndük 🙂

IMG_2259

Pazartesi dönerken Alman otobanından trafik olduğu için paraleli Fransız otobanından döndük. Yani Alsace şarap yolundan. Tabi çok vaktimiz yoktu gezip göremedik ama sadece araba yolculuğunda bile ne muazzam bir coğrafya olduğunu gördük. Gidip gezeceğiz bir vakit. Belki ilkbaharda. IMG_6563Bu Alsace bölgesi Almanya Fransa arasında bin kez el değiştirdiğinden bölgede çoğu yerleşim yerinin adı Almanca.

IMG_6564Alsace bölgesinin kuzeyinde Sessenheim köyünde bir mola verdik çünkü Vera sıkıldı. Onlar baba kız oyun parkına gittiler ben de eczane aramaya gelmişken kozmetik alayım dedim ama öğle vakti kapalıydı. Ben de çilek bulayım dedim, kuşkonmaz tabelasını takip ettim, kesin vardır diye. Epey bir yürüdükten sonra çiftliğe vardım ama çilek bitmişti. Muskat üzümünden bir beyaz şarap gördüm. 7-8 Euro falandı kuşkonmazla güzel olur diye çiftlikte satıyorlardı. Aldım denedim ve ne kadar güzel bir şarap olduğuna şaşırdım. Keşke daha fazla alsaymışım.

IMG_6566

Alsace’ye sırf şarap alışverişine bile gidilirmiş.

IMG_6571

Bu yolu o kadar beğendik ki gaza gelip yaz tatilimizi Ligurria’ya kadra böyle road trip mi yapsak dedik ama şimdilik vazgeçtik. Başka yaza.

Bu bir Basel gezi rehberi değil, ama size bir izlenim olsun diye söyliyeyim Basel’e de Alsace’ye de gidin. Ben bayıldım, kesinlikle daha çok keşfetmek için yeniden gideceğim.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

 • ogrenen anne

  Şahane! Havuzların zeminini mozaik turkuaz mavi yeşil yaptıkları zaman su ne kadar güzel gözüküyor yansımalarla renklerle.. Çok sevindim keyfini çıkarmanıza, haydi bir de Münih’e gelin 🙂

  | Cevapla
  • 2 Cities 1 Woman Yazının Yazarı

   aynen Ceren ne kadar doğal ve güzel duruyor hakikaten bu tarz havuzlar ben de bayıldım. Vallahi o arada aslında düşündüm ama iki çocukla sizin üstünüze gelmek istemedim size yakın bir ev ayarlasam diye düşünmedim değil ama Lukas daha küçük o bile sana zor olur diye düşündüm. Lukas biraz büyüsün de gelelim biz biraz Münih biraz Alp tatili yapalım birlikte Heidi gibi. Siz de gelin ayrıca lütfen

   | Cevapla
 • Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir