2 Cities 1 Woman

Almanya’daki Ürün Testleri

Beni instagramdan takip edenler bir süredir Almanya’daki bazı ürünlerin test sonuçlarını paylaştığımı biliyorlar. Hatta geçtiğimiz haftalarda sadece bu test sonuçlarını koyduğum yeni bir instagram hesabı daha açtım. Takip etmiyor musunuz yoksa hala abooov 🙂 O halde @2cities1advice için buraya tık tık. Benim kişisel hesabımı takip etmek isteyenler de buraya 🙂

Haliyle siz de merak ediyorsunuz bu testleri yapanlar kim, bağımsız mı, sonuçlar güvenilir mi, objektif mi? Bütün sorularınızın cevapları için sevgili JobGermany sağolsun bizler için harika bir araştırma yazısı hazırladı. Buyrun detaylar aşağıda.

”Sevgili Zeynep, bloğunda bize ve yazımıza yer verdiğin için öncelikle sana çok teşekkür ediyoruz. Umarım kaleme aldığımız bu makalemiz okuyucularına ve sana fayda sağlar. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek isteyenleri websitemizde (http://www.jobgermany.de) görmek isteriz.

Almanya’da alışveriş ve tüketici haklarına kısa ama etkili bir giriş yapmak isterseniz, Migrasyon ve Mülteciler resmi sayfasındaki Türkçe kaleme alınmış şu yazıyı okumakla işe başlayabilirsiniz.

Öncelikle 3 farklı ülkede yaşamış ve farklı milletlerle çalışmış insanlar olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Almanlar tüketimleri konusunda bilinçli bir hakltır

Burda dolu dolu 10 sene geçirdik. Tahmin edebileceğiniz gibi, başımızdan Almanların ne kadar bilinçli bir tüketici olduklarını görmemizi sağlayan pekçok hikaye geçti. Bir örnek vermemiz gerekirse, 2015 yılında Almanya’nın 2024 Olimpiyatlarına aday şehri Hamburg için halktan ‘Evet’ oyu çıkmadı. Halkın oy verme süresince radyolarda, sokaklarda, yazılı ve sosyal medyada olimpiyatların neden Hamburg’da olması veya olmaması gerektiği uzun uzun tartışıldı ve en sonunda halk kendi iradesini kullanıp red oyunu verdi. Benzer durumu Türkiye’de, Eylül 2013’te 2020 Olimpiyatları için bizde yaşadık, ancak İstanbul’un adaylık sürecinde halkın ve medyanın gerçekleştirdiği argümanların Hamburg’daki gerçekleşen tartışmalarla uzaktan yakından alakası yoktu, ve çoğunluk olimpiyat şehirlerinin sonradan yaşadığı olumsuzlukları sorgulamaksızın 2020 olimpiyatını İstanbul’un hakettiğini düşünüyordu. 

Image (1)

Sanırım bu örnek size Almanya’da tüketim bilinci hakkında birazda olsa fikir vermiştir. Almanlar için kullanılan ürünün veya sahip olacağı hizmetin kendine ve çevresine verdiği yarar çok önemlidir. Memnun olmadığı herhangi bir ürüne veya hizmete tepkisini koyar, şikayetini yapar. Kullandığı ürünlerin içinde ne olduğunu bilmek, bunun açıkça yazılmasını talep eder. Uzun vadede nasıl bir yarar sağlayacak, getirisi ne olacak gibi pekçok analiz yapar. Olimpiyat örneğinde olduğu gibi, onları yapılacak stadlarla, şehre getirilecek turist sayısı ve sporcularla kolay kolay etkileyemezsiniz, gerçekten ikna etmeniz, rakamları önünüze koymanız şarttır.

Durum böyle olunca da Almanya’da pekçok  araştırma ve denetleme enstitüsü olması kaçınılmazdır. Bunlar çok çeşitli olup en bilindikleri Stiftung Warentest, TUV, Öko Test, Guter Rat, ADAC, SGS vb. dir. Örnekler çoğaltılabilir ama biz bugün Almanya’da en yaygın ve tüketicilerin en çok tercih ettiği iki denetleme kuruluşu hakkında konuşup onları karşılaştıracağız.

1-Stiftung Warentest 

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki Stiftung Warentest (SW) Almanların 94%’unun bildiği bir kurumdur ve bu yüzdenin üçte biri önemli bir satın alma gerçekleştireceği zaman bu kurumun değerlendirmelerini göz önünde tutar. 1964’te açılan kurumun şimdiye kadar 100.000 üzerinde ürün değerlendirmesi vardır. Ürünlerin değerlendirmesini kendi dergisinde yayınlar. Dergisi reklam almaz. Gelirinin %10’u devlet tarafından, geri kalanıda dergiden elde edilen gelirle karşılanır. Test edilecek örnekleri anonim kişilere aldırmaları, testleri bağımsızca planlamaları, reklam almamaları ve devlet teşviği alması SW’ye olan güveni arttırıyor.

Ancak SW’in dergisinde her zaman doğru sonuçları yansıttığı da söylenemez. 2013 yılında Almanya’nın ünlü çikolata markası Ritter Sport ile araştırma şirketi SW arasındaki tartışma mahkemeye taşınıp, SW’nin aleyhinde sonlanmıştı. SW “Ritter Sport Voll-Nuss” adli fındıklı çikolataların içinde ambalaj üzerinde belirtilmeyen ve doğal olmayan bir tatlandırıcının olduğunu iddia etmiş, Ritter Sport tarafından kendisine açılan davayı kaybetmişti.

2- Öko-Test 

Öko-Test (ÖT), Almanya’da SW’nin en büyük rakibi olarak kabul edilen, Frankfurt’ta bulunan tüketici araştırma kuruluşudur. 1985’te kurulmuş olup, 66%sı  Deutsche Druck und Verlagsgesellschaft’a (SPD siyasi partisinin basın yayın kuruluşu) aittir. Mottosu ‘Richtig Gut Leben’ yani ‘Doğru ve güzel yaşam‘ dır.

Sağlık, güzellik, deterjan, duvar boyaları ya da çocuklarında kullandığı  yiyecek içecek vb. her türlü ürünleri test eder. Hatta zaman zaman finansal ürünler emeklilik sözleşmeleri veya sigortaları da inceler.

ÖT ve SW’nin aynı ürünlerde farklı sonuçlarla karşınıza çıktığı olabiliyor çünkü ikisinin de test konseptleri ve testlerde baktıkları şeyler birbirinden farklı. OT’nin şu linkte verdiği örneğe bakacak olursak, iki araştırma kurulu tarafından da test edilen bir Bio-Capuccino ya SW, kopuk oluşturmadığı için iyi not vermezken, ÖT Bio-Cappucino nun kopuksuz olmasının içinde katkı maddeleri olmadığını rapor ederek ürüne iyi not vermiştir. SW ürünleri test ederken tat, görüntü, kökü gibi ayrıntılara bakar, ÖT ise içeriğe odaklanır.

Benzer bir şekilde, 2007 yılının sonbaharında SW soya ürünlerini test etmiş ve test ettiği ürünlerin hiçbirinde genetiği değiştirilmiş soya bulamamıştır. Ama aynı çalışmayı birkaç ay sonra tekrarlayan ÖT incelediği 92 ürünün 51 inde genetiği değiştirilmiş soya bulmuştur. Aynı ürünlerin kıyaslanmasına rağmen SW nin neden genetiği değiştirilmiş soya bulamadığı hala merak konusudur.

Kaynaklar:

  1. http://www.faz.net/aktuell/finanzen/meine-finanzen/geld-ausgeben/nachrichten/tuev-stiftung-warentest-und-co-vorsicht-verbraucherschuetzer-12769295.html
  1. http://www.oekotest.de/cgi/index.cgi?artnr=12211&gartnr=91&bernr=23&seite=03
  2. http://www.oekotest.de/cgi/index.cgi?artnr=12211&gartnr=91&bernr=23&seite=09
  3. http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/ritter-sport-gegen-stiftung-warentest-streit-ums-piparonal-a-940409.html
  4. http://www.faz.net/aktuell/finanzen/meine-finanzen/geld-ausgeben/nachrichten/gesamtnote-noch-gut-verbrauchermagazin-oeko-test-12769678.html

JobGermany‘e bu faydalı makalesi için çok teşekkür ederiz. Benim yayınladığım Öko Test dergisinde yayınlanan sonuçlar genellikle. Yani yukarıda anlatılan ikinci kuruluş. Postlarda da hangi kuruluşun test sonucu yazdığımı belirtiyorum.

Bu arada eğer Almanya’da eğitim ve iş bulma ile ilgili bilgi edinmek için JobGermany‘nin web sitesini izyaret etmenizi, Almanya’da iş başvuruları ile ilgili mentorluk almak isterseniz JobGermany ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Mentorlar Almanya’nın önde gelen, Almanların bile kolay kolay çalışamayacakları firmalarda yüksek kariyeleri ile çalışan kişilerdir. Bilgi ve tecrübelerinin güvenilir olduğunu biliyorum. Herşey gönlünüzce olsun.

JobGermany Facebook sayfası için buraya tık tık.

Merhaba, Ben iki şehirden Zeynep. Kalbimin çeyreği 5 yıl önce ayrıldığım İstanbul'a ait. Sekizde biri büyüdüğüm Edirne'ye, geri kalanı da Vera kuşuma ve beyimle paylaştığımız evime sonra da Almanya'ya. Avukatım, Vera kuşumun anasıyım, beyimin karısıyım, büyük hayalciyim, çok gezerim, çok okurum, çok yazarım, bazen çok konuşur, bazen hiç konuşmam. Bazen şahane yazarım, bazen saçmalarım. Burası da benim her telden çaldığım kişisel günlüğüm gibi bir şey.

Yorumlar

  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir